V březnu 2020 v Praze mrzlo více než v únoru

()

Březnové počasí bylo ve znamení intenzivních a častých vpádů studeného vzduchu a to zejména ve druhé polovině měsíce. To se průměrná teplota vzduchu stále zvyšuje. Při vpádech studeného vzduchu byla teplota i značně pod dlouhodobým normálem. V tomto textu prezentujeme naše naměřená data v Praze. Srovnáváme teplotní poměry v březnu a únoru tohoto roku a pro zajímavost doplňujeme o netradičně chladné březny minulých let. Letos byl chod teploty vzduchu v únoru a březnu netypický. V březnu 2020 mrzlo více než v únoru tohoto roku.

Březen byl v Praze chladnější než únor

Velmi teplé počasí, které nás provázelo prakticky celým únorem, se kompenzovalo právě v březnu. Studené vpády byly významné a déletrvající během druhé poloviny měsíce. V únoru byly vpády studeného vzduchu po přechodu studených front četných systémů kratší a ve druhé polovině měsíce méně významné. Částečně tak došlo k pozdější kompenzaci zimního počasí po velmi teplé celé zimní sezóně. Na prezentaci dat z našeho měření (průměrné hodnoty najdete aktualizovány na stránce Měsíční data a dalších).

Nyní následuje srovnání březnových a únorových dat z našeho měření. Na jednotlivých ukazatelích budou prezentovány mnohé rozdíly. Zejména fakt, že v březnu 2020 mrzlo více než v únoru. Nejprve stručně.

  • Průměrná teplota vzduchu byla v březnu nižší než v únoru (5.71°C/6.22°C)
  • Průměrná noční teplota vzduchu byla v březnu nižší než v únoru (1.31°C/3.08°C)
  • Průměrná denní teplota vzduchu byla v březnu vyšší než v únoru, ale jen o málo (10.11°C/9.36°C)
  • Počet mrazivých dnů byl v březnu vyšší než v únoru (12/4)
  • Absolutní teplotní minimum bylo v březnu nižší než v únoru (-3.9°C/-1.1°C)

Obr. 1 Ilustrace významnějšího ranního jarního mrazu, duben 2013

Průměrná teplota vzduchu byla v březnu o 0.51°C nižší než v únoru a byla i lehce pod normálem celé naší sady dat od roku 2005 (5.88°C). Průměrná teplota by měla být o poznání nižší v únoru než v březnu, kdy se neustále úměrně zvyšuje. Zejména to platí o druhé polovině měsíce, kdy nastal v letošním roce naopak pokles.

Noční minima by měla být v březnu také vyšší, stejně tak to platí i o denních maximech teploty. Průměr nočních minim teploty byl v březnu o 1.77°C nižší než v únoru. Průměr denních maxim teploty vzduchu byl v březnu vyšší než v únoru, ale pouze o 0.75°C a rozdíl by měl být o poznání vyšší.

I na počtu mrazivých dnů vidíme, že březen byl studenější. Mrazivých dnů přinesl 12 a únor pouze 4. Nižší bylo v březnu i absolutní měsíční minimum teploty vzduchu. Nyní můžeme ještě poznamenat, že ještě o něco málo nižší minimum bylo prvního dubna o velmi mrazivé noci.

Další studené březny

Obr. 2 Vývoj průměrné teploty vzduchu a srážek v březnu v Praze od roku 2005 s trendy prvků, data a graf jsou k dispozici na stránce Měsíční data

Jak bylo již zmíněno v příspěvku Před sedmi lety i celodenní mráz, tak významně studený březen pamatujeme zejména z roku 2013. Průměrná teplota tehdy činila pouze 1.42°C, v únoru to bylo ale 0.88°C a v březnu se tak oteplování pouze významně zpomalilo. Tehdy tedy opačný trend teplot vzduchu zaznamenán nebyl. Následujícím rok střídal jeden extrém z roku předchozího druhý a březen 2014 byl naopak nejteplejší. Mezi studenější březny se řadí i ten v roce 2018 (průměrná teplota 3.0°C). Opět šlo jen o zpomalení zvyšování teploty, v únoru bylo tehdy také chladno s průměrnou teplotou -0.79°C. Jak březen 2013, tak březen 2018 jsou viditelné na grafu průměrné teploty jako dva významné propady. Hloubku propadu v roce 2013 zvýrazňuje nejteplejší březen 2014 a dosti teplý, předcházející, březen 2012.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
V březnu 2020 v Praze mrzlo více než v únoru
Název
V březnu 2020 v Praze mrzlo více než v únoru
Popis
V březnu 2020 v Praze mrzlo více než v únoru. Srovnání zajímavých a rozdílných klimatických dat o teplotě vzduchu v Praze. Netradiční chod.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.