Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Zabouří, zaprší a léto skončí

Hodnocení článku

Letní a až na některých místech letos poprvé tropické počasí bude už končit. Jak bylo avizováno ve výhledu již z minulého týdne, tak po polovině týdne se dostaví významné ochlazení. Ve středu zabouří, zaprší a léto skončí, ale nejprve v Čechách. Tam už na JZ/Z teplota příliš nevystoupí, zatímco na východě Čech bude až léto. Ale postupně dojde k ochlazení na celém území, léto skončí. Tak jak to při pozvolném ukončování přílivů významně teplého vzduchu u nás bývá. Můžeme tak čekat opět podstatně chladnější počasí, avšak ochlazení nebude tak významné, aby nastaly noční mrazy. I když by na ně mělo počasí takový ten poslední nárok před létem. Léto však nyní skončí, poté co řádně zabouří a zaprší.

Očekávané projevy počasí při ochlazení, zabouří a zaprší, léto skončí

Často přecházejí vlnící se studené fronty v podobě rozhraní, které odděluje od sebe dvě významně odlišné vzduchové hmoty. Odlišnost je zejména v teplotních vlastnostech. Rozdíl teploty vzduchu na malém území, jehož svědky jsme právě i v naší malé republice, působí rozdíl v tlaku vzduchu. A rozdíl v tlaku vzduchu pak na menším území přináší ve snaze vyrovnat se specifické a význačné cirkulační podmínky mimo jiné pro tvorbu srážkově významné oblačnosti. Ať už jde za dalších vhodných podmínek o tvorbu mohutné bouřkové oblačnosti nebo o tvorbu silné a rozsáhlé vrstevnaté oblačnosti.

V každém případě v oblasti takové změny spadnou významné srážky, v prvním případě mohou být enormní za kratší čas a na menším území. Ve druhém případě pak jsou plošnější a trvají delší dobu, jejich úhrny mohou být také vysoké. Nebo jde o kombinaci těchto druhů srážek, často se nejprve objeví významné bouřky a poté déšť. Vedle toto zesiluje proudění, vítr může mít nárazy a to hlavně právě v oblasti lokálních konvekčních bouří.

TIP: Sledujte u nás mapy předpovědi srážek na nejbližší dobu, kdy zabouří a pořádně zaprší.

Letní bouřky a následně déšť

Situace popsaná v odstavcích výše bude platit i na situaci, která nás čeká v nejbližších dnech a bude předpovězena detailněji dále. Nejprve se vyskytnou zejména na východě země, kde bude déle tepleji, významnější bouřky i s prudkými srážkami. Půjde o typické letní bouřky. Následně je třeba čekat déšť, který se bude vlivem ochlazení na horách opět měnit ve sněžení. Lokálně tak spadne celkem poměrně dost srážek, modely ovšem jejich rozložení i vydatnost hodně mění. Situace je náročná na předpověď. V bouřkách by mělo spadnout během středy 10 až 25mm, ojediněle i 40mm. Další srážky budou ve formě deště nebo přeháněk. Odhad spadu významnějších srážek je nejistý i vzhledem k prvotním lokálním srážkám. Ty způsobí rozdíly v úhrnech. Celkové srážky pak mohou být včetně deště v určitých místech o mnoho vyšší.

Regionální předpověď hovoří o bouřkách a následně vydatném dešti pro jih a jihozápad Čech. Samozřejmě že úhrny jsou v některých výstupech nadhodnoceny. Dle dnešního výstupu modelu Aladin z půlnoci, který je zpravidla nejvíce přesný, by na jihozápadě za den napršelo asi 30 až 65mm srážek. Opět nezaprší na jihu Moravy, tam se srážky nedostanou. Zatím vůbec a postupně ne zcela. Tam počítají modely s nižšími úhrny. I když lokální konvekce se tam objeví a proto to na určitých místech úplně platit nemusí. Globální předpověď tato místa spíše nezohlední (obr. 1).

Zabouří, zaprší a léto skončí. Akumulace srážek za 96h do 15.5.2021 dle modelu GFS.

Obr. 1 Zabouří, zaprší a léto skončí. Akumulace srážek na 96 hodin do 15.5.2021 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Teplotní kontrast, poté zabouří, zaprší a léto skončí

Ve středu bude západ a jihozápad ČR ležet již na rozhraní a za ním. Proto tam teplo opravdu nebude, naopak tam řádně zaprší a zabouří. Odpolední maximální teplota tam bude prakticky shodná jako noční a ranní nejnižší, která bude v noci na středu vysoká v celé ČR. Takže tam lze čekat maximálně 10 až 15°C. Vysoká samozřejmě oproti minulým dnům a týdnům. Hranice přechodu do teplejšího vzduchu bude směrem k východu a severovýchodu Čech dosti ostrá. I střední Čechy budou rozděleny, od jihozápadu se bude rychle ochlazovat a i tam léto skončí. Zatímco na východě středních Čech bude 23-24°C. Na samotném východě ČR ještě o něco tepleji (obr. 2).

Od čtvrtka bude počasí chladnější, teplota bude vystupovat spíše mírně nad 10°C v maximech. Při déletrvajících srážkách spíše do 10°C. Takto horké počasí se zatím neočekává, i když modely značí v úplném závěru týdne oteplování.

Zabouří, zaprší a léto skončí. Předpověď maxima teploty vzduchu na 12.5.2021 podle modelu Aladin.

Obr. 2 Zabouří, zaprší a léto skončí. Předpověď maxima teploty vzduchu v ČR na 12.5.2021 dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Očekávaná maxima teploty vzduchu:

St 12.5.: JZ/Z Čech 10 až 15°C, střed Čech 15 až 23°C, východ Čech a ČR 22 až 27°C

Čt 13.5.: 10 až 14°C, při větších srážkách do 10°C

Pá 14.5.: 11 až 15°C, na jihu 18°C a na Z/SZ kolem 10°C

So 15.5.: 12 až 16°C

Ne 16.5.: 16 až 20°C

I přes vysokou teplotu vzduchu zpočátku týdne bude počasí v ČR tento týden průměrné až slabě podprůměrné co do teploty. Léto tak skončí.

Příčinou tohoto počasí bude pozvolna postupující vlnící se frontální rozhraní přes ČR k východu. Ještě ve čtvrtek vlivem tohoto postupného přesunu, který bude provázen právě srážkovou činností, lze čekat mírný teplotní rozdíl v ČR. Tepleji bude na SV/V země. V teplejším vzduchu půjde stále místy i o bouřky.