Zpočátku týdne až tropické počasí

()

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Po studeném a vlhkém počasí v minulém týdnu se během víkendu velmi rychle oteplilo. Čeká nás zpočátku týdne až tropické počasí. Na počátku týdne bude teplota totiž zejména v Čechách místy i překračovat tropických 30°C. Zatímco před dvěma dny nepřekročila ani 15°C. Teplejší budou i noci a na obloze bude minimum oblaků. To se začne měnit v polovině týdne pozvolna od západu. Čeká nás s příchodem ledových mužů totiž velká změna počasí v podobě opět citelného ochlazení. Místy spadnou vydatnější srážky.

Týden 10. až 16.5.2021

Předpověď

Málo oblačnosti bude zejména v pondělí a na většině míst i v úterý. To budou také zatím nejteplejší dny tohoto roku. Teplota zejména v Čechách dosáhne nebo i přesáhne tropických 30°C. Jinak ji lze čekat nejčastěji od 23 do 28°C. Velké ochlazení přinese zvlněné frontální rozhraní od západu po polovině týdne. Také přinese hlavní srážky týdne. Takže oblačnosti bude na rozhraní hodně a na celém území se postupně objeví srážky. Ty se budou týkat zpočátku západní části území. Zvolna se budou rozšiřovat k východu. Před ochlazením budou většinou konvekční, objeví se první letní bouřky. Poté ve studeném vzduchu půjde o déšť, i trvalejší. V polovině týdne frontální rozhraní rozdělí naše území na teplý vzduch před ním na JV/V a na studený za ním na Z/SZ. Jde o typickou situaci u nás při pozvolném přechodu studené fronty.

Jak vyplývá i z přehledu očekávaných hodnot teploty, tak zmrzlí se sice projeví velkým ochlazením, ale mrznout by ráno mimo hory nemělo. Zpočátku bude bránit poklesu teploty velká oblačnosti i se srážkami, které budou na horách opět sněhové. O víkendu by se mělo opět oteplovat.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 14 až 6°C, po polovině týdne 11 až 4°C
  • Nejvyšší teplota: 23 až 30°C a ojediněle více, postupně od západu 10 až 16°C (při dešti kolem 10°C), v závěru týdne až 20°C
  • Průměrná teplota: 10 až 14°C, shrnutí období: Průměrné až podprůměrné
  • Celkové srážky: 2060mm, shrnutí období: Průměrné až nadprůměrné

Synoptická situace a závěr

Tlaková výše se bude pozvolna odsouvat ze střední Evropy k východu. Po její zadní straně k nám bude zesilovat a následně vrcholit příliv teplého vzduchu od jihovýchodu. Tento příliv ukončí přechod zvlněného frontálního rozhraní, které začne ovlivňovat počasí u nás během úterý a to na západě. Ve středu a ještě ve čtvrtek se bude zvolna přesouvat přes ČR k východu. Za ním k nám pronikne studený a vlhčí vzduch od severozápadu. O víkendu by se mělo vrátit teplejší a sušší proudění.

Po krátce až velmi teplém počasí by se neměla hydrologická situace nijak zhoršit. Vlhkost půdy bude mírně klesat, stejně jako vodní toky kromě těch pramenících ve výše položených horských oblastech. Tam bude docházet k dennímu kolísání průtoků a to z tajícího sněhu, který bude dotovat průtoky v daných povodích. Od polovině týdne se v ČR objeví srážky, místy vydatnější, v důsledku nichž by se měla opět doplnit vláha ve svrchní části půdní vrstvy a místy dojde k větším vzestupům hladin toků. Jak se kde situace projeví bude zpřesněna v dalších informacích, které budou poskytnuty v upřesňujících článcích nebo přímo ve výhledu na týden.

Sledovat mapy výstupů numerických modelů je možné například na stránce wxcharts.com.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Zpočátku týdne až tropické počasí
Název
Zpočátku týdne až tropické počasí
Popis
Zpočátku týdne až tropické počasí. Stručný výhled průběhu počasí a hodnot meteorologických prvků a odchylek pro ČR v týdnu 10.-16.5.2021.
Autor