Přívalové srážky na jihozápadě a východě Čech

Hodnocení článku

Přívalové srážky na jihozápadě a východě území ČR přinesly typické komplikace. Vedle přívalových srážek se objevily v bouřkách na jihu území ČR a na Vysočině četnější kroupy či nárazy větru. Bouřková činnost opět významně ovlivnila četné lokality a to včetně těch na jižní Moravě, zasažených velkými bouřemi na konci června. Prudké srážky způsobily rychlý odtok území a povodňovou situaci na tocích. Nyní dochází k postupu vody ze srážek, která odtekla, povodími. Nejčetnější výskyt SPA a to ojediněle i vyšších je v povodí Berounky a středního Labe na Pardubicku. Večer a v noci spadlo v bouřkách většinou 30mm srážek, v těch významných pak 30-50mm a ojediněle i 50-70mm.

Přes 50mm napršelo v Orlických horách i středním Polabí

Lokálně hodně srážek přinesly prudké lijáky zejména do Orlických hor, kde se rychle rozvodnily menší toky. Významné srážky vypadl ale i v Praze a okolí, kde došlo ke krátkodobému rozvodnění malých toků (potoků). Významné srážky byly změřeny lokálně i ve střední části Polabí, poté, co do oblasti postoupily dva bouřkové komplexy právě z Prahy a okolí. V bouřkách padaly večer i kroupy a vyskytovaly se nárazy větru. Vítr lámal či vyvracel stromy, které působily hlavně na východě, jihu Čech a na Vysočině četné komplikace v silniční i železniční dopravě a v energetice.

Přívalové srážky na jihozápadě a východě Čech. Úhrny srážek za 24h do 9.7.2021 8h.

Obr. 1 Akumulace spadlých srážek za 24h do 9.7.2021 8 SELČ, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny srážek do 9.7.2021 7 SELČ:

71.9mm Kadov (Nové Město na Moravě)

63.4mm Deštné v O.h.

62.4mm Oskava

62.1mm Luisino Údolí – Deštné v O.h.

61.1mm Rokytnice v O.h.

58.8mm Rychnov nad Kněžnou

58.1mm Choceň

57.5mm Brandýs nad Labem – Stará Boleslav

56.4mm Nedrahovice-Rudolec

54.2mm Vráž

53.7mm Dolní Dvůr – Rudolfov

53.6mm Olešnice-Čihálka a Praha-Chodov

Nejvyšší povodňový stupeň platil na Úslavě a horní Novohradce. Dále v ČR platí místy 2.SPA a několik 1.SPA. Situace se bude postupně uklidňovat a průtoky toků většinou klesat.

TIP: Sledujte hydrologický stav na naší stránce Hydrologická situace.

Jak dopadla předpověď srážek?

Velmi vysoká teplota a silné bouřky. Akumulace srážek na 24h do 9.7.2021 podle modelu Aladin.

Obr. 2 Předpověď modelu Aladin – akumulace srážek na 24h do 9.7.2021 8 SELČ – výstup z 6.7.2021 06 UTC, zdroj: chmi.cz

Přívalové srážky na jihozápadě a východě Čech. Předpověď srážek za 24h do 9.7.2021 8 SELČ dle výstupu modelu Aladin z 8.7.2021 00UTC.

Obr. 2 Předpověď modelu Aladin – akumulace srážek na 24h do 9.7.2021 8 SELČ – výstup z 8.7.2021 00 UTC, zdroj: chmi.cz

Jak vidíme, tak úterní předpověď předpokládala hlavní srážky na západě území. Včerejší, nejnovější již byla v podstatě přesná. Další bouřková činnost se očekává příští týden zřejmě v úterý, kdy bude opět studená fronta ukončovat příliv teplého vzduchu. Před jejím přechodem vystoupí teplota na východě území až na 35°C.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality