Prognózy počasíTýdenní výhledy

Západní proudění přinese opět proměnlivo

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Západní proudění přinese opět proměnlivo. Platí to už řadu týdnů a tento střídavý ráz počasí očekáváme i v týdnu dalším, tedy na počátku druhé poloviny měsíce. Řečeno to bylo již v některých předchozích článcích s předpovědí teploty a obecně vývoje počasí. Srážkovou činnost přinesou v rychlém sledu postupující systémy front, opět mimo hory při jejich přesunu v čerstvém až silném proudění nestihne spadnout příliš srážek. Déšť se očekává krátce po polovině týdne i v nejvyšších polohách. Na druhé straně sněžení v nejnižších polohách očekávejme, pokud vůbec, výjimečně. Celkově přinese západní proudění opět typicky proměnlivo.

Týden 14. až 20.2.2022

Předpověď

Západní proudění přinese opět teplo i zimu. Sněhová přeháňkách severozápadního proudění v dálce.

Západní proudění přinese opět typické proměnlivo a jarní sněhové či krupicové přeháňky.

Méně oblačnosti můžeme čekat zejména zpočátku týdne, poté jí už v souvislosti se západním přenosem vlhkosti přibude. A začnou se objevovat srážky. Ty očekáváme hlavně kolem poloviny týdne a zpočátku jeho druhé poloviny. V tomto období půjde o kapalné srážky i na horách s výskytem krátkodobé oblevy. Ke konci týdne se opět ochladí, stále samozřejmě mimo hory teplota přes den vystoupí mírně nad nulu a srážky musíme čekat kapalné. V úplném závěru týdne to pak budou i tuhé srážky v podobě sněhových krupek nebo i sněžení, případně srážky smíšené. Avšak opět velmi přechodně, neboť se brzy opět začne přesouvat nad naše území oblast teplejšího vzduchu.

Konec tohoto střídání teplejšího a chladnější počasí modely zatím rozhodně nevidí. Do konce února tento ráz počasí určitě převládne. A protože bývá zvykem, že tento trend pokračuje i v prvních jarních týdnech (klimatologického jara), tak pravděpodobně i poté. Jen s celkově stále vyššími hodnotami teploty, ve vztahu k normálu daného období. výchylky během delšího období mohou být ale výrazné. Krátce teplota dosáhne i jarních hodnot, což platí i tomto týdnu. Poté se toto vykompenzuje naopak i podnormální teplotou. Vzhledem k očekávané situaci se také od polovin týdne očekává většinou čerstvý, krátce až silný západní či severozápadní vítr.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 3 až -2°C, v pondělí -6°C a v teplém proudění krátce 9 až 3°C.
  • Nejvyšší teplota: 4 až 11°C, v teplém proudění krátce 15°C.
  • Průměrná teplota: 3 až 6°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 318mm, hory až 35cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr: Západní proudění přinese proměnlivo

Tlaková výše se odsune dále do východní Evropy a přestane mít vliv na počasí u nás. Od západu až severozápadu tak začnou přes naše území postupovat v postupně čerstvém až silném proudění frontální systémy. Tyto souvisí s cyklonami postupujícími severně. Za studenou frontou k nám ke konci týdne začne opět pronikat o něco chladnější vzduch, stále s dosti proměnlivou intenzitou. Západní proudění přinese opět proměnlivé počasí.

Srážky se v ČR čekají jako celek spíše průměrné, stále ale půjde o rozdíly mezi nižšími polohami zejména jihu a středu republiky a vyššími úhrny vysokých poloh hor na severu, severovýchodě a jihozápadě. Tam se očekávají úhrny i nadprůměrné, v nižších výškách naopak až podprůměrné. Podívat se na modelovou prognózu můžete kdykoli v případě srážek i teploty na našich stránkách Předpověď teplotyPředpověď srážek. Případně pro delší horizont na stránkách výhled … Mapy numerických modelů najdete například na stránce tropicaltidbits.com.