Chladnější počasí nad teplejším začátkem října převáží

Stručně

Teplého počasí bude stále méně, první říjnové dny přinesou častěji maximální teploty do 15°C. V týdnu můžeme ale čekat i slabě přes 20°C a to hlavně o víkendu, avšak to vypadá že pouze přechodně. Teplejší období budou častěji střídat delší chladnější období. Srážek bude ale stále málo, v některých oblastech zůstane jejich významný deficit.

Předpověď

Počátek týdne bude ve znamení zpočátku velké oblačnosti a místních srážek, půjde o hlavní srážky týdne. Jinak bude oblačnosti spíše méně, v noci a ráno se budou tvořit místy mlhy nebo i nízká oblačnost. Další srážky přijdou až na konci týdne, podle současných numerických předpovědí nebudou nijak význačné a ani déletrvající.

TEPLOTY

Nejnižší teploty 11 až 5°C, při vyjasnění ve studeném vzduchu zpočátku a na konci týdne 7 až 1°C a přízemní mrazíky.

Nejvyšší teploty 9 až 16°C, na přelomu pracovního týdne a víkendu 15 až 22°C.

Průměrné teploty 6 až 11°C.

SRÁŽKY

Celkové srážky 2 až 12mm.

Shrnutí

Počasí bude v prvních říjnových dnech pokračovat v suchém a spíše chladnějším rázu s krátkými teplejšími epizodami, které budou studené počasí kompenzovat a celkově bude počasí teplotně odpovídat normálu pro začátek října.

Týden 1. až 7.10.2018 bude teplotně průměrný, srážkově podprůměrný.

Synoptická situace

V pondělí přejde naše území studená fronta, za níž k nám od severozápadu pronikne chladný vzduch. V něm se bude během první poloviny týdne do centrální Evropy rozšiřovat hřeben tlakové výše nad Atlantikem. Tlaková výše se bude ve druhé polovině týdne přesouvat přes střední Evropu k východu. Po její zadní straně k nám pronikne krátce teplý vzduch od jihozápadu až jihu. V závěru týdne pravděpodobně ovlivní počasí u nás studená fronta spojená s tlakovou níží přesouvající se přes Skandinávii.

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.