Větrné počasí nejen do středy

Hodnocení článku

Větrné počasí nejen do středy, téměř celý tento týden nás čeká silný nebo čerstvý vítr. Jaký je mezi tím rozdíl? A proč bude foukat často rychlejší vítr? Na to, plus jak moc silný vítr čekat a kdy ho čekat nejsilnější odpovídá tento článek. Větrné počasí avizujeme již ve výhledu počasí na tento týden a jeho nebezpečnost pak v podobě výstražné informace, resp. předpovědi větru jako nebezpečného jevu. Ten v kombinaci se sněžením způsobí vznik dalších nebezpečných jevů, půjde o extrém vyskytující se od vyšších poloh. Silné poryvy větru započaly dnes a první tzv. období silného větru tento týden potrvá do čtvrtka s velmi krátkými přestávkami. Vítr sice nebude po celou dobu silný, ale čerstvý vítr určitě zaznamenáme často. Větrné počasí se poté vrátí v závěru týdne po dvoudenní přestávce.

Nárazy větru na četných místech, mohou přinést po delší době typické komplikace

Četné nárazy větru můžeme očekávat dnes, zpočátku zítřka a poté opět v noci na středu a ve středu. Větrné počasí nás ale čeká po celou dobu od dneška do čtvrtečního večera. Nárazy větru očekáváme na horách i v nížinách. Lišit se nebudou příliš. Dnes se vyskytnou významnější nárazy v Čechách, dosáhnou i v nížinách 20-25m/s, zejména na JZ/Z území. Na horách přesáhnou i 32m/s a to četněji v Krušných horách či postupně také v Krkonoších a Jeseníkách. Nárazy větru přechodně zeslábnou během úterního dne. Opět se ovšem vrátí večer, nejprve opět zejména do Čech. Na horách čekejme nárazy též i přes 32m/s, v nížinách 15-25m/s. Znovu vítr zesílí během středy s četnějšími nárazy i kolem 25m/s a podobně bude foukat po většinu čtvrtečního dne.

Větrné počasí nejen do středy. Náraz větru v ČR a okolí na 1.2.2023.

Obr. 1 Nárazy větru v ČR a okolí na středu 1.2.2023 večer, zdroj: wetter3.de

Nutno zdůraznit, že silný vítr může po delší době bez významných poryvů opět působit typické komplikace. Způsobí pády stromů, zejména těch narušených, případně větví. Může tak působit komplikace v dopravě a energetice. Určitě může shodit veškeré neupevněné předměty, se kterými je silný vítr schopen manipulovat. Proto nutno takové pokud možno zabezpečit proti pádu. K větru se přidají časté srážky, které s tímto druhem počasí souvisejí. O poznání trvalejší a vydatné, současně převážně sněhové, je čekáme na horách. Tam začnou v kombinaci s větrem vznikat sněhové jazyky a později i závěje. Na horách napadne za dva dny i přes 25cm nového sněhu. Během týdne pak připadnou další desítky centimetrů, srážky se očekávají každodenně. Proto nutno upozornit na pohyb v přírodě ve výše položených oblastech, počasí bude skutečně nebezpečné.

Poté se silný vítr odmlčí, ale jen na pátek a sobotu. V neděli čekáme opětovné zesílení větru s nárazy. Tuto situaci upřesníme během týdne.

Větrné počasí nejen do středy. Poloha jet streamu na 2.2.2023.

Obr. 1 Poloha jet streamu na čtvrtek 2.2.2023, zdroj: netweather.tv

Proč bude počasí větrné?

Vítr čekáme čerstvý nebo silný, jaký je v tom rozdíl? Extremitu počasí z pohledu podmínek našeho území určují kritéria výstražného systému. O tom pojednáváme v článku Kdy je počasí extrémní? Zde použijeme Beaufortovu stupnici síly větru. Podle té na základě stupňů a intenzity větru určíme, kdy je vítr čerstvý a kdy již silný. Čerstvý vítr znamená rychlost 8 až 10.7m/s, silný pak 10.8 až 13.8m/s. Následující stupeň už znamená mírný vichr. Jak vidíme na obrázku 2, tak tento týden se budou nad střední Evropou převážně vyskytovat pásy extrémně silného větru (tryskového proudění).

Více o něm v článku Co je to jet stream? Tento reprezentuje dráhu cyklon a s nimi spojených systémů front, jak už bylo objasňováno mnohokrát. Stejně tak, jako že v důsledku postupu těchto cyklon dochází v prostoru střední Evropy k většímu tlakovému rozdílu (izobary na mapách jsou zakresleny hustě). To signalizuje větrné počasí, neboť tlakový rozdíl se vyrovnává a to působí zrychlení proudění.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality