Historie počasíPočasíSpadlé srážkySucho

Vydatné srážky se suchem nijak nehnuly

Hodnocení článku

V jižní části republiky spadlo plošněji více srážek, zejména na velmi suché jižní a částečně střední Moravě. Nicméně vzhledem k velkému suchu se tyto srážky hydrologicky téměř vůbec neprojevily. Příčinou srážek bylo a je zvlněné frontální rozhraní spojené s tlakovou níží nad střední Evropou, které se jen zvolna odsouvá k východu. Srážky se na našem území vyskytly ve dvou vlnách, které se významněji projevily v jižní části republiky oproti severním a severozápadním Čechám. První vlna přešla v noci na sobotu a v sobotu a druhá v noci na neděli. V sobotu později odpoledne a večer se na Moravě objevily i konvekční srážky, které významně zvýšily tamní srážkové úhrny. Srážková voda však z území o to rychleji odtekla. Takže vydatné srážky se suchem nijak nehnuly.

Je sucho nebo není? Jaké extrémy přinese El Niňo? Případů sucha v posledním desetiletí přibylo. Hrozí letos sucho? Změny klimatických prvků. Zažíváme jeden z výkyvů klimatu. Srážky se suchem nehnuly.

Vydatné srážky se suchem nijak nehnuly: Kolik kde spadlo a kolik kde ještě spadne?

Nejvíce srážek přinesly včerejší konvekční srážky na jih a střed případně i sever Moravy, kde se objevily přívalové srážky v bouřkách. Tyto postupovaly k severu až severozápadu. Na ostatním území šlo o déšť, místy a to hlavně na jihu Čech o vydatnější déšť vyšší intenzity s delším trváním.

Maximální srážkové úhrny za 24 hodin do dnešního dne:

88.4mm Dřevohostice

87.8mm Polichno

65.1mm Bystřice pod Hostýnem

65.0mm Šternberk

59.1mm Ludkovice

57.4mm Holešov

56.4mm Hluk

53.0mm Potštát – Boškov

52.7mm Bojkovice

51.7mm Kroměříž – jez

51.3mm Vidnava

50.5mm Kateřinice – Ojičná

50.4mm Luhačovice

Pozn.: Úhrny nad 50.0mm.

Vydatné srážky se suchem nijak nehnuly a sucho v ČR pokračuje dále. Alespoň na celém území to hydrologické. Vydatné srážky se suchem nijak nehnuly. Půdní sucho bylo zmírněno pouze v oblastech s výskytem významnějších srážek a to zejména trvalejších mírných srážek.

Další srážky se budou týkat dnes a v noci na zítřek či zítra opět zejména jižní části území Tam by mělo spadnout většinou 5 až 30mm, ojediněle až 50mm a to do zítřejšího rána. Další srážky by se měly objevit během dne, avšak budou o poznání více lokální a i konvekční. Vzhledem k teplejšímu a opět suššímu počasí s výskytem pouze občasných lokálních srážek konvekčního charakteru bude sucho pokračovat poté, během týdne, nadále.

Data: hydro.chmi.cz a pmo.cz