Chladnější počasí nad teplejším začátkem října převáží

Hodnocení článku

Stručně

Teplého počasí bude stále méně, první říjnové dny přinesou častěji maximální teploty do 15°C. V týdnu můžeme ale čekat i slabě přes 20°C a to hlavně o víkendu, avšak to vypadá že pouze přechodně. Teplejší období budou častěji střídat delší chladnější období. Srážek bude ale stále málo, v některých oblastech zůstane jejich významný deficit. Takže chladnější počasí nad teplejším začátkem října převáží.

Předpověď

Počátek týdne bude ve znamení zpočátku velké oblačnosti a místních srážek, půjde o hlavní srážky týdne. Jinak bude oblačnosti spíše méně, v noci a ráno se budou tvořit místy mlhy nebo i nízká oblačnost. Další srážky přijdou až na konci týdne, podle současných numerických předpovědí nebudou nijak význačné a ani déletrvající.

TEPLOTY

Nejnižší teploty 11 až 5°C, při vyjasnění ve studeném vzduchu zpočátku a na konci týdne 7 až 1°C a přízemní mrazíky.

Nejvyšší teploty 9 až 16°C, na přelomu pracovního týdne a víkendu 15 až 22°C.

Průměrné teploty 6 až 11°C.

SRÁŽKY

Celkové srážky 2 až 12mm.

Shrnutí

Počasí bude v prvních říjnových dnech pokračovat v suchém a spíše chladnějším rázu s krátkými teplejšími epizodami, které budou studené počasí kompenzovat a celkově bude počasí teplotně odpovídat normálu pro začátek října.

Týden 1. až 7.10.2018 bude teplotně průměrný, srážkově podprůměrný.

Synoptická situace

V pondělí přejde naše území studená fronta, za níž k nám od severozápadu pronikne chladný vzduch. V něm se bude během první poloviny týdne do centrální Evropy rozšiřovat hřeben tlakové výše nad Atlantikem. Tlaková výše se bude ve druhé polovině týdne přesouvat přes střední Evropu k východu. Po její zadní straně k nám pronikne krátce teplý vzduch od jihozápadu až jihu. V závěru týdne pravděpodobně ovlivní počasí u nás studená fronta spojená s tlakovou níží přesouvající se přes Skandinávii.

Takže chladnější počasí nad teplejším převáží. Sledovat výstupy numerických modelů na další dny je možné například na stránce wetterzentrale.de. Na naší stránce poskytujeme vyhlídku základních prvků v grafickém přehledu na týden dopředu.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality