Evropa a SvětExtrémní počasíPočasí

Vítr a povodně ve Španělsku a krupobití v Austrálii

Hodnocení článku

Pokud si stěžujeme na to, že průběh letošní zimy je ve střední Evropě velmi mírný, možná to není na místě. Počasí je sice jednotvárné, ale možná bychom měli být rádi. Extrémy počasí se totiž ve Světě vyskytují a některé oblasti počasí opravdu nešetří. S opačnými extrémy počasí se setkáme na našem kontinentu. V jihozápadní části se vyskytuje v souvislosti s vlivem tlakové níže “Gloria” velmi silný vítr a vydatné srážky – vítr a povodně se vyskytuje ve Španělsku. Tyto přinášejí do oblasti povodně. Naopak v Austrálii, kterou trápí již čtvrt roku rozsáhlé požáry ve spojení s vlnou vedra, zasáhlo nyní krupobití při velmi silných bouřkách. Po takto suchém a hlavně horkém počasí bylo možné výskyt silných bouří očekávat, jen byla otázka kdy nastane vhodné synoptická situace a tedy podmínky pro jejich vznik. Pro území zasažené požáry je příchod bouřek úlevou, avšak s nimi přišel další extrém. Stále ovšem některé požáry hoří, ani prudké srážky nedokázaly všechny uhasit. Vítr a povodně ve Španělsku.

Příliš mnoho skleníkových plynů. Vítr a povodně ve Španělsku a krupobití v Austrálii. Vlna na moři.

Vítr ve Španělsku: Nejvyšší rychlost větru v oblasti níže Gloria činila 144km/h

Tlaková níže “Gloria”, nazvaná podle německého Institutu pro meteorologii jako “Ilka” ovlivňuje oblast Španělska od víkendu a stále se nad tímto územím nachází. Vliv níže by měl začít slábnout až během druhé poloviny týdne. Doposud už napáchala v oblasti mnohé škody. Na pobřeží působí silný vítr velmi vysoké vlny. Vlivem nich došlo k výskytu četné pěny, která se dostala i do ulic. Se silným větrem souvisejí též popadané stromy a přerušení dodávek elektrické energie či problémy v dopravě, včetně letecké.

Vlny dosáhly u pobřeží Valencie výšky 8.44m a překonaly tak výšku z roku 2017 o dva metry. Nejvyšší vlna dosud zaznamenaná měla podle všeho výšku 13.5m.

V Austrálii silné bouřky a kroupy, přesto mnohde stále hoří

Na jihovýchodě Austrálie, který je doslova spálen požáry uplynulých měsíců, se vyskytly silné bouřky s krupobitím. Vyskytla se také písečná bouře, kdy velmi silné poryvy větru vysoko zvířily písek. V Austrálii i přes srážky stále hoří asi 80 velkých požárů, ty zatím uhašeny srážkami nebyly. Přesto v Canbeře způsobila bouřka s prudkým lijákem přívalovou povodeň. Bouřka byla provázena též silnými nárazy větru. Neobvykle silné bouřky se objevily v minulých dnech i v jiných částech kontinentu. Například v požáry hodně zničeném Novém jižním Walesu nebo v Brisbane.

Obr. 1 Teplota vzduchu v Austrálii na meteostanicích dne 22.1.2020 ve 12 UTC, zdroj: meteociel.fr

Zuřící australské požáry a jejich bilanci na začátku ledna si můžete připomenout v našem článku Extrémní horko a požáry v Austrálii.

Vítr a povodně ve Španělsku: Extrémy počasí budou stále častěji součástí života na Zemi

Každoročně se nám potvrzuje, že počasí skutečně je z extrému do extrému. záleží vždy na oblasti, kde k extrémům dochází a jaké to jsou extrémy. Některé o sobě nedávají na první pohled příliš vědět, jiné ano. V souvislosti se změnou klimatu jich bude přibývat. O tom hovoří předpovědi již řadu let. A pokud bude probíhat klimatická změna rychleji, ruku v ruce se s tím urychlí i četnost výskytu extrémních projevů počasí. A to vše včetně oblastí, kde je nyní počasí obecně mírnější a extrémy méně časté.

Seriózní informace v médiích

ČTK – Na jihovýchod Austrálie, sužovaný požáry, přišlo krupobití

ČTK – Bouře ve Španělsku si vyžádala čtyři mrtvé a desítky zraněných