PočasíPrognózy počasíSpadlé srážky

Srážky a teplo na víkend a co Vánoce?

Hodnocení článku

Srážek se nebojme, neuškodí! Na jihozápadě území může docházet k vzestupům hladin vodních toků odvodňujících oblasti Šumavy a Českého lesa na 1.SPA, ojediněle i 2.SPA. Spojí se totiž výskyt vydatnějšího deště po oteplení s táním sněhu i z horských oblastí. Do včerejšího večera spadlo nejvíce srážek v Krkonoších a to 38.8mm v Peci pod Sněžkou či 31.1mm v Černém Dole. Většina ovšem zatím ve formě sněhu. Nicméně tento fakt vyšších srážek je pro nás zejména v letošním roce pozitivní. Žádné větší vzestupy řek nehrozí a o povodni nemůže být řeč. Půjde o krátkodobé vzestupy na horních tocích řek. Srážková činnost, které se nám v posledních týdnech po suchém roce dostává je tak velmi cenná a bez ní by nastalo příští rok ještě katastrofálnější sucho. Pokud nebude příští rok vyloženě vlhký, budeme se suchem i tak opět potýkat. Nyní zpět k současným srážkám a počasí o víkendu, který je “napojen” na vánoční svátky. Čekají nás srážky a teplo na víkend. Ochladí se tedy alespoň během nich?

Srážky a teplo na víkend. Březen 2020 bude teplý a sušší. Slunečné počasí na jaře.

Víkend bude teplý a větrný, Vánoce

V teplém sektoru tlakové níže máme za sebou v Čechách velmi teplou noc. I dnes teploty vystupují až na 10°C, ale k večeru se začne ochlazovat, protože přes naše území přechází studená fronta. Tato postoupí dále k východu a ochlazování poznáme i podle toho, že na horách začne opět sněžit. Tím se zastaví tání sněhu z těchto oblastí a další srážky tam budou již v tuhé podobě. Současně při přechodu studené fronty fouká čerstvý až silný vítr s nárazy 15-25m/s, ojediněle kolem 30m/s. Větrno bude i v noci na neděli a v neděli, avšak už o poznání méně. Nárazy větru už nebudou významné. Hodně oblačnosti bude i v neděli, více srážek přijde na další frontální vlně v noci na pondělí. Za ní by se k nám měl rozšířit vysoký tlak vzduchu. Tlaková výše bude od západu putovat přes střední Evropu, takže srážky na několik dní téměř ustanou. Reálné srážky budou maximálně mrholení nebo slabé sněžení z nízké oblačnosti. Teploty v neděli dosáhnou maximálně 8°C.

Ochladí se během Vánoc?

Čekat sníh na Vánoce v nižších polohách už nelze, tam spadnout srážky ve formě deště a po ochlazení, kdy by zejména během noci byla pravděpodobnost tvorby nějaké pokrývky (hlavně na konci období) budou pro změnu chybět srážky. Teploty budou přes den ale mírně nad nulou, v pondělí dosáhnou 5-6°C, v úterý a ve středu maximálně 4°C. Ráno bude už slabě mrznout, v tlakové výši budou ale místy vznikat mlhy, i mrznoucí nebo nízká oblačnost. Od vyšších poloh je ale pravá zima jistá, bude tam pokračovat i s nějakým novým sněhem, co stačí o víkendu a hlavně v noci na pondělí napadnout v opět mrazivém vzduchu.

Pranostika o Vánoční či předvánoční oblevě (berme s rezervou informaci o jejím přesném příchodu) holt vychází hodně často, jde o naši singularitu počasí. Kdo chce sníh, musí zamířit do vyšších poloh. Tam je pravděpodobnost jeho výskytu vždy o poznání vyšší a totéž platí i o mrazu přesně na svátky, který tomu dodá tu pravou “křupající” atmosféru.

Data: hydro.chmi.cz