Prognózy počasíTýdenní výhledy

Vlhčí a postupně chladnější týden

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Tropické počasí lze čekat opět jen krátce, bude vlhčí a postupně chladnější týden. Převáží spíše mírně letní počasí, ke konci týdne to vypadá na chladnější a vlhké počasí. Teplota se při četných srážkách udrží v odpoledních maximech jen kolem 20°C. I takové počasí ke středoevropskému létu patří. Noci zatím nebudou nijak chladné vlivem často velké oblačnosti.

Týden 12. až 18.7.2021

Předpověď

Vlhčí a chladnější týden. Srážkové pruhy bouřky.

Vlhčí a postupně chladnější týden nás čeká nyní kolem poloviny července. Největší horko očekávejte v úterý, na Moravě a ve Slezsku ještě ve středu. Ochlazení provede jako vždy četná a místy intenzivní bouřková činnost. Přinese první srážky týdne. Další srážky lze čekat na konci týdne, podle současných předpokladů dojde k dalšímu sestupu teploty. A srážky budou mít častěji formu deště než přeháněk a bouřek. Na konci týdne může být déšť i vydatnější. Chladnější počasí potrvá několik málo dnů, modely značí, že letní teplota se vrátí ještě v úplném závěru týdne. Je to zatím ovšem s otazníkem a sledujte naše upřesňující informace na stránce Výhled na týden.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 16 až 11°C, krátce kolem 16°C
  • Nejvyšší teplota: 21 až 27°C, krátce 33°C a ke konci týdne 19 až 24°C
  • Průměrná teplota: 16 až 18°C, na JV/V až 20°C, shrnutí období: průměrné
  • Celkové srážky: 1540mm, místy (pravděpodobně zejména na SZ/S a V ČR) až 80mm, shrnutí období: průměrné až nadprůměrné.

Shrnutí období a závěr: Vlhčí a postupně chladnější týden

Ve vysokém tlaku vzduchu bude na naše území od východu pronikat teplý vzduch. V úterý jeho příliv vyvrcholí a od západu postoupí přes ČR studená fronta. Tato příliv teplého vzduchu ukončí. Ke konci týdne pronikne do střední Evropy od západu chladný a vlhký vzduch s postupem frontálních vln.

Modelové mapy je možné sledovat například na stránce modellzentrale.de. Pro sledování předpovědi extrémního počasí a dalších map z tvorby Centra pro střednědobou předpověď (ECMWF) doporučujeme stránku ECMWF EFI APPS.