Srážky a teplo na víkend a co Vánoce?

Hodnocení článku

Srážek se nebojme, neuškodí! Na jihozápadě území může docházet k vzestupům hladin vodních toků odvodňujících oblasti Šumavy a Českého lesa na 1.SPA, ojediněle i 2.SPA. Spojí se totiž výskyt vydatnějšího deště po oteplení s táním sněhu i z horských oblastí. Do včerejšího večera spadlo nejvíce srážek v Krkonoších a to 38.8mm v Peci pod Sněžkou či 31.1mm v Černém Dole. Většina ovšem zatím ve formě sněhu. Nicméně tento fakt vyšších srážek je pro nás zejména v letošním roce pozitivní. Žádné větší vzestupy řek nehrozí a o povodni nemůže být řeč. Půjde o krátkodobé vzestupy na horních tocích řek. Srážková činnost, které se nám v posledních týdnech po suchém roce dostává je tak velmi cenná a bez ní by nastalo příští rok ještě katastrofálnější sucho. Pokud nebude příští rok vyloženě vlhký, budeme se suchem i tak opět potýkat. Nyní zpět k současným srážkám a počasí o víkendu, který je “napojen” na vánoční svátky. Čekají nás srážky a teplo na víkend. Ochladí se tedy alespoň během nich?

Víkend bude teplý a větrný, Vánoce

V teplém sektoru tlakové níže máme za sebou v Čechách velmi teplou noc. I dnes teploty vystupují až na 10°C, ale k večeru se začne ochlazovat, protože přes naše území přechází studená fronta. Tato postoupí dále k východu a ochlazování poznáme i podle toho, že na horách začne opět sněžit. Tím se zastaví tání sněhu z těchto oblastí a další srážky tam budou již v tuhé podobě. Současně při přechodu studené fronty fouká čerstvý až silný vítr s nárazy 15-25m/s, ojediněle kolem 30m/s. Větrno bude i v noci na neděli a v neděli, avšak už o poznání méně. Nárazy větru už nebudou významné. Hodně oblačnosti bude i v neděli, více srážek přijde na další frontální vlně v noci na pondělí. Za ní by se k nám měl rozšířit vysoký tlak vzduchu. Tlaková výše bude od západu putovat přes střední Evropu, takže srážky na několik dní téměř ustanou. Reálné srážky budou maximálně mrholení nebo slabé sněžení z nízké oblačnosti. Teploty v neděli dosáhnou maximálně 8°C.

Ochladí se během Vánoc?

Čekat sníh na Vánoce v nižších polohách už nelze, tam spadnout srážky ve formě deště a po ochlazení, kdy by zejména během noci byla pravděpodobnost tvorby nějaké pokrývky (hlavně na konci období) budou pro změnu chybět srážky. Teploty budou přes den ale mírně nad nulou, v pondělí dosáhnou 5-6°C, v úterý a ve středu maximálně 4°C. Ráno bude už slabě mrznout, v tlakové výši budou ale místy vznikat mlhy, i mrznoucí nebo nízká oblačnost. Od vyšších poloh je ale pravá zima jistá, bude tam pokračovat i s nějakým novým sněhem, co stačí o víkendu a hlavně v noci na pondělí napadnout v opět mrazivém vzduchu.

Pranostika o Vánoční či předvánoční oblevě (berme s rezervou informaci o jejím přesném příchodu) holt vychází hodně často, jde o naši singularitu počasí. Kdo chce sníh, musí zamířit do vyšších poloh. Tam je pravděpodobnost jeho výskytu vždy o poznání vyšší a totéž platí i o mrazu přesně na svátky, který tomu dodá tu pravou “křupající” atmosféru.

Data: hydro.chmi.cz

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality