Extrémní horko a požáry v Austrálii

Hodnocení článku

Již několik týdnů až měsíců vystupují teploty na území Austrálie na rekordně vysoké hodnoty. Můžeme o tom číst i slyšet v médiích dnes a denně. Pro nás jde o dosti vzdálenou oblast, ale opravdu se toto na Světě děje. Počasí je extrémní a ukazuje nám to dnes a denně, pokaždé v jiných oblastech. Požáry jsou typické například též pro Kalifornii. Nyní se ovšem pozornost upoutala na Austrálii a to zejména na její jihovýchodní část kolem Sydney. Srážek je v oblasti minimum a společně s vysokými teplotami je samozřejmě na pořadu dne extrémní sucho. To již v říjnu rozpoutalo rozsáhlé požáry, které zasáhly dodnes již přes 8 milionů ha území s porostem. To je pro nás zcela nepředstavitelný rozměr i doba trvání. Požáry usmrtily již 25 lidí, trpí ovšem i zvířata. Ztráty na životech zvířat jsou obrovské, volně žijících živočichů zahynulo v souvislosti s ohněm asi 0.5 mld. Požáry v Austrálii – aktuální informace a předpokládaný vývoj.

 

Požáry Austrálie
Obr. 1 Požáry Austrálie, leden 2020, zdroj: dpa

Nižší teploty mírní dopady sucha, ale jen přechodně

Včera se v oblasti snížily teploty (před tím se maxima blížila 50°C) a objevily se nějaké srážky, avšak ne nijak výrazné. Podařilo se tedy uhasit některé z požárů. Vlivem rozsahu požárů a velkému suchu jich stále hoří velmi mnoho. V Novém Jižním Walesu například hoří i nadále vegetace na asi 146 místech. Požár spálil 2000 domů. Nižší teploty a srážky nepostačí na uhašení současných požárů. Prognózy jsou navíc nepříznivé a extrémy budou během týdne opět pokračovat. V oblasti by se měly teploty znovu stoupnout. Je tedy možné očekávat, že se situace opět zhorší a podmínky pro likvidaci požárů nebudou příznivé. Požáry mohou trvat i další měsíce.

Požáry mají i další důsledky. Tyto se týkají dohlednosti a kvality ovzduší. Podle meteorologů v oblasti Viktorie je dohlednost nižší než kilometr. Též dochází k významnějšímu znečištění ovzduší kouřem. Kvůli hustému kouři též nemohl vzlétnout vrtulník s asi 300 evakuovanými lidmi od pobřeží v Mallacootě.

Jaké jsou dosavadní Světové extrémy počasí, nabízíme na našem webu.

Seriózní články v médiích – aktuální informace o požárech

Wetteronline – fotogalerie

ČTK 5.1.2020 – Požáry v Austrálii si vyžádaly už 24 obětí, mohou trvat i měsíce

ČTK 6.1.2020 – Déšť přinesl úlevu Austrálii trpící požáry, zase se ale oteplí

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality