Cyklona Nadia v číslech

Hodnocení článku

V tomto článku cyklona Nadia v číslech můžeme po proběhlé extrémní meteorologické situaci bilancovat. Včera se totiž v ČR vyskytl skutečně velmi silný vítr a to na horách, kde měl sílu orkánu, ale silný vítr se vyskytl v souladu s očekáváním i v nížinách. Působil typické důsledky a bohužel pravděpodobně i zabíjel. Nejčastěji došlo k pádům větví a stromů nebo střech. V důsledku došlo k četným problémům v dopravě a to zejména železniční, ale i silniční. Dále typicky v energetice, čímž se důsledky přenesly do mnoha domácností. Cyklona se projevila především silným větrem, jen od vyšších poloh pak vlivem sněhové pokrývky či také sněhových srážek i vznikem četných sněhových jazyků nebo i závějí.

Nejvyšší náraz větru 51.8m/s na Sněžce

Cyklona se řadí ohledně maxima síly větru v nárazu v ČR k těm významnějším, na jejich žebříček se můžete podívat na stránce Významné cyklony. Nejvíce práce měl samozřejmě Hasičský záchranný sbor, kterému je zcela na místě za jeho nasazení poděkovat. Na události z výjezdů v souvislosti s větrem se můžete podívat na stránce pozary.cz. Nejvyšší náraz změřila typicky stanice Sněžka a to v noci, činil 51.8m/s (186km/h). Orkán zaznamenala také Luční bouda se 40.6m/s. Významně foukalo také v nižších nadmořských výškách. Nad 25m/s dosáhly nárazy v Ústí nad Labem a v centru Prahy.

Dále:

40.1m/s Milešovka

35.1m/s Nová Ves v Horách

33.1m/s Javorový vrch

Z nehorských poloh:

33.0m/s Luká u Litovle

28.2m/s Lučina

28.1m/s Ústí nad Labem-Kočkov

Vítr způsobil nejčetněji popadané větve a stromy a to na elektrická vedení, železniční tratě i silnice. Dále vítr trhal střechy a shazoval i další předměty, například zeď v průmyslovém areálu na Kladensku. Pád této zdi skončil bohužel tragicky. Nejvyšší nárazy větru a s nimi spojené nejčetnější výjezdy hasičů se odehrály dopoledne a zpočátku odpoledne nedělního dne. Někde vlivem tohoto faktu hasiči vyjížděli průměrně každé dvě minuty.

Cyklona Nadia v Německu

Extrémní počasí se týká samozřejmě i dalších oblastí nejen střední Evropy. Významný jet stream sahající z Atlantiku do centrální Evropy přináší extrémní projevy počasí i k našim západním sousedům. Tam se jedná i o další extrémy počasí vedle poryvů větru. Cyklona se projevila na počasí hlavně v severních částech země. Nárazy větru přesahovaly 125km/h a k tomu se vyskytovaly extrémní srážky. Bohužel i v Německu živel zabil jednoho člověka a další i těžce zranil. Vyvrácené stromy, převrácené reklamní poutače a další důsledky silného větru řešil záchranný sbor i v Německu. Též hlásí země problémy hlavně v dopravě. V Hamburku došlo k místnímu výskytu povodně, řeka Labe se zde vylila z břehů.

V sousedním Polsku také jednoho člověka přírodní extrém zabil a projevy počasí i jeho důsledky tam byly velmi podobné jako v okolí a tedy i u nás.

Silný vítr se vrátí v polovině týdne, může i škodit

Větrné počasí vlivem cyklony zvané Nadia ovšem nekončí. Velmi dynamické až extrémní počasí nás provede i začátkem února. Silný vítr se vrátí k nám a obecně do střední Evropy. V Německu se očekává zejména na jihu země a vedle toho se přidají i intenzivní srážky. U našich sousedů by mělo vydatně sněžit a to po celou první polovinu týdne. Do středy tam místy napadne i 100cm nového sněhu. Sněhové srážky budou vydatnější i na našich horách, kde máme zatím spíše málo sněhu. Vyplývá to již z námi zveřejněné předpovědi na tento týden ze včerejšího dne. Během úterý, v noci na středu a ve středu půjde místy v ČR i o silný vítr. Jeho nárazy mohou dosáhnout mimo hory 25m/s. Vítr ale nečekáme tak plošně silný jako v neděli.

Střednědobá předpověď hovoří o tom, že nepůjde o poslední silný vítr týdne. Během čtvrtka tento zeslábne a v pátek nebude ani čerstvý. Ale na víkend nás čeká opět postup cyklony a systému front s ní spojeného. Větrné počasí v souvislosti s tím přetrvá i v prvních dnech dalšího týdne. Hodnoty nárazů větru předpokládají modely podobné jako nyní ve středu. Nemělo by jít též o nárazy tak extrémní jako při vlivu cyklony Nadia. Přesto půjde místy opět o silný vítr a situaci si vyžádá opatrnost.

Reference

HUJSLOVÁ, J. Víkendový vítr. ČHMÚ – zpravodajský server Infomet. online 2022. Dostupné na infomet.cz.

ČTK. Zprávy. Tlaková níže Nadia v Německu zkomplikovala dopravu, způsobila místní záplavy. Online 2022. Dostupné na ceskenoviny.cz.

ČTK. Zprávy. Vichr v Česku lámal stromy, zbrzdil vlaky, shodil zeď, která zabila člověka. Online 2022, dostupné na ceskenoviny.cz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality