Předpověď srážekPrognózy počasí

Návětrné srážky ovlivní horské toky

Hodnocení článku

Návětrné srážky budou v tomto týdnu časté a ovlivní opět horské toky. Horské srážky se budou velmi lišit od těch nížinných. Může za to silné západní proudění, které očekáváme do středy. Téměř neustále a na většině území bude foukat čerstvý až silný vítr s vyššími nárazy. Většinou půjde o nárazy do 25m/s, místy v některých časech až 30m/s. Vítr po krátkém zeslabení opět nabere během zítřka na síle. Silně bude foukat s nárazy i celou středu. To se opět objeví v souvislosti s přechodem frontálního rozhraní podoby studené fronty významnější srážky. Ty zasáhnou opět především sever území. Zpočátku budou dešťové i na horách a na návětří opět vydatné s úhrny 15 až 30mm za den. Po polovině týdne se opět oteplí a i na severu půjde ve všech polohách o srážky dešťové.

Povodeň 1890 přes 133 lety. Na jihu obleva. Rozvodněný tok po tání sněhu. Návětrné srážky ovlivní toky.

Návětrné srážky opět rozkolísají horské toky zejména na severu

Dnes dochází k vzestupům hladin toků odvodňující zejména Krkonoše, Jizerské a Orlické hory či Jeseníky. Tam spadly až extrémní srážky za uplynulých 24 hodin a to ve formě deště. Tající sníh a dešťové srážky ovlivní již nyní zaplněná povodí vodních toků opět kolem poloviny týdne. Na severu se krátce ochladí a na horách bude sněžit. Ale oteplení na sebe nenechá dlouho čekat, bude podobně výrazné či případně o něco výraznější než to současné. Postihne i hory, kde se očekávají opět srážky ve formě deště a na návětří i vydatné. Tamní vodní toky budou tedy nadále značně rozkolísané, mohou tak dosahovat krátce povodňových stavů.

Srážky ustanou přechodně v pátek. Slunečné počasí čekat nelze, ale velmi teplé počasí ano. Sníh na horách bude dále odtávat, bez srážkové činnosti se neočekávají však žádné větší hydrologické odezvy. Průtoky vodních toků zůstanou vyšší, avšak postupně odezní povodňové stavy. Stále více oblačnosti, ale srážky pouze ojediněle se očekává podle modelových prognóz i víkendu. Na přelomu týdnů by však mělo dojít ke změně v podobě ochlazení. S touto změnou bude spojeno opět více srážek, nicméně minimálně od vyšších poloh půjde postupně o srážky sněhové.