Přijdou další noční mrazy?

Hodnocení článku

Po dvou vlnách mrazivého počasí, které způsobilo škody na vegetaci, nastalo opět jarní počasí.  Odkážeme zde na články Další ochlazení a noční mrazy a Nejmrazivější bude první duben. Suché a často zcela jasné počasí trvá celý tento týden. Příští týden, přesně na konci Velikonoc, tedy během pondělí se předpokládá změna. Ta bude spočívat v přechodu výraznější studené fronty. Za ní k nám pronikne krátce studený vzduch. V tom budou opět dány ideální podmínky pro noční pokles teploty. Hrozí další noční mrazy?

Ochlazení bude znát, mráz nás nemine, ale nebude tak silný

Mráz se v noci v úterý a ve středu skutečně vyskytne. budou pro něho vhodné podmínky. Vedle základu v podobě přílivu studeného vzduchu od severozápadu nás čeká rychlé vyjasnění za frontou v další přecházející anticykloně. Současně se uklidní vítr. Nejnižší teplota klesne v úterý na +1 až -4°C a nejchladněji by mělo být na JZ/Z Čech. Ve středu bude mírně tepleji, minima +1 až -3°C. Odpoledne bude v úterý také chladno, maxima teploty do 8-9°C. Chladné počasí potrvá ale krátce, od středy se bude oteplovat.

Už ve čtvrtek nebude většinou mrznout ani ráno a odpoledne se teplota vrátí k současným hodnotám, na maxima 17 až 21°C. V pátek by mělo být o 2°C tepleji, maxima budou tedy shodná jako zítra a vystoupí do příjemných 23°C. Plodiny náchylné na mráz bude nutné v úterý a ve středu před ním chránit. Horší to bude u stromů, které jsou po tomto slunném a teplém týdnu většinou v nižších výškách plně rozkvetlé.

Bude to poslední ochlazení?

To zatím vypadá, že nikoli. Přeci jen je duben zhruba v polovině a k vpádům studeného vzduchu dochází často. Přichází typická proměnlivost počasí s výskytem krátce velmi teplého počasí a následným rychlým, avšak spíše v této době již krátkodobým ochlazením. to další slibují model na konec dalšího týdne, je to ovšem zatím daleko. To, zda hrozí opět noční mrazy bude záležet hlavně na vývoji oblačnosti.

A co vláha? Té bude stále spíše málo. Hlavní srážky spadnou na frontě nyní v pondělí, poté nás čeká opět anticyklonální počasí. Další srážky budou souviset s dalším ochlazením ke konci dalšího týdne. Příliš jich modely ale neslibují.

Numerické modely předpovědi akumulace srážek pro jednotlivé dny je dobré sledovat na stránce modellzentrale.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality