Velmi teplo, na konci týdne zima

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Po dlouhém trvání teplotní inverze se opět prosadí západní proudění. V tomto období to bude znamenat, že bude velmi teplo. Na konci týdne se ovšem citelně ochladí a teplota se vrátí do normálu pro konec prosince. Srážek oproti minulým týdnům mírně přibude, zejména od vyšších poloh.

Týden 21. až 27.12.2020

Předpověď

Hodně oblačnosti bude v ČR i v dalším týdnu. Nicméně oproti minulým se bude jednat o oblačnost frontální s častějším výskytem srážek. Ty budou také oproti posledním dnům významnější, hlavně na horách. Tam se počasí změní významněji, neboť tam bylo v posledních týdnech oblačnosti často málo. Během týdne se bude ochlazovat, podle současných numerických modelů spíše až v jeho závěru, jinými slovy v pátek. Současně lze říci, že na konci Vánoc. Ty budou tedy převážně velmi teplé, počasí připomene místy i jaro. Teplo bude i v nočních hodinách. Lze čekat velmi teplé noci a to vlivem přílivu teplého vzduchu, velké oblačnosti a také čerstvého větru. Vítr bude mít v souvislosti s očekávanou situací i nárazy a to hlavně na horách.

Teplota dozná velkých změn. V úterý nastane citelné oteplení a teplo bude přes den i v noci do čtvrtka. V maximech může být téměř 15°C. Poté dojde opět k citelnějšímu ochlazení, kdy teplota vzduchu bude o víkendu i v nížinách zimní a případné srážky budou výhradně sněhové. Hrozit bude zpočátku týdne ledovka, na konci náledí a od vyšších poloh se utvoří nová sněhová pokrývka. Od středních poloh lze čekat slabší novou sněhovou pokrývku. o tom v případných dalších informačních článcích.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: +4 až -3°C, na konci týdne -1 až -7°C, v teplém období (St a Čt) 10 až 5°C. Nejvyšší teplota: 2 až 7°C, během týdne 9 až 14°C a v závěru týdne -1 až +4°C. Průměrná teplota: 1 až 5°C. Shrnutí období: Nadprůměrné.

Celkové srážky: 820mm, na horách až 50mm/cm. Shrnutí období: Průměrné (rozdíly mezi nížinami a návětřím hor).

Synoptická situace a závěr

Počasí ve střední Evropě ovlivní během pondělí frontální systém, který bude spojen s cyklonami nad severní a západní Evropou. V čerstvém západním proudění přejde během pondělí naše území teplá fronta. Následně se bude naše území nacházet v teplém sektoru cyklony. Studená fronta začne ovlivňovat počasí v ČR studená fronta tohoto systému. Následovat bude okluzní fronta a další systém v již studeném a též vlhkém proudění od severozápadu.

Postupně bude tedy před Vánocemi velmi teplo, takže se uplatní do jisté míry před vánoční obleva. Přesněji řečeno celkové oteplení. Po několika dnes se vrátí studené počasí. Modelové mapy najdete například na stránce tropicaltidbits.com. Upřesnění tohoto stručného výhledu poskytujeme na stránce Výhled na týden.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality