Předpověď teplotyPrognózy počasí

Během víkendu se vyjasní a utiší vítr

Hodnocení článku

Během víkendu se vyjasní a utiší vítr, ale před tím nás čeká opět bouřlivé počasí. Dnes nabral během dopoledne vítr na síle a zejména v hřebenových partiích půjde o velmi značné nárazy větru dosahující i vyšších hodnot než 35m/s, což je více než 126km/h a tedy vítr o síle orkánu. O tom hovoříme od 32.7m/s a tyto nárazy se mohou objevit i mimo vrcholové partie. K tomu očekáváme na horách velmi vydatné srážky, spadne tam nejvíce srážek za celý týden. Tyto čekejme na horách sněhové a napadne tam v maximech 20 až 40cm sněhu. Silné poryvy větru musíme čekat nejen dnes do večera, ale ještě po celou noc na zítřek. Během zítra vítr zeslábne a naopak nás čekají dny, kdy povane pouze slabý nebo bude zcela klidno. To hlavně v nočních hodinách, kdy se vytvoří vhodné podmínky pro mráz či případně vznik místních mrznoucích mlh.

Během víkendu se vyjasní a utiší vítr. Synoptická situace na 6.2.2023.

Obr. 1 Synoptická situace a tlaková mohutnější tlaková výše nad centrální Evropou, zdroj: dwd.de

Během víkendu se vyjasní, což přinese silnější noční mrazy

Zejména příští týden očekáváme v noci silnější mráz, zejména v místech se sněhovou pokrývkou. Tato se v nižších polohách většinou nestačí utvořit, neboť veškeré srážky tam spadnou ve formě deště. Případně tam již bude sněžit, ale ještě za kladné teploty. Minima teploty očekáváme příští týden často pod -5°C, na sněhové pokrývce klesnou pod -10°C. Přes den maxima dosáhnou hodnot kolem nuly, místy zůstanou celý den slabě pod nulou.

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 4.2.: 1 až -3°C

Ne 5.2.: -4 až -9°C

Po 6.2.: -4 až -8°C, na sněhu -12°C

Út 7.2.: -4 až -9°C, na sněhu -13°C

St 8.2.: -4 až -9°C, na sněhu -13°C

Během víkendu se vyjasní. Očekávaná minima teploty vzduchu na 7.2.2023.

Obr. 2 Očekávaná minima teploty vzduchu na 7.2.2023, zdroj: wetterzentrale.de

Na obrázku 1 vidíme mohutnější anticyklonu nad centrální Evropou, která se přes ní v první polovině týdne přesune. Od severu k nám pronikne studený až mrazivý vzduch. Toto se projeví zejména nočním mrazem, který zesílí právě často celonoční malá oblačnost. Minima teploty klesnou pod -5°C, místy níže. Mráz zesílí dále právě sněhová pokrývka, při jejímž výskytu klesne teplota pod -10°C. Zatím je otázkou délka trvání mrazivého počasí. Maxima teploty očekáváme v nižších polohách ovšem v blízkosti bodu mrazu a během druhé poloviny týdne to vypadá stále na změnu synoptické situace v podobě opětovného přechodu atmosféricých front, s nimiž přijde opět oteplení.