Prognózy počasíSezónní výhledy

Únor 2023 nás čeká mírně teplejší

Hodnocení článku

Únor 2023 nás čeká mírně teplejší, slibuje to měsíční odhad vývoje počasí a chodu odchylek teploty vzduchu podle modelů. Samozřejmě nutno opět zdůraznit, že počasí může být poněkud jiný vývoj. Aktuálně je ovšem stav předpovědi takovýto. Podle střednědobé prognózy vidíme srážkový nadprůměr prvních dnů měsíce, kdy spadne většina měsíčních srážek. Od vyšších poloh to bude ve formě sněhu. Celkově by měl převážit zhruba současný trend teploty vzduchu. Tato s určitými výchylkami dosáhne mírně kladných hodnot, v noci se udrží kolem nuly nebo slabě pod ní. Současná prognóza slibuje mírné ochlazování ke konci měsíce, srážek průměrné množství. Únor 2023 nás čeká mírně teplejší.

Pravá zima v nížinách maximálně krátce, únor 2023 nás čeká mírně teplejší

Z aktuálního pohledu to vypadá, že počasí bude teplotně vyrovnané či krátce nadnormální. Proto nemůžeme čekat delší a významnější zimní epizodu s celodenním mrazem a udržením se sněhové pokrývky v nižších výškách. Od vyšších poloh by ale měl sníh vydržet a navíc nový průběžně přibývat. Zejména v prvních dnech měsíce sněhová pokrývka na horách významně naroste a doplní se její deficit z posledních týdnů. Delší oteplení na významněji vyšší teplotu vzduchu se ve vyšších polohách nepředpokládá. Nemělo by tam tedy dojít k významnější oblevě, jako tomu bylo od Vánoc a zejména kolem přelomu roků.

 

Únor 2023 nás čeká mírně teplejší. Odchylky teploty vzduchu na únor 2023 podle modelu CFS.

Obr. 1 Únor 2023 nás čeká mírně teplejší. Předpověď odchylek teploty vzduchu na únor 2023 s jistotou předpovědi (šedá barva = nejistota) podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Model CFS si je například prognózou teploty vzduchu na únor velmi jist. Míra nejistoty je prakticky nulové. Podobně to vidí model u srážek. Předpověď nebývá v tomto čase na následující měsíc takto jistá, většinou bývá velmi nejistá. I tak samozřejmě musíme připustit poněkud jiný vývoj předpovědi na základě dění v atmosféře během února. Byť vysoká jistota předpovědi ukazuje na to, že by nemělo dojít k větším změnám. Z uvedené předpovědi vyplývá, že mírné ochlazení by mělo nastat až ke konci měsíce. Zda se tento vývoj potvrdí ovšem skutečně nelze nyní spolehlivě předpovědět.

Závěrem lze jen říci, že v únoru by mělo zimu završit mimo hory mírně teplejší počasí. Přechodně se vyskytne období se slabší sněhovou pokrývkou a zápornou teplotou vzduchu po celý den. Tato období by měla být ale podle všeho velmi krátká. Od vyšších poloh by se měla vytvořit vyšší sněhová pokrývka.