Typicky chladná srpnová rána

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Po krátce tropickém počasí nastane ochlazení a to v úterý. Poté nás čeká mírně letní až postupně letní počasí. Hlavní srážky spadnou právě v oblasti studené fronty v první polovině týdne. Poté se budou objevovat jen ojediněle a častěji lze čekat opět méně oblaků. Po ochlazení můžeme čekat typicky srpnová chladná rána. Po velmi teplých nocích a ránech z posledních dnů půjde o znatelnou změnu. Přes den se na konci týdne mírně oteplí.

Týden 16. až 22.8.2021

Více oblačné dny lze očekávat v první polovině týdne v období změny počasí. První den týdne přinese též nejvyšší teplotu, která se na východě a jihovýchodě dostane ještě na 30°C a ojediněle na vyšší hodnotu. Zpočátku bouřkové srážky se změní na déšť nebo přeháňky v dalších dnech. Hovoříme o první polovině týdne, ve druhé se srážky objeví jen ojediněle nebo vůbec. Oblačnosti začne ubývat a zejména při vyjasnění můžeme očekávat studenější rána. Přes den bude příjemné mírně letní počasí. Při slunečním svitu jde v tomto období pocitově ještě o dosti teplé počasí.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 19 až 14°C, postupně 15 až 10°C a při delším vyjasnění 8°C
  • Nejvyšší teplota: 26 až 31°C na JZ/Z 23°C v pondělí, jinak 19 až 24°C, na konci týdne 21 až 27°C
  • Průměrná teplota: 16 až 19°C, shrnutí období: průměrné
  • Celkové srážky: 520mm, na JV/V lokálně 50mm, shrnutí období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Přes naše území přejde během pondělí studená fronta, která ukončí příliv velmi teplého vzduchu na naše území. V úterý postoupí od severozápadu další studená fronta. V polovině týdne se začne rozšiřovat od západu do centrální Evropy výběžek tlakové výše. Vysoký tlak vzduchu rozprostírající nad jižní Evropou jako poměrně stabilní tlakový útvar ovlivní počasí i ve střední Evropě po zbytek týdne.

Vzhledem k vývoji počasí lze očekávat rozdílný přísun vláhy na území ČR. V některých oblastech dojde pouze k nepatrnému zvýšení půdní vláhy, v jiných i k významnějšími. Stejné to bude s odtokem vody z území, který bude významnější během první poloviny týdne lokálně v případě výskytu významnější bouřkové činnosti. Více informací o počasí na druhý den poskytujeme na stránce Předpověď na den. Numerické modely jsou k dispozici například na stránce modellzentrale.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality