Historie počasíSilný vítrVýznamné cyklony

Cyklona Nadia v číslech

Hodnocení článku

V tomto článku cyklona Nadia v číslech můžeme po proběhlé extrémní meteorologické situaci bilancovat. Včera se totiž v ČR vyskytl skutečně velmi silný vítr a to na horách, kde měl sílu orkánu, ale silný vítr se vyskytl v souladu s očekáváním i v nížinách. Působil typické důsledky a bohužel pravděpodobně i zabíjel. Nejčastěji došlo k pádům větví a stromů nebo střech. V důsledku došlo k četným problémům v dopravě a to zejména železniční, ale i silniční. Dále typicky v energetice, čímž se důsledky přenesly do mnoha domácností. Cyklona se projevila především silným větrem, jen od vyšších poloh pak vlivem sněhové pokrývky či také sněhových srážek i vznikem četných sněhových jazyků nebo i závějí.

Nejvyšší náraz větru 51.8m/s na Sněžce

Cyklona se řadí ohledně maxima síly větru v nárazu v ČR k těm významnějším, na jejich žebříček se můžete podívat na stránce Významné cyklony. Nejvíce práce měl samozřejmě Hasičský záchranný sbor, kterému je zcela na místě za jeho nasazení poděkovat. Na události z výjezdů v souvislosti s větrem se můžete podívat na stránce pozary.cz. Nejvyšší náraz změřila typicky stanice Sněžka a to v noci, činil 51.8m/s (186km/h). Orkán zaznamenala také Luční bouda se 40.6m/s. Významně foukalo také v nižších nadmořských výškách. Nad 25m/s dosáhly nárazy v Ústí nad Labem a v centru Prahy.

Dále:

40.1m/s Milešovka

35.1m/s Nová Ves v Horách

33.1m/s Javorový vrch

Z nehorských poloh:

33.0m/s Luká u Litovle

28.2m/s Lučina

28.1m/s Ústí nad Labem-Kočkov

Vítr způsobil nejčetněji popadané větve a stromy a to na elektrická vedení, železniční tratě i silnice. Dále vítr trhal střechy a shazoval i další předměty, například zeď v průmyslovém areálu na Kladensku. Pád této zdi skončil bohužel tragicky. Nejvyšší nárazy větru a s nimi spojené nejčetnější výjezdy hasičů se odehrály dopoledne a zpočátku odpoledne nedělního dne. Někde vlivem tohoto faktu hasiči vyjížděli průměrně každé dvě minuty.

Cyklona Nadia v Německu

Extrémní počasí se týká samozřejmě i dalších oblastí nejen střední Evropy. Významný jet stream sahající z Atlantiku do centrální Evropy přináší extrémní projevy počasí i k našim západním sousedům. Tam se jedná i o další extrémy počasí vedle poryvů větru. Cyklona se projevila na počasí hlavně v severních částech země. Nárazy větru přesahovaly 125km/h a k tomu se vyskytovaly extrémní srážky. Bohužel i v Německu živel zabil jednoho člověka a další i těžce zranil. Vyvrácené stromy, převrácené reklamní poutače a další důsledky silného větru řešil záchranný sbor i v Německu. Též hlásí země problémy hlavně v dopravě. V Hamburku došlo k místnímu výskytu povodně, řeka Labe se zde vylila z břehů.

V sousedním Polsku také jednoho člověka přírodní extrém zabil a projevy počasí i jeho důsledky tam byly velmi podobné jako v okolí a tedy i u nás.

Silný vítr se vrátí v polovině týdne, může i škodit

Větrné počasí vlivem cyklony zvané Nadia ovšem nekončí. Velmi dynamické až extrémní počasí nás provede i začátkem února. Silný vítr se vrátí k nám a obecně do střední Evropy. V Německu se očekává zejména na jihu země a vedle toho se přidají i intenzivní srážky. U našich sousedů by mělo vydatně sněžit a to po celou první polovinu týdne. Do středy tam místy napadne i 100cm nového sněhu. Sněhové srážky budou vydatnější i na našich horách, kde máme zatím spíše málo sněhu. Vyplývá to již z námi zveřejněné předpovědi na tento týden ze včerejšího dne. Během úterý, v noci na středu a ve středu půjde místy v ČR i o silný vítr. Jeho nárazy mohou dosáhnout mimo hory 25m/s. Vítr ale nečekáme tak plošně silný jako v neděli.

Střednědobá předpověď hovoří o tom, že nepůjde o poslední silný vítr týdne. Během čtvrtka tento zeslábne a v pátek nebude ani čerstvý. Ale na víkend nás čeká opět postup cyklony a systému front s ní spojeného. Větrné počasí v souvislosti s tím přetrvá i v prvních dnech dalšího týdne. Hodnoty nárazů větru předpokládají modely podobné jako nyní ve středu. Nemělo by jít též o nárazy tak extrémní jako při vlivu cyklony Nadia. Přesto půjde místy opět o silný vítr a situaci si vyžádá opatrnost.

Reference

HUJSLOVÁ, J. Víkendový vítr. ČHMÚ – zpravodajský server Infomet. online 2022. Dostupné na infomet.cz.

ČTK. Zprávy. Tlaková níže Nadia v Německu zkomplikovala dopravu, způsobila místní záplavy. Online 2022. Dostupné na ceskenoviny.cz.

ČTK. Zprávy. Vichr v Česku lámal stromy, zbrzdil vlaky, shodil zeď, která zabila člověka. Online 2022, dostupné na ceskenoviny.cz.