Západní proudění přinese opět proměnlivo

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Západní proudění přinese opět proměnlivo. Platí to už řadu týdnů a tento střídavý ráz počasí očekáváme i v týdnu dalším, tedy na počátku druhé poloviny měsíce. Řečeno to bylo již v některých předchozích článcích s předpovědí teploty a obecně vývoje počasí. Srážkovou činnost přinesou v rychlém sledu postupující systémy front, opět mimo hory při jejich přesunu v čerstvém až silném proudění nestihne spadnout příliš srážek. Déšť se očekává krátce po polovině týdne i v nejvyšších polohách. Na druhé straně sněžení v nejnižších polohách očekávejme, pokud vůbec, výjimečně.

Týden 14. až 20.2.2022

Předpověď

Méně oblačnosti můžeme čekat zejména zpočátku týdne, poté jí už v souvislosti se západním přenosem vlhkosti přibude. A začnou se objevovat srážky. Ty očekáváme hlavně kolem poloviny týdne a zpočátku jeho druhé poloviny. V tomto období půjde o kapalné srážky i na horách s výskytem krátkodobé oblevy. Ke konci týdne se opět ochladí, stále samozřejmě mimo hory teplota přes den vystoupí mírně nad nulu a srážky musíme čekat kapalné. V úplném závěru týdne to pak budou i tuhé srážky v podobě sněhových krupek nebo i sněžení, případně srážky smíšené. Avšak opět velmi přechodně, neboť se brzy opět začne přesouvat nad naše území oblast teplejšího vzduchu.

Konec tohoto střídání teplejšího a chladnější počasí modely zatím rozhodně nevidí. Do konce února tento ráz počasí určitě převládne. A protože bývá zvykem, že tento trend pokračuje i v prvních jarních týdnech (klimatologického jara), tak pravděpodobně i poté. Jen s celkově stále vyššími hodnotami teploty, ve vztahu k normálu daného období. výchylky během delšího období mohou být ale výrazné. Krátce teplota dosáhne i jarních hodnot, což platí i tomto týdnu. Poté se toto vykompenzuje naopak i podnormální teplotou. Vzhledem k očekávané situaci se také od polovin týdne očekává většinou čerstvý, krátce až silný západní či severozápadní vítr.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 3 až -2°C, v pondělí -6°C a v teplém proudění krátce 9 až 3°C.
  • Nejvyšší teplota: 4 až 11°C, v teplém proudění krátce 15°C.
  • Průměrná teplota: 3 až 6°C, odchylka období: mírně nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 318mm, hory až 35cm, odchylka období: průměrné.

Synoptická situace a závěr

Tlaková výše se odsune dále do východní Evropy a přestane mít vliv na počasí u nás. Od západu až severozápadu tak začnou přes naše území postupovat v postupně čerstvém až silném proudění frontální systémy. Tyto souvisí s cyklonami postupujícími severně. Za studenou frontou k nám ke konci týdne začne opět pronikat o něco chladnější vzduch, stále s dosti proměnlivou intenzitou.

Srážky se v ČR čekají jako celek spíše průměrné, stále ale půjde o rozdíly mezi nižšími polohami zejména jihu a středu republiky a vyššími úhrny vysokých poloh hor na severu, severovýchodě a jihozápadě. Tam se očekávají úhrny i nadprůměrné, v nižších výškách naopak až podprůměrné. Podívat se na modelovou prognózu můžete kdykoli v případě srážek i teploty na našich stránkách Předpověď teplotyPředpověď srážek. Případně pro delší horizont na stránkách výhled … Mapy numerických modelů najdete například na stránce tropicaltidbits.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality