Přízemní mráz zahrozí i po zmrzlých

Hodnocení článku

Přízemní mráz zahrozí i dlouho po zmrzlých. Tato předpověď Vás asi příliš nepřekvapí, neboť v počasí je možné dnes opravdu vše. V období ledových mužů 12. až 14. května, kdy má přijít poslední ochlazení v podobě malého záchvěvu zimy před pravým létem, bylo letos velmi teplo. Teplota vzduchu dosahovala a přesahovala 20°C či krátce dosahovala i letních 25°C, velmi podobné to bylo o týden později, kdy dosáhla krátce i tropické hodnoty. I v noci bylo nakonec poměrně teplo a byť původní předpověď tehdy hovořilo o riziku přízemního mrazu, nenaplnila se. Nyní modely očekávají na víkend citelné ochlazení, které se předpokládalo již na konci týdne předchozího. A skutečně to vypadá, že budou dány podmínky pro přízemní mráz. Teplota se dostane do blízkosti bodu mrazu, při zemi tedy i pod něj.

Přízemní mráz hrozí na přelomu týdnů

V pátek přejde naše území výraznější studená fronta, za kterou k nám pronikne studený vzduch od severozápadu. Tohoto proudění se jen tak nezbavíme. Během víkendu dojde tedy k ochlazení a maxima teploty se budou pohybovat jen kolem 15-16°C v maximech. V neděli a v pondělí dojde ke zmenšení oblačnosti a za klidného počasí nutno čekat v noci nízkou teplotu vzduchu. Minima teploty se přiblíží k bodu mrazu a při zemi tedy čekáme přízemní mráz a to poměrně četný. Už v sobotu ráno se teplota na severu a severozápadě Čech dostane ke 3°C. Tam tedy již ojediněle přízemní mráz zahrozí.

Byť už na konci května nečekáme přízemní mráz v ne horských polohách, skutečně nastane citelné ochlazení a podmínky pro jeho výskyt budou celkově dány.

Přízemní mráz zahrozí i po zmrzlých. Minima teploty vzduchu na 29.5.2022.

Obr. 1 Očekávaná minima teploty vzduchu podle globálního modelu na 9.5.2022, zdroj: wetter3.de

Očekávaná minima teploty vzduchu od pátku:

Pá 27.5.: 11 až 7°C

So 28.5.: 8 až 3°C

Ne 29.5.: 6 až 1°C, mrazíky

Po 30.5.: 6 až 2°C, místy mrazíky

Út 31.5.: 10 až 6°C

Samozřejmě předpověď nočního minima teploty silně závisí zejména na oblačnosti. V úterý při velké oblačnosti se v nočních hodinách již citelně oteplí. Poté je předpověď zatím nejistá, modely předpokládají zatím spíše chladnější počasí. Přízemní mrazíky by ale již hrozit neměly.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality