Další vichřice ve čtvrtek

Hodnocení článku

Čeká nás další vichřice ve čtvrtek a nutno rovnou upozornit, že nárazy větru by měly být velmi silné i v nížinách. Očekávat nutno typické problémy spojené se silným větrem. Vše co jde nutno zabezpečit a učinit další možná opatření pro zmírnění následků tohoto extrémního počasí. Jak silné lze čekat nárazy větru a od kdy do kdy musíme se silným větrem počítat. Stejně jako kde lze čekat nejsilnější vítr a v poslední řadě také proč se dozvíte v dalších odstavcích tohoto článku. Podle dosavadních předpovědí nepůjde o žádné větší rozdíly v nárazech větru mezi horami a nížinami. A vypadá to, že i v nížinách se vyskytnou větší nárazy než při poslední větrné situaci v podobě vlivu níže Nadia.

V nížinách nárazy i kolem 35m/s, tedy vítr o síle orkánu

Další vichřice ve čtvrtek. Nárazy větru na 17.2.2022.

Obr. 1 Nárazy větru podle modelu GFS na 17.2.2022 7h, zdroj: wetter3.de

Čtvrtek čekejme opravdu hodně větrný a jak již uvádíme v předchozích textech, většinou se v určitém odstupu vyskytnou dvě extrémní větrné situace. Stejné to máme tedy i letos, kdy po silném větru 30. ledna přichází po více než 14 dnech další extrémní situace. Maximum síly větru můžeme očekávat ve čtvrtek 17. února 2022. Vítr zesílí ale už v noci na čtvrtek a větrné počasí nás provede i zbytkem týdne. Vítr může dosáhnout i významnějších nárazů, avšak už ne tak vysokých jako ve čtvrtek. Tedy alespoň ne na našem území. V Německu se očekávají ještě výraznější nárazy a tím pádem intenzivnější dopady.

V ČR očekáváme významné poryvy větru už ve čtvrtek nad ránem a ráno (obr. 1). Dále pak během dopoledne a poledne, kdy pravděpodobně padne maximum nárazů větru na většině míst a to právě i v nížinách v centru a jihu republiky. Velmi větrno zůstane ale celý čtvrtek a ještě v noci na pátek nutno počítat s tím, že vítr bude silný. V českých nížinách očekávají některé modely nárazy větru 20 až 30m/s, místy 35m/s a to i s možností přesažení hodnoty 35m/s, tj. 126km/h. Samozřejmě velmi ojediněle se může jednat o vyšší nárazy. Na horách se nárazy dostanou na hodnoty kolem 45m/s a opět lze čekat krátkodobě v exponovaných lokalitách i vyšší nárazy. Těmito lokalitami jsou zejména Sněžka a Milešovka co se týče území Čech.

Další vichřice ve čtvrtek. Jet stream nad Evropou na 17.2.2022.

Obr. 2 Jet stream nad Evropou na 17.2.2022, zdroj: netweather.tv

Další silný vítr na víkend

Po páteční pauze, kdy lze čekat zeslabení proudění, můžeme čekat silný vítr opět v sobotu. Hodnoty síly větru včetně nárazů budou nižší, vítr lze čekat silný více lokálně než při situaci ve čtvrtek. Větrné počasí nás provede ale i začátkem nového týdne, hodnoty nárazů čekejme opět o něco mírnější. V polovině týdne by mělo proudění slábnout. Nárazy větru se očekávají ve druhé, víkendové, vlně až 30m/s, na horách i 35m/s. Podobné, jen o něco mírnější, nárazy můžeme očekávat na počátku týdne dalšího. Větrné počasí související s níže uvedenou situací ovšem zcela neskončí ani během toho dalšího týdne. S přestávkami nutno čekat zesílené proudění. A změny dalších prvků půjdou ruku v ruce, zejména změny teploty vzduchu v souvislosti s přechodem systémů front. Tyto oddělují rozdílné vzduchové hmoty, které nejsou jinak plošně rozsáhlé a proto dochází k častým změnám teploty.

Synoptický vývoj jako příčina větru

Týdny již pokračuje s malými pauzami přenos v západním proudění, tzv. Atlantik-Evropa. V tomto přenosu postupují ze severního Atlantiku i významné cyklony a to přes Británii, Skandinávii dále k východu a některé i více k jihovýchodu. Tyto postupují i přes sever střední Evropy a závisí samozřejmě na jejich hloubce, tedy vývoji tlaku. V jižní části Atlantiku a částečně v jižní Evropy se trvale rozprostírá v pásu tlaková výše. Mezi těmito útvary se vyskytuje často silné proudění tak, jak zesílí tlakový rozdíl. Toto proudění vyjadřuje jet stream, pásy s extrémně silným větrem ve vysoké troposféře a to ve výškách kolem 9-11km nad povrchem. O extrémy počasí nejen co se týče významných poryvů větru není v oblasti tohoto proudění nouze.

Na obrázku 2 vidíte rozložení pásů silného větru v podobě jet streamu nad Evropou v podobě předpovědi právě na čtvrtek 17. února. Cyklona postoupí přes Severní moře a pomezí Skandinávie a střední Evropy. Tlak v jejím středu se očekává ve čtvrtek kolem poledne 970hPa, tlak ve středu anticyklony na jihozápadě Evropy se predikuje na 1030hPa. Významný rozdíl vznikne v poli tlaku právě mezi těmito útvary v oblasti západní až střední Evropy, jak to ilustrují pásy s tryskovým prouděním.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality