Prognózy počasíSezónní výhledy

Únor 2022 bude zpočátku teplý

Hodnocení článku

Dlouhodobý výhled počasí slibuje, že únor 2022 bude zpočátku teplý. Také nás čeká velmi vlhké počasí, které započalo již na konci měsíce ledna. Během února se má podle stávajících předpokladů teplota snižovat. Vrátí se tedy k průměrným hodnotám pro aktuální období. to očekávejme ale spíše až po polovině měsíce. Současně by mělo ubývat srážek a nejméně jich spadne na konci měsíce. Naopak nejvíce v prvních sedmi dnech měsíce, což potvrzují aktuální střednědobé prognózy. Celkově se očekává únor teplejší, tedy nadprůměrný a teplý bude zejména zpočátku. Srážkově by měl vykázat nadprůměr místy a to hlavně v Čechách a od vyšších poloh. Jinde se očekává spíše průměrné množství srážek. zima v nižších výškách zatím nezačne, sněžení tam očekávejme velmi přechodně. Pokud tam napadne sníh, tak velmi krátce zejména přes noc a slabá vrstva. Únor bude zpočátku teplý, ale to by se mohlo měnit během druhé poloviny měsíce.

Více srážek doplní absenci sněhu částečně, únor bude zpočátku teplý

To, že v nižších výškách není sníh a na horách ho leží málo je vzhledem k nadcházející teplé části roku negativem. Nicméně současné vlhčí počasí a to očekávané v nejbližší době částečně vykompenzuje vláhu ze sněhu. Na horách se sněhová pokrývka zvýší významněji v prvních dnech, sněžení tam očekávejme ale průběžně i nadále. Po polovině měsíce srážek ubude, ale klesat značně teplota. Ta nedosáhne tedy již tak vysoce kladných hodnot, byť krátké výchylky určitě vyloučit nelze. celkově v delších horizontech zůstane průměrná teplota ale nižší a nastane tedy větší pravděpodobnost i přes nižší srážky na alespoň kratší zimní období v ne horských oblastech. Na podobný vývoj jako před rokem to ovšem nevypadá. žádné delší období s mrazem, kdy by před tím napadlo více sněhu v nižších výškách očekávat nelze.

Únor 2022 bude zpočátku teplý. Odchylky teploty vzduchu na únor 2022.

Obr. 1 Únor 2022 bude zpočátku teplý. Odchylky teploty vzduchu od normálu a jistota předpovědi modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Model CFS ukazuje únor jako mírně teplotně nadprůměrný a srážkově kromě východu území též nadprůměrný. Na východ slibuje průměrné srážky. Jistota předpovědi u teploty vykazuje vysoké procento (obr. 1). Nižší jistota je jak bývá zvykem u srážek, ale nejde v tomto případě o nijak nejistý předpoklad. Počasí lze rozdělit v měsíci tedy na dvě období. Teplejší a vlhčí zhruba první polovinu, tedy do cca 14. dne. A na chladnější a mírně sušší druhou polovinu, kdy srážek ubude hlavně v závěru období. Měsíc únor tak bude zpočátku teplý, oázkou však je jak se vyvine situace v jeho druhé polovině.

Chladno ale sušeji na konci měsíce

Tam lze čekat několikadenní suché počasí, které pravděpodobně lze spojit s přílivem mrazivého vzduchu z pevnin na severovýchodě. V takovém případě, pokud nenapadne sníh v nižších výškách při posledních srážkách, čekejme holomráz. Nicméně do této doby máme ještě mnoho času a počasí se může vyvinout poněkud jinak. V této předpovědi prezentujeme spíše trendy odchylek za celé období než vývoj po týdnech. Ten má smysl obecně sestavit pro 14 dní, dále ovšem nikoli.

Předpověď vyšla tradičně poslední den měsíce u nás na stránce Výhled na měsíc.