PovodeňPředpověď srážekPrognózy počasí

Vodní toky rozvodní další srážky

Hodnocení článku

Vodní toky rozvodní další srážky, které vypadnou na území ČR v nadcházejících dvou dnech. Přinese se zvlněné frontální rozhraní, které postoupí od severu do centrální Evropy. Zastaví se nad naším územím a přinese také významný teplotní rozdíl. Poté se odsune zpět k severu a na celém území opět dojde k významnému oteplení a návrat vysoce nadprůměrné teploty. Současně vypadnou trvalé a zejména od vyšších nadmořských výšek i vydatné srážky. Ty přinesou v nasycených a zaplněných povodí zejména od severovýchodu středních Čech dále na sever a východ rychlé vzestupy hladiny toků opětovně na povodňové stupně. Reakce toků na severu se očekává vlivem pozdějšího oteplení až v pátek odpoledne a následně dle setrvačnosti ještě v sobotu.

Vodní toky rozvodní další srážky, na severu bude zpočátku sněžit

Vydatné srážky přinese kromě jižní části republiky frontální rozhraní. K jihu se neposune, tam se čeká teplé počasí a srážky spíše místy po celé období. Jinde však předpokládáme i trvalé a vydatné srážky. I mimo vyšší polohy se bude jednat o sněžení v severní části území a částečně v severní části středu území republiky. Místy může napadnout i sníh. K významně nadprůměrné teploty se od jihu vrátí počasí postupně opět na celém území ČR během pátku, kdy současně začnou ustávat trvalé srážky. Srážky poté čekáme místy a včetně hor dešťové. Nastane opět tání sněhu, včetně toho čerstvě napadaného. To bude znamenat rychlé rozvodnění vodních toků, zejména s přihlédnutím k tzv. první vlně povodně . Ta byla vyvolána vydatným deštěm a táním sněhu na konci minulého týdne a v noci na pondělí.

Vodní toky rozvodní další srážky. Akumulace srážek 7. - 9.2.2024.

Obr. 1 Akumulace srážek za 48 hodin do pátečního poledne podle modelu GFS, zdroj: pivotalweather.com

Na jihu území jako takovém se objeví srážky jen místy a půjde o zcela slabé srážky. Rozhraní ovlivní severní až střední část republiky. Avšak na Šumavě se vydatné srážky též vyskytnou, na návětří spadne i přes 40mm za uvedené dva dny. podobně na tom budou podle modelu Krušné hory a kolem 35-40mm spadne i na horách na severu a severovýchodě země. Hydrologickou odezvu na srážky však lze čekat i u drobných vodních toků v nížinách severní části středních Čech, kde jsou povodí zaplněna již srážkami z přelomu týdnů.