Prognózy počasíTýdenní výhledy

Velmi teplý konec roku

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Velmi teplý konec roku se odehraje po krátké mrazivé epizodě nyní na přelomu týdnů. Poslední dny letošního roku nabídnou prakticky až jarní teplotu, samozřejmě že přechodně jak bývá v tomto období při těchto situacích zvykem. Počasí zaznamená teplotně velké změny. Co do srážek, tak během týdne lze čekat jejich přibývání. Týden očekáváme relativně vlhký, postupně spadnou srážky ale i na horách v kapalné podobě. Mírně se ochladí na začátku roku, tj. o víkendu. Stále půjde o převahu teplého západního až jihozápadního proudění. To lze čekat vlhké a také čerstvé. Čeká se tedy za této situace typicky velmi teplý konec roku.

Týden 27.12.2021. až 2.1.2022

Povodeň 1997. Vysoká aktivita Atlantiku. Velmi teplý konec roku. Velká voda po zimní oblevě a velká oblačnost.

Velmi teplý konec roku s typickou zimní smíšenou povodní.

Předpověď

Oblačnosti může být zpočátku týdne místy méně. Ale pouze přechodně, jinak půjde o převážně oblačný či zatažený týden. Na frontálních vlnách, které očekáváme s přechodem v západním proudění poměrně četně, se objeví významnější srážky. Mezi nimi půjde o místní srážky. Od poloviny týdne půjde o kapalné srážky i v nejvyšších polohách. Tam nastane tedy tání sněhové pokrývky. To může urychlit vedle srážek i čerstvější vítr. Předběžně tedy upozorňujeme, že na horských a podhorských tocích během druhé poloviny týdne může vzniknout povodňová situace vlivem kombinace tání sněhu a výskytu deště. Mírné ochlazení ke konci týdne to vypadá, že vrátí sněžení do hor jen krátce. Vývoj na konec týdne se potýká samozřejmě s větší nejistotou, jak uvádíme již v předchozích článcích s předpovědí zejména teploty vzduchu.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: -1 až -8°C (v Po na S/SV/V -13°C), od poloviny týdne 8 až 2°C a přechodně 10°C, v závěru ochlazení
  • Nejvyšší teplota: -4 až 3°C, od poloviny týdne oteplení (St a Ne 3 až 9°C), jinak 9 až 14°C
  • Průměrná teplota: 1 až 5°C, odchylka období: mírně nadprůměrné
  • Celkové srážky: 15 až 35mm, na horách místy 50mm, odchylka období: průměrné až nadprůměrné

Synoptická situace a závěr: Velmi teplý konec roku

Teplá fronta postupující na počátku týdne přes ČR od jihozápadu otevře teplé a vlhké západní až jihozápadní proudění. V tom postoupí během týdne další frontální systémy. Po polovině týdne k nám pronikne významně teplý vzduch. Jeho příliv ukončí v noci na Nový Rok přechod studené fronty. Stále se naše území bude nacházet v teplejším a vlhčím západním proudění.

Zatímco na počátku týdne lze čekat ráno na SV/V ještě až -13°C, už ve čtvrtek modely předpokládají +13°C. Teplota dozná v posledních dnech roku velkých změn. Není to samozřejmě pozitivní vývoj, avšak k těmto výkyvům teploty v našich podmínkách dochází. Četněji v posledních letech v souladu se změnou klimatu. Upřesnění předpovědi nabízíme v rámci týdenního výhledu. Modelové mapy můžeme sledovat například na webu wxcharts.com.