Předpověď teplotyPrognózy počasí

Kateřina na ledě Vánoce na blátě

Hodnocení článku

Známá pranostika Kateřina na ledě, Vánoce na blátě hovoří zcela jasně. Pokud už v tomto období konce listopadu mrzne a leží sníh, tak je pravděpodobné, že na Vánoce dojde k oteplení. Nicméně většinou nemusí v tuto dobu vůbec mrznout a může být celkem teplo a předvánoční obleva se stejně uplatní. Případně vládne teplé ne zimní počasí trvaleji i v období před vánočními svátky. Víme, zda se aktuálně očekává na Vánoce zimní počasí? To víte, že nevíme, neboť tam zatím nesahá ani dlouhodobý výhled. Který má za úkol alespoň nastínit průběh počasí v ucelenějším období. I když asi by nebylo uvedené tvrzení úplně přesné, kdybychom nezmínili dlouhodobý model CFS. Tento totiž předpovídá den po dni základní meteorologické prvky i na extrémně dlouho dopředu. Taková předpověď samozřejmě smysl nemá, neboť vypočtené hodnoty jsou na takovou dlouhou dobu dopředu nereálné.

Které modely nyní předpovídají počasí nejen na Vánoce?

Pro zajímavost se podíváme na extrémy předpovědi, lépe řečeno extrémy délky předpovědi numerických modelů. Počasí nelze předpovídat den po dni zpravidla na období delší než 14 dnů, přesto některé modely poskytují výstupové mapy minimálně teploty a srážek i na podstatně delší období. A to vedle map souhrnných zobrazujících odchylky základních klimatických prvků. Účelem tohoto článku není ukázat nějakou senzační předpověď na Vánoce, tzn. momentálně na měsíc dopředu. Ale pouze čistě pro zajímavost se podívat obecně jaký je aktuálně odhad vývoje teploty vzduchu právě v den 24.12.2022 nad střední Evropou. A poté sledovat vývoj prognózy, která začne nabírat jasnější obrysy až půjde o střednědobou předpověď. Na to si nějaký ten týden ještě ale počkáme.

Předpověď teploty vzduchu v 850hPa na 24.12.2022

Různé modely předpověď a stejného prvku. A to teploty vzduchu v hladině 850hPa, toto prezentují níže uvedené mapy na obrázcích 1 až 5. Z předpovědi hodnot teploty vzduchu vyplývá jediné. Modely se shodují současně na mírně záporné teplotě, to znamená, že by počasí bylo studenější. Ale pozor, v ne horských nebo minimálně nižších polohách nikoli mrazivé. Jde o teplotu vzduchu ve výšce, hladině 850hPa rovnající se nadmořské výšce asi 1.5km. Pro výskyt mrazu i v nižších nadmořských výškách musí být teplota v této výšce o poznání nižší. Aktuálně, pro dnešní den, je teplota vzduchu v hladině 850hPa též slabě záporná a to -1 až -3°C. V nížinách dosahuje teplota až 7-8°C. Přesně takový model počasí slibuje aktuální numerická předpověď i za měsíc. Samozřejmě je to “sázka do loterie”.

Teplota 24.12.2022 podle modelu NCEP.

Obr. 1 Teplota vzduchu v 850hPa na 24.12.2022 podle modelu NCEP, zdroj: weatheronline.co.uk

Kateřina na ledě, Vánoce na blátě? Teplota na 24.12.2022 podle modelu ECMWF.

Obr. 2 Teplota vzduchu v 850hPa na 24.12.2022 podle modelu ECMWF, zdroj: weatheronline.co.uk

Teplota 24.12.2022 podle modelu DWD.

Obr. 3 Teplota vzduchu v 850hPa na 24.12.2022 podle modelu DWD, zdroj: weatheronline.co.uk

Teplota na 24.12.2022 podle modelu Meteo FR.

Obr. 4 Teplota vzduchu v 850hPa na 24.12.2022 podle modelu Meteo FR, zdroj: weatheronline.co.uk

Teplota 24.12.2022 podle modelu CMCC.

Obr. 5 Teplota vzduchu v 850hPa na 24.12.2022 podle modelu CMCC, zdroj: weatheronline.co.uk

Jedná se o výstup modelů jednu měsíčně a kromě jednoho modelu jde o listopadový výstup. A starším výstupem není výstup modelu, který předpokládá ve výšce teplejší vzduch. Starší výstup má model ECMWF. Zde pro upřesnění dodejme, že tento model předpovídá teplotní inverzi. V nižších polohách by za takové situace teplota při nízké oblačnosti dosáhla i nižších hodnot než ve výšce 1500m n.m.

Závěr

Nyní můžeme počkat a následně pro zajímavost sledovat upřesňování prognózy. Zejména až začnou střednědobé modely tento den předpovídat. Často to bývá stále nejen na 10 dní, ale i na 7 dní dopředu dosti nejisté. Zda bude teplo a uplatní se tzv. obleva (pokud bude před tím studené počasí) nebo chladnější či případně mrazivé počasí. Vánoční obleva se uplatňuje často, přesto by šlo ovšem o dosti těžkou sázku. Vzhledem k nejistotě předpovědi obecně a obzvláště v tomto období nemá smysl nijak prezentovat předpověď teploty vzduchu na konkrétní den za měsíc. Proto berte toto čistě jako zajímavost, mnohé totiž zajímá jaké počasí by mělo či mohlo být na Vánoce a to dlouho dopředu. S jistotou to opravdu ale říci nelze.