Předpověď teplotyPrognózy počasí

Přízemní mráz zahrozí i po zmrzlých

Hodnocení článku

Přízemní mráz zahrozí i dlouho po zmrzlých. Tato předpověď Vás asi příliš nepřekvapí, neboť v počasí je možné dnes opravdu vše. V období ledových mužů 12. až 14. května, kdy má přijít poslední ochlazení v podobě malého záchvěvu zimy před pravým létem, bylo letos velmi teplo. Teplota vzduchu dosahovala a přesahovala 20°C či krátce dosahovala i letních 25°C, velmi podobné to bylo o týden později, kdy dosáhla krátce i tropické hodnoty. I v noci bylo nakonec poměrně teplo a byť původní předpověď tehdy hovořilo o riziku přízemního mrazu, nenaplnila se. Nyní modely očekávají na víkend citelné ochlazení, které se předpokládalo již na konci týdne předchozího. A skutečně to vypadá, že budou dány podmínky pro přízemní mráz. Teplota se dostane do blízkosti bodu mrazu, při zemi tedy i pod něj.

Přízemní mráz hrozí na přelomu týdnů

V pátek přejde naše území výraznější studená fronta, za kterou k nám pronikne studený vzduch od severozápadu. Tohoto proudění se jen tak nezbavíme. Během víkendu dojde tedy k ochlazení a maxima teploty se budou pohybovat jen kolem 15-16°C v maximech. V neděli a v pondělí dojde ke zmenšení oblačnosti a za klidného počasí nutno čekat v noci nízkou teplotu vzduchu. Minima teploty se přiblíží k bodu mrazu a při zemi tedy čekáme přízemní mráz a to poměrně četný. Už v sobotu ráno se teplota na severu a severozápadě Čech dostane ke 3°C. Tam tedy již ojediněle přízemní mráz zahrozí.

Byť už na konci května nečekáme přízemní mráz v ne horských polohách, skutečně nastane citelné ochlazení a podmínky pro jeho výskyt budou celkově dány.

Přízemní mráz zahrozí i po zmrzlých. Minima teploty vzduchu na 29.5.2022.

Obr. 1 Očekávaná minima teploty vzduchu podle globálního modelu na 9.5.2022, zdroj: wetter3.de

Očekávaná minima teploty vzduchu od pátku:

Pá 27.5.: 11 až 7°C

So 28.5.: 8 až 3°C

Ne 29.5.: 6 až 1°C, mrazíky

Po 30.5.: 6 až 2°C, místy mrazíky

Út 31.5.: 10 až 6°C

Samozřejmě předpověď nočního minima teploty silně závisí zejména na oblačnosti. V úterý při velké oblačnosti se v nočních hodinách již citelně oteplí. Poté je předpověď zatím nejistá, modely předpokládají zatím spíše chladnější počasí. Přízemní mrazíky by ale již hrozit neměly.