Předpověď teplotyPrognózy počasí

Na zimu zapomeňme, bude 10°C

Hodnocení článku

Na zimu zapomeňme, bude 10°C a teplé počasí tak převládne a krátce se objeví i horská obleva. Shodují se na tom prognózy numerických modelů v posledních dnech. Začátek února máme vlhký a mírně chladnější, avšak v nižších výškách pravá zima nevládne. Předpověď na další dny, tedy střednědobá, rozhodně vylučuje příchod zimního počasí a tedy ochlazení. Naopak dojde k oteplení a čeká nás opět na únor dosti teplé počasí. V polohách ne horských, tedy obecně pod 600m n.m.m, očekáváme tání sněhu. Nový sníh zde v dohledné době nenapadne. Horské polohy mají místy více sněhu, tento poznamená kratší obleva také a to v příští týdnu. Minimálně do poloviny února čekejme převážně teplé počasí a to teplotně i vysoce nadnormální. Maxima teploty v nížinách přesáhnou 10°C, poprvé od začátku ledna.

Na zimu zapomeňme, bude 10°C. Ensemble modelu GFS z 2.2.2022.

Obr. 1 Na zimu výhledově zapomeňme. Ensemble modelu GFS z 2.2.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Nyní na zimu zapomeňme, přijde možná na jaře

Klimatologické zimní období končí 28. února a astronomické poté 20. března. Do té doby se můžeme setkat s pravou zimou i v nížinách, to určitě vyloučit nelze. Nicméně podle současného vývoje a předpoklad to na příchod zimy do ne horských poloh určitě nevypadá. Konec února vypadá podle dlouhodobého odhadu počasí chladněji a tam ta pravděpodobnost většího ochlazení tedy je. Podle průběhu zimy lze předpokládat, že zimní počasí se opět protáhne. Tzv. nevybouřená zima se prosadí ještě během první poloviny jarního období, kdy už budeme určitě chtít teplejší počasí a to hlavně stabilněji teplejší. A to pro běžné venkovní aktivity, ale i polní či zahrádkářské práce. Jak bylo ale zvykem v minulých letech, zimní vpády se prosazují opravdu dlouho. Takže taková ne zcela pravá zima může i v nižších polohách “otravovat” skutečně i po začátku astronomického jara.

Často se jedná o intenzivní vpády studeného vzduchu od severozápadu až severu. Celkově se už během března počasí často střídá, což by oproti současnému nebyla žádná velká změna. Jen panují větší změny teploty. Dokáže se už celkem hodně oteplit a poté ještě stále hodně ochladit. A koneckonců počítat musíme s vpády studeného vzduchu, samozřejmě transformovaného trochu do aktuálního období, počítat i v dubnu. A uplatnit se opět mohou i ledoví muži, to jsme ale už hodně daleko. Zpět do února.

Mírná už letošní zima zůstane

Na zimu zapomeňme. Maxima teploty na 8.2.2022.

Obr. 2 Na zimu zapomeňme, bude 10°C. Předpověď teploty vzduchu podle modelu GFS na 8.2.2022, zdroj: pivotalweather.com

Nejeví se pravděpodobně, že by na konci února přišlo velké ochlazení a skutečně by nastala zima s typickou sněhovou kalamitou i v nížinách. Samozřejmě to možné je, ale nutná by byla kompletní přestavba současného tlakového pole a synoptických útvar. Atlantik máme neobyčejně aktivní a ani když ustane západní proudění, nemusí to znamenat příchod zimy. Prognóza NAO indexu, tedy aktivity Atlantiku, ukazuje jednoznačně kladné hodnoty i nadále. Proto musíme počítat zpočátku tedy s cyklonálním počasím v západním proudění. Poté s mírnou pauzou od přechodů front a následně opětovně s tímto vlhčím prouděním a to minimálně do období kolem poloviny února.

 Co je to ensemble?