Vydatné srážky se suchem nijak nehnuly

Hodnocení článku

V jižní části republiky spadlo plošněji více srážek, zejména na velmi suché jižní a částečně střední Moravě. Nicméně vzhledem k velkému suchu se tyto srážky hydrologicky téměř vůbec neprojevily. Příčinou srážek bylo a je zvlněné frontální rozhraní spojené s tlakovou níží nad střední Evropou, které se jen zvolna odsouvá k východu. Srážky se na našem území vyskytly ve dvou vlnách, které se významněji projevily v jižní části republiky oproti severním a severozápadním Čechám. První vlna přešla v noci na sobotu a v sobotu a druhá v noci na neděli. V sobotu později odpoledne a večer se na Moravě objevily i konvekční srážky, které významně zvýšily tamní srážkové úhrny. Srážková voda však z území o to rychleji odtekla. Takže vydatné srážky se suchem nijak nehnuly.

Kolik kde spadlo a kolik kde ještě spadne?

Nejvíce srážek přinesly včerejší konvekční srážky na jih a střed případně i sever Moravy, kde se objevily přívalové srážky v bouřkách. Tyto postupovaly k severu až severozápadu. Na ostatním území šlo o déšť, místy a to hlavně na jihu Čech o vydatnější déšť vyšší intenzity s delším trváním.

Maximální srážkové úhrny za 24 hodin do dnešního dne:

88.4mm Dřevohostice

87.8mm Polichno

65.1mm Bystřice pod Hostýnem

65.0mm Šternberk

59.1mm Ludkovice

57.4mm Holešov

56.4mm Hluk

53.0mm Potštát – Boškov

52.7mm Bojkovice

51.7mm Kroměříž – jez

51.3mm Vidnava

50.5mm Kateřinice – Ojičná

50.4mm Luhačovice

Pozn.: Úhrny nad 50.0mm.

Sucho v ČR ovšem pokračuje, alespoň na celém území to hydrologické. Vydatné srážky se suchem nijak nehnuly. Půdní sucho bylo zmírněno pouze v oblastech s výskytem významnějších srážek a to zejména trvalejších mírných srážek.

Další srážky se budou týkat dnes a v noci na zítřek či zítra opět zejména jižní části území Tam by mělo spadnout většinou 5 až 30mm, ojediněle až 50mm a to do zítřejšího rána. Další srážky by se měly objevit během dne, avšak budou o poznání více lokální a i konvekční. Vzhledem k teplejšímu a opět suššímu počasí s výskytem pouze občasných lokálních srážek konvekčního charakteru bude sucho pokračovat poté, během týdne, nadále.

Data: hydro.chmi.cz a pmo.cz

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality