První silný vítr podzimu

Hodnocení článku

Klidné a krátce teplé počasí rychle skončí a přijde výrazná změna počasí. Čeká nás mimo jiné první silný vítr podzimu. Ten se od západu rozfouká ve čtvrtek. Počasí se značně změní, anticyklonální se slunečním svitem a odpoledne vysokou teplotou definitivně skončí. Vítr by měl být silný s nárazy zejména v Čechách během čtvrtka odpoledne. Příčinou je právě očekávaná významná změna počasí. To bude u nás pod vlivem tlakové níže nad severem Evropy a frontálních vln, postupujících v severozápadním proudění. Větší změny tlaku vzduchu, které již započínají nyní, indikují právě význačnější projevy počasí celkově.

Zítra vítr na horách, ve čtvrtek i v nížinách

První silný vítr podzimu. Předpověď směru a rychlosti větru na 21.10.2021 14h.

Obr. 1 Předpověď větru (růžově nárazy) podle modelu Aladin na 21.10.2021 14h, zdroj: chmi.cz

Klidné dny postupně končí. Zítra se rozfouká čerstvý vítr s nárazy na horách. O čerstvý vítr s nárazy 15-25m/s půjde hlavně na severu a severovýchodě od vyšších poloh. Jinde bude vítr slabý až mírný. To se ovšem změní během čtvrtka, kdy přes ČR postoupí studená fronta. Za ní se ocitneme v čerstvém západním proudění. To o sobě dá vědět právě zesílením proudění. Vítr dosáhne během dne rychlosti 5 až 10m/s s nárazy i v nížinách kolem 20-25m/s, na horách půjde i o vyšší nárazy.

Vedle větru musíme v oblasti změny počítat se srážkovou činností. Ta bude významnější při čerstvém proudění od vyšších poloh, kde se projeví návětrný efekt.

TIP: Proč bude foukat vítr? Sledujte synoptické mapy a tedy rozložení tlaku vzduchu.

Hluboká cyklona a výrazný tlakový rozdíl na menším území

První silný vítr podzimu. Synoptická situace v Evropě na 21.10.2021 14h.

Obr. 2 Synoptická situace – předpověď na čtvrtek 21.10.2021 14h, zdroj: dwd.de

Tyto faktory nám napoví, že proudění zesílí. Právě takovou situaci je třeba čekat od čtvrtka. Tlak vzduchu se snižuje a snižovat bude. Tlaková níže nad severní Evropou se prohloubí. Tlak vzduchu v jejím středu se očekává ve čtvrtek kolem 975hPa. Postupuje ale relativně dost daleko od našeho území. Přesto ale v oblasti střední Evropy vznikne větší tlakový rozdíl na malém území. Ten je příčinou výskytu silného větru. I za situace, kdy tlak vzduchu nebude nijak extrémně nízký. Pokud by cyklona putovala blíže k nám – více jižně, jak tomu během chladné části roku někdy bývá, byl by vítr silnější. To proto, že by vznikl větší tlakový rozdíl nad daným územím.

V minulých dnech se tlak většinou příliš neměnil, dokonce v některých dnech setrvával více méně na shodných hodnotách. To znamenalo, že přes naše území vedla pouze jedna izobara, čára spojující místa se shodným tlakem vzduchu. Například místa s tlakem 1020hPa. V takovém případě je na daném území malý rozdíl v tlaku vzduchu, další izobara s tlakem například 1018hPa se nachází tedy daleko. To značí malou změnu tlaku v prostoru, ale i v čase. Opakem je právě husté uspořádání těchto pomyslných čar. To přes naše území mohou vést například izobary s tlakem 1020hPa, 1018hPa i 1016hPa. Tlak se bude mezi západem a východem naší země více lišit.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality