Historie počasíSpadlé srážky

Na horách spadlo opět přes 80mm srážek

Hodnocení článku

Na horách spadlo ve druhé vlně vydatných srážek opět i přes 80mm srážek. První vlna se vyskytla na konci minulého týdne a přinesla dvoudenní úhrny až kolem 100mm. Včera a ve čtvrtek spadlo zejména na severních a severovýchodních horách opět i přes 80mm srážek za dva až tři dny a to hlavně na návětří Krkonoš. Na tyto velmi vysoké srážkové úhrny zareagovaly vodou zaplněné vodní toky v již nasyceném území. Současně po oteplení odtával na horách sníh, případně slabší vrstva sněhu napadlá i mimo hory během noci na čtvrtek a ve čtvrtek. To totiž došlo v severní až částečně střední části republiky k významnějšímu ochlazení. Nyní máme velmi teplé počasí a to včetně nejvyšších horských poloh, kde sníh odtává. Včera bylo místy až 14°C. Povodňová situace se začne uklidňovat, ale zatím ne definitivně.

Na horách spadlo přes 80mm srážek za tři dny, za den až 50mm

Na horách spadlo opět přes 80mm srážek. Srážkové úhrny za den do 9.2.2024 17h.

Obr. 1 Úhrn srážek za den do 9.2.2024 17h, zdroj: hydro.chmi.cz

Na přelomu týdnů spadlo na severních hodinách až kolem 100mm srážek, po krátké pauze se vyskytla druhá epizoda srážek. Začala během středy a skončila včera k večeru. Řeč je zejména opět o severních a severovýchodních horách. Tam opět spadlo 80mm srážek a ojediněle i více za celé toto období. Z toho až 50mm srážek spadlo v Krkonoších během noci na pátek a v pátek. Na extrémní srážky na počátku týdne zareagovaly vodní toky pramenící na severu až východě Čech. Na horách srážky též urychlily tání sněhu. Shodná situace se opakovala i v období od středečního odpoledne do pátečního odpoledne, tedy do včera. V některých oblastech spadlo méně srážek než na začátku týdne a v jiných o něco více. V důsledku tohoto vývoje počasí a zaplněnosti povodí po předchozích srážkách (vysoký index předchozích srážek) došlo k rychlému rozvodnění toků. Rozvodnily se i drobnější nížinné toky na severu a východě středních Čech. Ve středu a noci na čtvrtek se vyskytovaly srážky naopak především v jižní až západní části území ČR. Kolem 50mm srážek za den spadlo na Šumavě, kde se přechodně rozvodnily horské toky.

Nejvyšší úhrny srážek za 8. až 9.2.2024:

  • 54.2mm Medvědín
  • 44.9mm Labská Bouda
  • 40.3mm Labská
  • 38.9mm Orlické Záhoří
  • 38.1mm Zakletý Vrch
  • 36.3mm Pec pod Sněžkou
  • 33.0mm Horní Maršov

V Medvědíně spadlo za 3 dny kolem 88mm srážek, na Labské Boudě 75.2mm. Srážkové úhrny byly na přelomu týdnů někde ještě vyšší, na Labské Boudě spadlo za 4. a 5. února 2024 dokonce 100.5mm srážek. Mnohdy i na horách na takto vydatné srážky čekáme v létě hodně dlouho.

Další srážky v noci na zítřek a zítra do třetice rozvodní toky

Asi tentokrát nebude možné mluvit o rozvodnění toků minimálně v některých případech. Proto vodní toky zůstanou rozvodněné na povodňových stupních a nestačí nijak moc klesnout než přijde další vlna srážek. Srážky budou během zítřka a noci na pondělí na horách opět i vydatnější. V nasyceném a zaplněném povodí na severu a východě Čech způsobí rychlé opětovné vzestupy hladin a průtoků vodních toků. Někde dojde k vzestupu v rámci hodnot 1.SPA, ojediněle na hodnoty 2.SPA. A někde dojde k vzestup z normálního stavu do úrovně 1.SPA. Během nového týdne by měly vodní toky stabilně klesat a poklesnout pod úrovně SPA. Na středních a dolních tocích větších řek to potrvá o něco déle, zejména na dolním Labi. Příští týden se očekávají srážky spíše místy a ne nijak významné. Ochladí se a minimálně na horách, během týdne i od středních poloh budou případné srážky padat oět ve formě sněhu. Zastaví se tedy další tání sněhu stávajícího a nebude se odehrávat tedy ani odtok spadlých srážek.

Napsat komentář