Předpověď větruPrognózy počasí

První silný vítr podzimu

Hodnocení článku

Klidné a krátce teplé počasí rychle skončí a přijde výrazná změna počasí. Čeká nás mimo jiné první silný vítr podzimu. Ten se od západu rozfouká ve čtvrtek. Počasí se značně změní, anticyklonální se slunečním svitem a odpoledne vysokou teplotou definitivně skončí. Vítr by měl být silný s nárazy zejména v Čechách během čtvrtka odpoledne. Příčinou je právě očekávaná významná změna počasí. To bude u nás pod vlivem tlakové níže nad severem Evropy a frontálních vln, postupujících v severozápadním proudění. Větší změny tlaku vzduchu, které již započínají nyní, indikují právě význačnější projevy počasí celkově.

Zítra vítr na horách, ve čtvrtek i v nížinách

První silný vítr podzimu. Předpověď směru a rychlosti větru na 21.10.2021 14h.

Obr. 1 První silný vítr podzimu. Předpověď větru (růžově nárazy) podle modelu Aladin na 21.10.2021 14h, zdroj: chmi.cz

Klidné dny postupně končí. Zítra se rozfouká čerstvý vítr s nárazy na horách. O čerstvý vítr s nárazy 15-25m/s půjde hlavně na severu a severovýchodě od vyšších poloh. Jinde bude vítr slabý až mírný. To se ovšem změní během čtvrtka, kdy přes ČR postoupí studená fronta. Za ní se ocitneme v čerstvém západním proudění. To o sobě dá vědět právě zesílením proudění. Vítr dosáhne během dne rychlosti 5 až 10m/s s nárazy i v nížinách kolem 20-25m/s, na horách půjde i o vyšší nárazy.

Vedle větru musíme v oblasti změny počítat se srážkovou činností. Ta bude významnější při čerstvém proudění od vyšších poloh, kde se projeví návětrný efekt.

TIP: Proč bude foukat vítr? Sledujte synoptické mapy a tedy rozložení tlaku vzduchu.

Hluboká cyklona a výrazný tlakový rozdíl na menším území značí první silný vítr podzimu

První silný vítr podzimu. Synoptická situace v Evropě na 21.10.2021 14h.

Obr. 2 Synoptická situace – předpověď na čtvrtek 21.10.2021 14h, zdroj: dwd.de

Tyto faktory nám napoví, že proudění zesílí. Právě takovou situaci je třeba čekat od čtvrtka. Tlak vzduchu se snižuje a snižovat bude. Tlaková níže nad severní Evropou se prohloubí. Tlak vzduchu v jejím středu se očekává ve čtvrtek kolem 975hPa. Postupuje ale relativně dost daleko od našeho území. Přesto ale v oblasti střední Evropy vznikne větší tlakový rozdíl na malém území. Ten je příčinou výskytu silného větru. I za situace, kdy tlak vzduchu nebude nijak extrémně nízký. Pokud by cyklona putovala blíže k nám – více jižně, jak tomu během chladné části roku někdy bývá, byl by vítr silnější. To proto, že by vznikl větší tlakový rozdíl nad daným územím.

V minulých dnech se tlak většinou příliš neměnil, dokonce v některých dnech setrvával více méně na shodných hodnotách. To znamenalo, že přes naše území vedla pouze jedna izobara, čára spojující místa se shodným tlakem vzduchu. Například místa s tlakem 1020hPa. V takovém případě je na daném území malý rozdíl v tlaku vzduchu, další izobara s tlakem například 1018hPa se nachází tedy daleko. To značí malou změnu tlaku v prostoru, ale i v čase. Opakem je právě husté uspořádání těchto pomyslných čar. To přes naše území mohou vést například izobary s tlakem 1020hPa, 1018hPa i 1016hPa. Tlak se bude mezi západem a východem naší země více lišit.