KlimatologieZměna klimatu

Jaké extrémy přinese El Niňo?

Hodnocení článku

Jaké extrémy přinese El Niňo, klimatický jev střídající se s opačným zvaným La Niňa, který nastává po dlouhé době. Více o této změně s popisem projevů obou jevů najdete v článku Po třech letech jev El Niňo, co to znamená? Doporučíme i naší stránku Specifické cirkulace. Jev La Niňa trval tři roky, nezvykle dlouho. Vedle teplejší vody v tropické části středu a východu Tichého oceánu je ovlivněno atmosférické proudění nejen v této oblasti. Co znamená výskyt klimatického jevu El Niňo ohledně extrémů počasí na Zemi obecně? Co znamená vzhledem k teplotě, jak ovlivní bouřkové systémy?  Jaké extrémy přinese? Jev El Niňo, který se po třech letech vrací má být dosti silný a přinést značné extrémy v různých oblastech Světa. Někde se na extrémy s tímto jevem spojené již připravují. Očekávají se mimo významné extrémy teploty v podobě vln veder. Jev též podporuje v určitých oblastech výskyt značného sucha nebo naopak povodní.

Je sucho nebo není? Jaké extrémy přinese El Niňo? Případů sucha v posledním desetiletí přibylo. Hrozí letos sucho? Je sucho nebo není? Změny klimatických prvků. Zažíváme jeden z výkyvů klimatu.

Jaké extrémy přinese El Niňo: Někde nezaprší, jinde poteče voda všude

Jinými slovy některé oblasti budou mít suché počasí pod vlivem vysokého tlaku vzduchu s výskytem značného sucha. Jiné budou čelit naopak neustálým projevům počasí souvisejícím s nízkým tlakem, tedy cyklonami a systémy front. Tyto přinesou i významné srážky, ať už v podobě deště nebo přívalových lijáků z bouřkové oblačnosti. Což povede k výskytu povodní různého druhu. Jev La Niňa do léta zcela skončí a nastoupí zmíněný jev El Niňo. Po více než třech letech, což se nikdy v historii co je známo nestalo. Jev El Niňo přetrvá pravděpodobně i po celou následující chladnou část roku. Ta je ovšem velmi daleko a nebudeme do ni zabrušovat. Nyní se zaměřme na možné změny v projevech počasí ve spojitosti s výskytem zmíněné teplé fáze této oscilace (ENSO).

Teplá fáze oscilace znamená snížení tlaku vzduchu ve střední a východní části Pacifiku. Z tohoto důvodu se zde tvoří četné bouře a srážky zde jsou nadprůměrné. V Amazonii jsou srážky podnormální a to stejně jako v tropické Africe, Indii a Austrálii. V tomto důsledku za kombinace vysoké teploty vzduchu zde častěji vznikají požáry.

El Niňo ovlivní počasí více v chladné části roku

Severní Amerika se v chladné části roku potýká většinou s četným vlivem nízkého tlaku vzduchu nad severem Pacifiku. Na sever proniká jejím vlivem teplý vzduch a v zimě na severu USA panuje nadprůměrně vysoká teplota, podobně jako na západě Kanady. Na jihu Spojených států a v Mexiku se vyskytuje studenější počasí. Vliv se odehrává i z pohledu hurikánů v Atlantiku, kdy méně vhodné podmínky pro jejich vznik panují v Karibiku a centrální části Atlantiku. Takže bývá při vlivu tohoto jevu hurikánová sezóna v Atlantiku slabší.

Počasí v Evropě může jev El Niňo určitým způsobem ovlivnit, ale intenzita jeho vlivu na naše počasí bývá o poznání slabší než ve zmíněných oblastech blízkých k epicentru “dění” a výskytu tohoto jevu. Obecně je znám četnější výskyt anticyklon především v zimě v oblasti centrální Evropy. Což by poukazovalo na sušší podmínky počasí. V zimě je tepleji, což tedy signalizuje výskyt sušších a teplých zim. Toto lze považovat jednoznačně za negativní vliv, neboť takové zimy u nás poté zakládají dobré podmínky pro vznik sucha během další teplé části roku. Musíme konstatovat, že poslední zimy v chladné fázi ENSO (La Niňa) patřily také spíše k teplejším s menším množstvím sněhu nejen mimo horské oblasti.

Jde ovšem o obecně odpozorovaný převažující vliv, nikoli o žádnou předpověď že tomu tak bude s určitou pravděpodobností. Předpovídat vliv jevu El Niňo či opačného na vývoj počasí v Evropě rozhodně nelze. Samotné dění v oblasti Atlantiku a polárních oblastech na severu je často významné a nedovolí tak jevu El Niňo do svého působení “mluvit”.

Velký vliv El Niňa na teplotu vzduchu na celé planetě a možný problém

Přeci jen má jev El Niňo poměrně významný vliv pro celou Zemi. Významně teplejší voda v oblasti Pacifiku vede k ohřívání vzduchu v atmosféře a celkově se tak zvýší globální průměrná teplota na Zemi. Proto se obecně očekávají na Zemi od vlivu jevu El Niňo teplotní rekordy co do vysoké teploty vzduchu, mnohde rekordně. Odchylka od průměru teploty na Zemi by mohla být blízko +1.5°C, což je hranice, která by měla být jen mírně překročena pro to, aby dopady změny klimatu nebyly tak významné. I při výskytu jevu La Niňa, chladné fáze ENSO, byly poslední roky nejteplejší jedny z nejteplejších od počátku měření. Zde tedy podle některých prognóz hrozí i přesažení hodnoty této teplotní odchylky, což by mohlo znamenat v pokračující změně klimatu problém v podobě jejího zrychlení a umocnění dopad s ní spojených.