Významná hurikánová sezóna v Atlantiku
Letošní rok byl co do počasí a klimatu opět extrémní. Proběhla jedna z nejvýznamnějších hurikánových sezón v historii pozorování. Tropických bouří bylo pojmenováno celkem 18, z nichž 11 dosáhlo intenzity pro hurikány. A 5 z nich bylo hodnoceno jako hurikány kategorie 3 a vyšší. Šlo tedy o nadprůměrně aktivní hurikánovou sezónu. Průměr běžné sezóny hurikánů v Atlantiku činí 14 pojmenovaných bouří, 7 klasifikovaných jako hurikán se třemi hlavními nejvýznamnějšími hurikány. Intenzita meteorologických projevů letošních nejvýznamnějších hurikánů též přepsala dosavadní rekordní hodnoty. Letošní sezóna začala extrémními hurikány. Pokračovala klidnějším průběhem v letním období, aby mohla být zakončena opět intenzivními bouřemi v podzimní části sezóny. Po skončení letošní sezóny zůstalo bohužel nejen mnoho zpustošených oblastí, ale také mnoho zraněných nebo usmrcených lidí.
TIP: Tři hurikány v Atlantiku najednou se vyskytly na počátku října. Připomeňte si tuto extrémní událost v našem tehdejším článku.
Významná hurikánová sezóna, stojí za ní klimatická změna v podobě oteplení moří
Obr. 1 Významná hurikánová sezóna v Atlantiku a její extrémní vrchol Hurikán „Milton“ u Floridy na podzim 2024, zdroj: noaa.gov
V jarním období ukončil významný začátek sezóny hurikán „Beryl“, který dosáhl na počátku července páté kategorie. Zasáhl Karibik a jižní Texas, kde způsobil extrémní povodně, které si vyžádaly vedle extrémního rozsahu škod i lidské životy. I přes značně nadprůměrnou teplotu oceánu následovali klidové období až do září, kdy žádná bouře nedosáhla síly zásadního hurikánu. současně skončilo období jevu El Niňo, který působí útlum vzniku hurikánů. Na konci září došlo ke změně a hurikán „Helene“ ke konci září rychle zesílil na hurikán kategorie 4. A zasáhl Floridu s důsledkem výskytu katastrofální povodně. Hurikán zde byl nejničivější od roku 2005 (řádění známého hurikánu „Katrina“). Vyžádal si bohužel 150 obětí na životech. Poté následoval rychlý sled dalších bouří. Nejextrémnější byl hurikán „Milton“, který zesílil za den o 145km/h a dosáhl páté kategorie. Přinesl mimo jiné 46 tornád a způsobil značné škody (více ve výše citovaném článku). Tropická bouře „Sara“ uzavřela letošní sezónu. Nedosáhla hurikánu, ale přinesla ničivé povodně v Hondurasu s více než 90cm srážek.
TIP: K hurikánu „Milton“ doporučujeme tento článek: Šokuje i odborníky. Proč je hurikán Milton tak nebezpečný? — ČT24 — Česká televize.
Proč se vyskytla rekordní hurikánová sezóna? Podle vědců jde o vliv globální změny klimatu a oteplování oceánské vody. Teplota vody v oceánu je stěžejní pro vznik hurikánů, neboť dochází k intenzivnějšímu výparu a tvorbě mohutných oblačných systémů. Intenzita hurikánů se zvýšila oteplením moří o 1°C vůči normálu období let 1991-2020. Každý hurikán letošní sezóny byl v důsledku oteplování klimatu intenzivnější. Zjištěno bylo, že vítr v hurikánu „Milton“ byl o 37km/h rychlejší v důsledku lidského vlivu na klima. Srážková činnost z hurikánů tomuto podobných je vlivem oteplování významnější o 20-30%. Navíc letošní mimořádně aktivní sezónu hurikánů v Atlantiku pravděpodobně způsobily změny počasí nad Afrikou. Tam byly zaznamenány neobvykle vysoké srážky nad pouštní oblastí Sahary a jádra boří tak mohla vznikat severněji. A též mohlo působit množství saharského prachu, který brzdí tvorbu hurikánů.
Různé vlivy na klima a tím počasí po celé Zemi mohou být provázanější, než si lze na první pohled uvědomit. Pokračující a intenzivní oteplování planety a s ním spojené důsledky působí další důsledky a tvoří ucelený řetězec událostí. Pakliže se nepřispěje ke snížení dodávky tzv. „energie“ pro intenzivnění sledu těchto událostí v tomto řetězci, bude tento proces pokračovat do katastrofálních důsledků na klima planety a život na ní. To se Světu bohužel dosud nedaří.