Extrémy teplotyPočasí

Teplo nebo zima?

Hodnocení článku

Mezi námi jsou tací, kteří mají rádi teplo či snad i horko. Jsou tu ale také ti, kteří mají rádi spíše zimu nebo dokonce i mráz a sníh pokud možno trvale. Asi tu budou i ti, kteří by raději něco mezi tím, tedy takové jaro nebo podzim, ale častěji asi to jaro. Je totiž intenzivnější sluneční svit a současně se rozvíjí příroda. Nyní ovšem zjišťujeme, zda má veřejnost raději zimu nebo léto, aneb když si máme vybrat buď horko nebo zimu. Bude teplo nebo zima?

Když nelze před horkem utéct

Typický červnový či červencový horký den, kdy teploty překračují 35°C. Ostré sluníčko pálí a spaluje, UV index je vysoký. Nefouká vítr, pocitová teplota je vysoká. Příliv horkého vzduchu a klidné počasí neumožňují ochlazování ani v noci, kdy teploty často neklesají ani pod 23°C. V místnosti máme také horko, neboť je dům či byt vypařen od slunečního svitu během dne, zejména když takovéto počasí trvá několik dní. Po několik týdnů takového počasí téměř bez přestávky to je zajisté nepříjemné. Venku je velké sucho a prach. Možná se ovšem najde někdo, komu to nevadí.

Příklad

Počasí: Jasno

Teplota vzduchu: 37.0°C/24.4°C

Vlhkost vzduchu: 22%/63%

Vítr: 0m/s

Když zima leze úplně všude

Opačnou situací nechť je sychravý podzimní až zimní den. Teploty se pohybují kolem nuly nebo mírně nad ní, je velká oblačnosti bez slunečního svitu. Tato oblačnost přináší srážky, je vlhko. Aby toho nebylo málo, fouká k tomu čerstvý vítr. Tento významně snižuje naší pocitovou teplotu. Takovému počasí se říká, že je psí, nebo se říká že do “tohoto počasí by ani psa nevyhnal”. Někdo má možná takové počasí rád.

Příklad

Počasí: Zataženo, občas slabý déšť

Teplota vzduchu: 4.0°C/-2.6°C

Vlhkost vzduchu: 91%/76%

Vítr: 6.2m/s, nárazy 18m/s

Pokud se podíváme na výše uvedené příklady počasí z různých období v našem klimatu a máme si vybrat jeden z modelů, kterému dáte přednost? Výběr není jednoduchý, dáme vám v tomto několik možností, jak se před danému druhu počasí přizpůsobit.

Jak se přizpůsobit horkému počasí a snížit jeho negativní vlivy?

  • Nevystavovat se slunečnímu svitu
  • Minimalizovat oblečení a přikrývky
  • Minimalizovat pohyb a další tělesnou zátěž
  • Dodržovat pitný režim, vynechat nápoje alkoholické a sladké vody
  • Ochlazovat tělo ve vodě

Pokud vezmeme v úvahu, že jste ve stínu, teplota vzduchu je i přesto vysoká a nemáte žádné oblečení, není už asi možnost jak více se před horkem bránit. moderní klimatizace není možno jednoznačně doporučit, neboť jde o umělé snižování teploty vzduchu a pro někoho mohou mít negativní vliv. Více negativní než samotné horko.

Jak se přizpůsobit studenému počasí a snížit jeho negativní vlivy?

  • Tepleji se obléknout, dát si na sebe více vrstev, plus doplňky (šála, čelenka apod.)
  • Snažit se pohybovat (například chodit nebo běhat)
  • Při silném mrazu či v případě studeného silného větru vycházet ven jen v nutných případech a krátce
  • Požívat teplé nápoje, nikoli alkoholické

Před studeným počasím je možné se chránit mnoha vrstvy oblečení, vytápěním místností a neustálým udržováním optimální teploty v domě nebo bytě. Před horkým počasím je obrana těžší. Kromě umělého snižování teploty vzduchu klimatizací nelze regulovat teplotu vzduchu v domě či bytě, nelze též po svlečení oblečení se tímto způsobem bránit, oproti obrany před zimou.

Jakému z uvedených počasí se raději přizpůsobujete a přijde vám to snazší? Diskutujte aktivně pod tímto příspěvkem, zda vám vyhovuje teplo nebo zima. Obecné informace o teplotě najdete na stránce Teplota vzduchu.