Prognózy počasíTýdenní výhledy

Typické dubnové střídání počasí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V příští týdnu bude pokračovat typické dubnové střídání počasí. Ze zimy se krátce vrátíme do teplejšího počasí, ale jen na dva dny. Poté se opět citelněji ochladí. Počasí musíme čekat nadále též vlhčí, což máme též v souladu i s dlouhodobým výhledem počasí na duben. Takže jednoznačně převaha chladnějšího počasí a v průměru tedy čekejme slabě podnormální teplotu vzduchu. Sněhové srážky se očekávají tedy od středních poloh střídavě sněhové, smíšené a dešťové. V nižších polohách se objeví převážně déšť, avšak při citelnějším ochlazení ke konci týdne tam opět současné modely nevylučují tuhé srážky. Půjde o důsledek opětovného výskytu mrazivého vzduchu ve výšce.

Typické dubnové střídání počasí. Deset stupňů v květnu. Astronomické jaro začne citelným ochlazením. Sněhové krupky.

Týden 4. až 10.4.2022

Předpověď

Počátek týdne přinese mrazivou noc a to hlavně vlivem častějšího vyjasnění. Drtivá většina vegetace bohužel utrpí právě v tento den. Během týdne lze čekat spíše více oblačnosti a krátce teplejší počasí. Počasí čekejme také větrné a vítr sníží naši pocitovou teplotu. Během týdne se stanou noci při velké oblačnosti a teplejším proudění o poznání teplejší. Nicméně v dubnu skutečně “nic” netrvá dlouho, tj. žádné počasí. Proto se na konci týdne opět významněji ochladí a v noci předpokládají modely zatím i v nížinách opět slabý mráz. Pravděpodobně bude ale hodně oblačnosti, proto nepůjde o mráz významnější ve vztahu k intenzitě ochlazení.

V týdnu se očekávají více méně průběžné srážky, oblaků čekejme kromě počátku prvního dne spíše hodně. Během týdne se oblačnost protrhá spíše výjimečně a hlavně krátce a lokálně, vlivem postupu frontálních systémů či vln v rychlejším sledu od západu až postupně severozápadu. Jde o typické aprílové počasí, které přišlo po dlouhé stabilitě suchého a teplejšího počasí z března.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 2 až -6°C, přes týden krátce 8 až 2°C
  • Nejvyšší teplota: 4 až 9°C, uprostřed týdne krátce 8 až 14°C
  • Průměrná teplota: 2 až 6°C, odchylka období: mírně podprůměrné.
  • Celkové srážky: 820mm, návětří hor až 5060mm/cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr: Typické dubnové střídání počasí

V západním až severozápadním proudění k nám postoupí frontální systémy za vlivu nízkého tlaku vzduchu. Očekávat nutno četnější střídání vzduchových hmot s převahou přílivu studeného vzduchu od severozápadu, který bude také vlhký. Krátce uprostřed týdne čekejme teplou advekci.

Průběžná a dostatečná srážková činnost doplní i v dalších dnech deficit srážek z března. Nižší teplota vzduchu sníží výpar, proto by se měla hydrologická situace spíše zlepšovat. Výstupy z numerických modelů lze sledovat například na stránce wetterzentrale.de.