PočasíPředpověď teplotyPrognózy počasí

Přijdou další noční mrazy?

Hodnocení článku

Po dvou vlnách mrazivého počasí, které způsobilo škody na vegetaci, nastalo opět jarní počasí.  Odkážeme zde na články Další ochlazení a noční mrazy a Nejmrazivější bude první duben. Suché a často zcela jasné počasí trvá celý tento týden. Příští týden, přesně na konci Velikonoc, tedy během pondělí se předpokládá změna. Ta bude spočívat v přechodu výraznější studené fronty. Za ní k nám pronikne krátce studený vzduch. V tom budou opět dány ideální podmínky pro noční pokles teploty. Hrozí další noční mrazy?

Ochlazení bude znát, mráz nás nemine, ale nebude tak silný

Mráz se v noci v úterý a ve středu skutečně vyskytne. budou pro něho vhodné podmínky. Vedle základu v podobě přílivu studeného vzduchu od severozápadu nás čeká rychlé vyjasnění za frontou v další přecházející anticykloně. Současně se uklidní vítr. Nejnižší teplota klesne v úterý na +1 až -4°C a nejchladněji by mělo být na JZ/Z Čech. Ve středu bude mírně tepleji, minima +1 až -3°C. Odpoledne bude v úterý také chladno, maxima teploty do 8-9°C. Chladné počasí potrvá ale krátce, od středy se bude oteplovat.

Už ve čtvrtek nebude většinou mrznout ani ráno a odpoledne se teplota vrátí k současným hodnotám, na maxima 17 až 21°C. V pátek by mělo být o 2°C tepleji, maxima budou tedy shodná jako zítra a vystoupí do příjemných 23°C. Plodiny náchylné na mráz bude nutné v úterý a ve středu před ním chránit. Horší to bude u stromů, které jsou po tomto slunném a teplém týdnu většinou v nižších výškách plně rozkvetlé.

Noční mrazy. Přízemní mrazíky, budou před létem poslední? Do pátku mráz. Jíní po mrazu. Je silný mráz v březnu normální?

Přijdou další noční mrazy? Bude to poslední ochlazení?

To zatím vypadá, že nikoli. Přeci jen je duben zhruba v polovině a k vpádům studeného vzduchu dochází často. Přichází typická proměnlivost počasí s výskytem krátce velmi teplého počasí a následným rychlým, avšak spíše v této době již krátkodobým ochlazením. to další slibují model na konec dalšího týdne, je to ovšem zatím daleko. To, zda hrozí opět noční mrazy bude záležet hlavně na vývoji oblačnosti.

A co vláha? Té bude stále spíše málo. Hlavní srážky spadnou na frontě nyní v pondělí, poté nás čeká opět anticyklonální počasí. Další srážky budou souviset s dalším ochlazením ke konci dalšího týdne. Příliš jich modely ale neslibují.

Numerické modely předpovědi akumulace srážek pro jednotlivé dny je dobré sledovat na stránce modellzentrale.de.