Předpověď větruPrognózy počasí

Větrné počasí nejen do středy

Hodnocení článku

Větrné počasí nejen do středy, téměř celý tento týden nás čeká silný nebo čerstvý vítr. Jaký je mezi tím rozdíl? A proč bude foukat často rychlejší vítr? Na to, plus jak moc silný vítr čekat a kdy ho čekat nejsilnější odpovídá tento článek. Větrné počasí avizujeme již ve výhledu počasí na tento týden a jeho nebezpečnost pak v podobě výstražné informace, resp. předpovědi větru jako nebezpečného jevu. Ten v kombinaci se sněžením způsobí vznik dalších nebezpečných jevů, půjde o extrém vyskytující se od vyšších poloh. Silné poryvy větru započaly dnes a první tzv. období silného větru tento týden potrvá do čtvrtka s velmi krátkými přestávkami. Vítr sice nebude po celou dobu silný, ale čerstvý vítr určitě zaznamenáme často. Větrné počasí se poté vrátí v závěru týdne po dvoudenní přestávce.

Nárazy větru na četných místech, mohou přinést po delší době typické komplikace

Četné nárazy větru můžeme očekávat dnes, zpočátku zítřka a poté opět v noci na středu a ve středu. Větrné počasí nás ale čeká po celou dobu od dneška do čtvrtečního večera. Nárazy větru očekáváme na horách i v nížinách. Lišit se nebudou příliš. Dnes se vyskytnou významnější nárazy v Čechách, dosáhnou i v nížinách 20-25m/s, zejména na JZ/Z území. Na horách přesáhnou i 32m/s a to četněji v Krušných horách či postupně také v Krkonoších a Jeseníkách. Nárazy větru přechodně zeslábnou během úterního dne. Opět se ovšem vrátí večer, nejprve opět zejména do Čech. Na horách čekejme nárazy též i přes 32m/s, v nížinách 15-25m/s. Znovu vítr zesílí během středy s četnějšími nárazy i kolem 25m/s a podobně bude foukat po většinu čtvrtečního dne.

Větrné počasí nejen do středy. Náraz větru v ČR a okolí na 1.2.2023.

Obr. 1 Větrné počasí nejen do středy. Nárazy větru v ČR a okolí na středu 1.2.2023 večer, zdroj: wetter3.de

Nutno zdůraznit, že silný vítr může po delší době bez významných poryvů opět působit typické komplikace. Způsobí pády stromů, zejména těch narušených, případně větví. Může tak působit komplikace v dopravě a energetice. Určitě může shodit veškeré neupevněné předměty, se kterými je silný vítr schopen manipulovat. Proto nutno takové pokud možno zabezpečit proti pádu. K větru se přidají časté srážky, které s tímto druhem počasí souvisejí. O poznání trvalejší a vydatné, současně převážně sněhové, je čekáme na horách. Tam začnou v kombinaci s větrem vznikat sněhové jazyky a později i závěje. Na horách napadne za dva dny i přes 25cm nového sněhu. Během týdne pak připadnou další desítky centimetrů, srážky se očekávají každodenně. Proto nutno upozornit na pohyb v přírodě ve výše položených oblastech, počasí bude skutečně nebezpečné.

Poté se silný vítr odmlčí, ale jen na pátek a sobotu. V neděli čekáme opětovné zesílení větru s nárazy. Tuto situaci upřesníme během týdne.

Větrné počasí nejen do středy. Poloha jet streamu na 2.2.2023.

Obr. 2 Větrné počasí. Poloha jet streamu na čtvrtek 2.2.2023, zdroj: netweather.tv

Proč bude větrné počasí?

Vítr čekáme čerstvý nebo silný, jaký je v tom rozdíl? Extremitu počasí z pohledu podmínek našeho území určují kritéria výstražného systému. O tom pojednáváme v článku Kdy je počasí extrémní? Zde použijeme Beaufortovu stupnici síly větru. Podle té na základě stupňů a intenzity větru určíme, kdy je vítr čerstvý a kdy již silný. Čerstvý vítr znamená rychlost 8 až 10.7m/s, silný pak 10.8 až 13.8m/s. Následující stupeň už znamená mírný vichr. Jak vidíme na obrázku 2, tak tento týden se budou nad střední Evropou převážně vyskytovat pásy extrémně silného větru (tryskového proudění).

Více o něm v článku Co je to jet stream? Tento reprezentuje dráhu cyklon a s nimi spojených systémů front, jak už bylo objasňováno mnohokrát. Stejně tak, jako že v důsledku postupu těchto cyklon dochází v prostoru střední Evropy k většímu tlakovému rozdílu (izobary na mapách jsou zakresleny hustě). To signalizuje větrné počasí, neboť tlakový rozdíl se vyrovnává a to působí zrychlení proudění.