Zabouří, zaprší a léto skončí

Hodnocení článku

Letní a až na některých místech letos poprvé tropické počasí bude už končit. Jak bylo avizováno ve výhledu již z minulého týdne, tak po polovině týdne se dostaví významné ochlazení. Ve středu zabouří, zaprší a léto skončí, ale nejprve v Čechách. Tam už na JZ/Z teplota příliš nevystoupí, zatímco na východě Čech bude až léto. Ale postupně dojde k ochlazení na celém území. Tak jak to při pozvolném ukončování přílivů významně teplého vzduchu u nás bývá. Můžeme tak čekat opět podstatně chladnější počasí, avšak ochlazení nebude tak významné, aby nastaly noční mrazy. I když by na ně mělo počasí takový ten poslední nárok před létem.

Očekávané projevy počasí při ochlazení

Často přecházejí vlnící se studené fronty v podobě rozhraní, které odděluje od sebe dvě významně odlišné vzduchové hmoty. Odlišnost je zejména v teplotních vlastnostech. Rozdíl teploty vzduchu na malém území, jehož svědky jsme právě i v naší malé republice, působí rozdíl v tlaku vzduchu. A rozdíl v tlaku vzduchu pak na menším území přináší ve snaze vyrovnat se specifické a význačné cirkulační podmínky mimo jiné pro tvorbu srážkově významné oblačnosti. Ať už jde za dalších vhodných podmínek o tvorbu mohutné bouřkové oblačnosti nebo o tvorbu silné a rozsáhlé vrstevnaté oblačnosti.

V každém případě v oblasti takové změny spadnou významné srážky, v prvním případě mohou být enormní za kratší čas a na menším území. Ve druhém případě pak jsou plošnější a trvají delší dobu, jejich úhrny mohou být také vysoké. Nebo jde o kombinaci těchto druhů srážek, často se nejprve objeví významné bouřky a poté déšť. Vedle toto zesiluje proudění, vítr může mít nárazy a to hlavně právě v oblasti lokálních konvekčních bouří.

TIP: Sledujte u nás mapy předpovědi srážek na nejbližší dobu.

Letní bouřky a následně déšť

Situace popsaná v odstavcích výše bude platit i na situaci, která nás čeká v nejbližších dnech a bude předpovězena detailněji dále. Nejprve se vyskytnou zejména na východě země, kde bude déle tepleji, významnější bouřky i s prudkými srážkami. Půjde o typické letní bouřky. Následně je třeba čekat déšť, který se bude vlivem ochlazení na horách opět měnit ve sněžení. Lokálně tak spadne celkem poměrně dost srážek, modely ovšem jejich rozložení i vydatnost hodně mění. Situace je náročná na předpověď. V bouřkách by mělo spadnout během středy 10 až 25mm, ojediněle i 40mm. Další srážky budou ve formě deště nebo přeháněk. Odhad spadu významnějších srážek je nejistý i vzhledem k prvotním lokálním srážkám. Ty způsobí rozdíly v úhrnech. Celkové srážky pak mohou být včetně deště v určitých místech o mnoho vyšší.

Regionální předpověď hovoří o bouřkách a následně vydatném dešti pro jih a jihozápad Čech. Samozřejmě že úhrny jsou v některých výstupech nadhodnoceny. Dle dnešního výstupu modelu Aladin z půlnoci, který je zpravidla nejvíce přesný, by na jihozápadě za den napršelo asi 30 až 65mm srážek. Opět se srážky nedostanou na jih Moravy. Zatím vůbec a postupně ne zcela. Tam počítají modely s nižšími úhrny. I když lokální konvekce se tam objeví a proto to na určitých místech úplně platit nemusí. Globální předpověď tato místa spíše nezohlední (obr. 1).

Zabouří, zaprší a léto skončí. Akumulace srážek za 96h do 15.5.2021 dle modelu GFS.

Obr. 1 Akumulace srážek na 96 hodin do 15.5.2021 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Teplotní kontrast, poté chladnější počasí

Ve středu bude západ a jihozápad ČR ležet již na rozhraní a za ním. Proto tam teplo opravdu nebude, naopak tam bude hodně srážek. Odpolední maximální teplota tam bude prakticky shodná jako noční a ranní nejnižší, která bude v noci na středu vysoká v celé ČR. Takže tam lze čekat maximálně 10 až 15°C. Vysoká samozřejmě oproti minulým dnům a týdnům. Hranice přechodu do teplejšího vzduchu bude směrem k východu a severovýchodu Čech dosti ostrá. I střední Čechy budou rozděleny, od jihozápadu se bude rychle ochlazovat. Zatímco na východě středních Čech bude 23-24°C. Na samotném východě ČR ještě o něco tepleji (obr. 2).

Od čtvrtka bude počasí chladnější, teplota bude vystupovat spíše mírně nad 10°C v maximech. Při déletrvajících srážkách spíše do 10°C. Takto horké počasí se zatím neočekává, i když modely značí v úplném závěru týdne oteplování.

Zabouří, zaprší a léto skončí. Předpověď maxima teploty vzduchu na 12.5.2021 podle modelu Aladin.

Obr. 2 Předpověď maxima teploty vzduchu v ČR na 12.5.2021 dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Očekávaná maxima teploty vzduchu:

St 12.5.: JZ/Z Čech 10 až 15°C, střed Čech 15 až 23°C, východ Čech a ČR 22 až 27°C

Čt 13.5.: 10 až 14°C, při větších srážkách do 10°C

Pá 14.5.: 11 až 15°C, na jihu 18°C a na Z/SZ kolem 10°C

So 15.5.: 12 až 16°C

Ne 16.5.: 16 až 20°C

I přes vysokou teplotu vzduchu zpočátku týdne bude počasí v ČR tento týden průměrné až slabě podprůměrné co do teploty.

Příčinou tohoto počasí bude pozvolna postupující vlnící se frontální rozhraní přes ČR k východu. Ještě ve čtvrtek vlivem tohoto postupného přesunu, který bude provázen právě srážkovou činností a to místy vydatnou, lze čekat mírný teplotní rozdíl v ČR. Tepleji bude na SV/V země. V teplejším vzduchu půjde stále místy i o bouřky.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality