Předpověď srážekPředpověď teploty

Tání sněhu a déšť rozvodní toky

Hodnocení článku

Tání sněhu podpořené vydatnějším deště ve všech horských polohách během noci na zítřek a zítra rozvodní toky. Zejména na severu a severovýchodě Čech půjde po nějakém čase opět o povodňovou situaci. Průtoky toků dosáhnou úrovní 1.SPA a místy krátce i 2.SPA. Nejvíce se zvýší průtoky v povodí Jizery a horního Labe. Na Jizeře nelze vyloučit v problematické střední části i přiblížení se nebo dosažení nejvyššího povodňového stupně, stavu ohrožení. nutno počítat s tím, že v některých oblastech v tomto povodí dochází k rozlivům vody již při platnosti nižšího 2.SPA. Na povodňové stavy v rámci bdělosti vystoupí i horní Labe nebo drobné vodní toky v severovýchodních a východních Čechách. Tam se očekává současně při tání sněhu také vydatnější déšť. Ten se vyskytne i v nejvyšších polohách.

Tání sněhu a déšť rozvodní toky hlavně v Jizerských horách a Krkonoších

Tání sněhu a déšť rozvodní toky. Předpověď denních srážek do 5.2.2024 7h.

Obr. 1 Akumulace srážek za den do 5.2.2024 podle regionálního modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Oteplení už pozorujeme dnes, zatím ovšem spíše mimo hory. Tam dorazí oteplení následně. Naše území se ocitá v teplém sektoru cyklony, kdy k nám zesiluje příliv teplého vzduchu. A to v zesilujícím západním proudění. Veškeré faktory pro rychlé tání sněhu budou zejména v severních částech republiky v dohledné době splněny. Půjde tedy o základ v podobě teplého proudění s vysokou teplotou ve dne v noci. Dále se objeví vydatnější déšť a k tomu bude foukat až silný vítr. Povodí na severu jsou stále nasycena, proto bude reakce vodních toků na tyto uvedené faktory tání sněhu a výskyt vydatnějších srážek poměrně rychlá.

Na návětří Krkonoš by mělo za den spadnout 40mm srážek, za dva dny pak i 60-70mm. Srážková činnost bude pokračovat na severu a severovýchodě hlavně od vyšších poloh i trvale též během noci na pondělí a v pondělí. Vydatnější srážky se očekávají i v oblasti Šumavy. Na návětří může spadnout také i 50mm z celé období trvání srážkové epizody. Vodní toky odvodňující horské oblasti v této lokalit také zaznamenají vzestupy. Zatím však spíše bez dosažení SPA nebo s dosažením 1.SPA.

Napsat komentář