Vlhčí a postupně chladnější týden

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Tropické počasí lze čekat opět jen krátce, bude vlhčí a postupně chladnější týden. Převáží spíše mírně letní počasí, ke konci týdne to vypadá na chladnější a vlhké počasí. Teplota se při četných srážkách udrží v odpoledních maximech jen kolem 20°C. I takové počasí ke středoevropskému létu patří. Noci zatím nebudou nijak chladné vlivem často velké oblačnosti.

Týden 12. až 18.7.2021

Předpověď

Vlhčí a postupně chladnější týden nás čeká nyní kolem poloviny července. Největší horko očekávejte v úterý, na Moravě a ve Slezsku ještě ve středu. Ochlazení provede jako vždy četná a místy intenzivní bouřková činnost. Přinese první srážky týdne. Další srážky lze čekat na konci týdne, podle současných předpokladů dojde k dalšímu sestupu teploty. A srážky budou mít častěji formu deště než přeháněk a bouřek. Na konci týdne může být déšť i vydatnější. Chladnější počasí potrvá několik málo dnů, modely značí, že letní teplota se vrátí ještě v úplném závěru týdne. Je to zatím ovšem s otazníkem a sledujte naše upřesňující informace na stránce Výhled na týden.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 16 až 11°C, krátce kolem 16°C
  • Nejvyšší teplota: 21 až 27°C, krátce 33°C a ke konci týdne 19 až 24°C
  • Průměrná teplota: 16 až 18°C, na JV/V až 20°C, shrnutí období: průměrné
  • Celkové srážky: 1540mm, místy (pravděpodobně zejména na SZ/S a V ČR) až 80mm, shrnutí období: průměrné až nadprůměrné.

Shrnutí období a závěr

Ve vysokém tlaku vzduchu bude na naše území od východu pronikat teplý vzduch. V úterý jeho příliv vyvrcholí a od západu postoupí přes ČR studená fronta. Tato příliv teplého vzduchu ukončí. Ke konci týdne pronikne do střední Evropy od západu chladný a vlhký vzduch s postupem frontálních vln.

Modelové mapy je možné sledovat například na stránce modellzentrale.de. Pro sledování předpovědi extrémního počasí a dalších map z tvorby Centra pro střednědobou předpověď (ECMWF) doporučujeme stránku ECMWF EFI APPS.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality