Typicky chladná srpnová rána

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Po krátce tropickém počasí nastane ochlazení a to v úterý. Poté nás čeká mírně letní až postupně letní počasí. Hlavní srážky spadnou právě v oblasti studené fronty v první polovině týdne. Poté se budou objevovat jen ojediněle a častěji lze čekat opět méně oblaků. Po ochlazení můžeme čekat typicky srpnová chladná rána. Po velmi teplých nocích a ránech z posledních dnů půjde o znatelnou změnu. Přes den se na konci týdne mírně oteplí.

Týden 16. až 22.8.2021

Více oblačné dny lze očekávat v první polovině týdne v období změny počasí. První den týdne přinese též nejvyšší teplotu, která se na východě a jihovýchodě dostane ještě na 30°C a ojediněle na vyšší hodnotu. Zpočátku bouřkové srážky se změní na déšť nebo přeháňky v dalších dnech. Hovoříme o první polovině týdne, ve druhé se srážky objeví jen ojediněle nebo vůbec. Oblačnosti začne ubývat a zejména při vyjasnění můžeme očekávat studenější rána. Přes den bude příjemné mírně letní počasí. Při slunečním svitu jde v tomto období pocitově ještě o dosti teplé počasí.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 19 až 14°C, postupně 15 až 10°C a při delším vyjasnění 8°C
  • Nejvyšší teplota: 26 až 31°C na JZ/Z 23°C v pondělí, jinak 19 až 24°C, na konci týdne 21 až 27°C
  • Průměrná teplota: 16 až 19°C, shrnutí období: průměrné
  • Celkové srážky: 520mm, na JV/V lokálně 50mm, shrnutí období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Přes naše území přejde během pondělí studená fronta, která ukončí příliv velmi teplého vzduchu na naše území. V úterý postoupí od severozápadu další studená fronta. V polovině týdne se začne rozšiřovat od západu do centrální Evropy výběžek tlakové výše. Vysoký tlak vzduchu rozprostírající nad jižní Evropou jako poměrně stabilní tlakový útvar ovlivní počasí i ve střední Evropě po zbytek týdne.

Vzhledem k vývoji počasí lze očekávat rozdílný přísun vláhy na území ČR. V některých oblastech dojde pouze k nepatrnému zvýšení půdní vláhy, v jiných i k významnějšími. Stejné to bude s odtokem vody z území, který bude významnější během první poloviny týdne lokálně v případě výskytu významnější bouřkové činnosti. Více informací o počasí na druhý den poskytujeme na stránce Předpověď na den. Numerické modely jsou k dispozici například na stránce modellzentrale.de.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Typická chladná srpnová rána
Název
Typická chladná srpnová rána
Popis
Typicky chladná srpnová rána. Stručný přehled počasí a hodnot základních klimatických prvků s odchylkami od normálu v týdnu 16.-22.8.2021.
Autor