Prognózy počasíTýdenní výhledy

Vlhký první květnový týden

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Očekává se vlhký první květnový týden. Vydatnými srážkami na konci uplynulého týdne začíná vlhké období. To bude pokračovat právě jak bylo předpokládáno i v prvním květnovém týdnu. Současně je možné čekat chladnější počasí, kdy teplota bude klesat při vyjasnění ráno i k bodu mrazu či slabě pod něj. Odpoledne pak bude jen mírně překračovat 10°C. Oteplovat by se mělo až v závěru týdne a to i podle současných numerických prognóz.

Týden 3. až 9.5.2021

Předpověď

Méně oblačnosti bude v týdnu jen krátce. Převládat bude velká oblačnost a k tomu poměrně časté srážky. Proudění bude také studené a to především v první polovině týdne. Za menší oblačnosti bude ráno i slabě mrznout a to hlavně v pondělí, kdy k nočnímu vyjasnění dojde četněji. Studenější počasí bude po většinu pracovní části týdne. Citelně by se mělo oteplit na víkend. Proudění bude ale vlhké a vznikat tak budou konvekční srážky, včetně jarních bouřek. Významně teplé počasí bude samozřejmě přechodné.

Srážková činnost se vyskytne v první polovině týdne spíše místy, více srážek bude po polovině týdne. Další srážky se očekávají při změně počasí v podobě ochlazení opět v závěru týdne, stejně jako tomu bylo v týdnu minulém.

Hodnot prvků

  • Nejnižší teplota: +5 až -1°C a ojediněle zpočátku -3°C, postupně 13 až 5°C
  • Nejvyšší teplota: 8 až 14°C a na JV 19°C, v závěru týdne 17 až 23°C
  • Průměrná teplota: 6 až 10°C, na JV místy 12°C, shrnutí období: Podprůměrné.
  • Celkové srážky: 2075mm, na J/JV Moravy a ve Slezsku spíše do 20mm, shrnutí období: Nadprůměrnéprůměrné

Synoptická situace

Ve studeném severozápadním proudění se nad střední Evropu rozšíří nevýznamný výběžek tlakové výše od jihozápadu. V úterý ovlivní počasí v ČR studená fronta, spojená s tlakovou níží postupující přes Severní moře a jižní Skandinávii k severovýchodu. Nízký tlak vzduchu bude určovat počasí ve střední Evropě i na konci týdne. Dostávat se k nám začne teplý vzduch od jihovýchodu. Tento příliv pak ukončí přechod studené fronty v úplném závěru týdne.

Hydrologická situace se zlepší vlivem vlhčího a zpočátku chladnější počasí. Zásadní změnu přinesly vydatné srážky na konci minulého týdne. Další a průběžnější srážková činnost bude působit zvýšení vlhkosti půdy i vodnosti toků. V závěru týdne krátce místy opět i na nižší úrovně SPA. Sledujte krátkodobé předpovědi srážek. Modelové mapy najdete například na stránce modellzentrale.de.