Během víkendu se vyjasní a utiší vítr

Hodnocení článku

Během víkendu se vyjasní a utiší vítr, ale před tím nás čeká opět bouřlivé počasí. Dnes nabral během dopoledne vítr na síle a zejména v hřebenových partiích půjde o velmi značné nárazy větru dosahující i vyšších hodnot než 35m/s, což je více než 126km/h a tedy vítr o síle orkánu. O tom hovoříme od 32.7m/s a tyto nárazy se mohou objevit i mimo vrcholové partie. K tomu očekáváme na horách velmi vydatné srážky, spadne tam nejvíce srážek za celý týden. Tyto čekejme na horách sněhové a napadne tam v maximech 20 až 40cm sněhu. Silné poryvy větru musíme čekat nejen dnes do večera, ale ještě po celou noc na zítřek. Během zítra vítr zeslábne a naopak nás čekají dny, kdy povane pouze slabý nebo bude zcela klidno. To hlavně v nočních hodinách, kdy se vytvoří vhodné podmínky pro mráz či případně vznik místních mrznoucích mlh.

Během víkendu se vyjasní a utiší vítr. Synoptická situace na 6.2.2023.

Obr. 1 Synoptická situace a tlaková mohutnější tlaková výše nad centrální Evropou, zdroj: dwd.de

Vyjasnění a utišení větru přinesou silnější noční mrazy

Zejména příští týden očekáváme v noci silnější mráz, zejména v místech se sněhovou pokrývkou. Tato se v nižších polohách většinou nestačí utvořit, neboť veškeré srážky tam spadnou ve formě deště. Případně tam již bude sněžit, ale ještě za kladné teploty. Minima teploty očekáváme příští týden často pod -5°C, na sněhové pokrývce klesnou pod -10°C. Přes den maxima dosáhnou hodnot kolem nuly, místy zůstanou celý den slabě pod nulou.

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 4.2.: 1 až -3°C

Ne 5.2.: -4 až -9°C

Po 6.2.: -4 až -8°C, na sněhu -12°C

Út 7.2.: -4 až -9°C, na sněhu -13°C

St 8.2.: -4 až -9°C, na sněhu -13°C

Během víkendu se vyjasní. Očekávaná minima teploty vzduchu na 7.2.2023.

Obr. 2 Očekávaná minima teploty vzduchu na 7.2.2023, zdroj: wetterzentrale.de

Na obrázku 1 vidíme mohutnější anticyklonu nad centrální Evropou, která se přes ní v první polovině týdne přesune. Od severu k nám pronikne studený až mrazivý vzduch. Toto se projeví zejména nočním mrazem, který zesílí právě často celonoční malá oblačnost. Minima teploty klesnou pod -5°C, místy níže. Mráz zesílí dále právě sněhová pokrývka, při jejímž výskytu klesne teplota pod -10°C. Zatím je otázkou délka trvání mrazivého počasí. Maxima teploty očekáváme v nižších polohách ovšem v blízkosti bodu mrazu a během druhé poloviny týdne to vypadá stále na změnu synoptické situace v podobě opětovného přechodu atmosféricých front, s nimiž přijde opět oteplení.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality