Extrémní horko a požáry v Austrálii

()

Již několik týdnů až měsíců vystupují teploty na území Austrálie na rekordně vysoké hodnoty. Můžeme o tom číst i slyšet v médiích dnes a denně. Pro nás jde o dosti vzdálenou oblast, ale opravdu se toto na Světě děje. Počasí je extrémní a ukazuje nám to dnes a denně, pokaždé v jiných oblastech. Požáry jsou typické například též pro Kalifornii. Nyní se ovšem pozornost upoutala na Austrálii a to zejména na její jihovýchodní část kolem Sydney. Srážek je v oblasti minimum a společně s vysokými teplotami je samozřejmě na pořadu dne extrémní sucho. To již v říjnu rozpoutalo rozsáhlé požáry, které zasáhly dodnes již přes 8 milionů ha území s porostem. To je pro nás zcela nepředstavitelný rozměr i doba trvání. Požáry usmrtily již 25 lidí, trpí ovšem i zvířata. Ztráty na životech zvířat jsou obrovské, volně žijících živočichů zahynulo v souvislosti s ohněm asi 0.5 mld. Požáry v Austrálii – aktuální informace a předpokládaný vývoj.

 

Požáry Austrálie
Obr. 1 Požáry Austrálie, leden 2020, zdroj: dpa

Nižší teploty mírní dopady sucha, ale jen přechodně

Včera se v oblasti snížily teploty (před tím se maxima blížila 50°C) a objevily se nějaké srážky, avšak ne nijak výrazné. Podařilo se tedy uhasit některé z požárů. Vlivem rozsahu požárů a velkému suchu jich stále hoří velmi mnoho. V Novém Jižním Walesu například hoří i nadále vegetace na asi 146 místech. Požár spálil 2000 domů. Nižší teploty a srážky nepostačí na uhašení současných požárů. Prognózy jsou navíc nepříznivé a extrémy budou během týdne opět pokračovat. V oblasti by se měly teploty znovu stoupnout. Je tedy možné očekávat, že se situace opět zhorší a podmínky pro likvidaci požárů nebudou příznivé. Požáry mohou trvat i další měsíce.

Požáry mají i další důsledky. Tyto se týkají dohlednosti a kvality ovzduší. Podle meteorologů v oblasti Viktorie je dohlednost nižší než kilometr. Též dochází k významnějšímu znečištění ovzduší kouřem. Kvůli hustému kouři též nemohl vzlétnout vrtulník s asi 300 evakuovanými lidmi od pobřeží v Mallacootě.

Jaké jsou dosavadní Světové extrémy počasí, nabízíme na našem webu.

Seriózní články v médiích – aktuální informace o požárech

Wetteronline – fotogalerie

ČTK 5.1.2020 – Požáry v Austrálii si vyžádaly už 24 obětí, mohou trvat i měsíce

ČTK 6.1.2020 – Déšť přinesl úlevu Austrálii trpící požáry, zase se ale oteplí

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Extrémní horko a požáry v Austrálii
Název
Extrémní horko a požáry v Austrálii
Popis
Požáry v Austrálii. Aktuální informace o požárech v Austrálii a dosavadní bilance. Aktuální stav, důsledky a předpokládaný vývoj počasí.
Autor