Další vichřice ve čtvrtek
Čeká nás další vichřice ve čtvrtek a nutno rovnou upozornit, že nárazy větru by měly být velmi silné i v nížinách. Očekávat nutno typické problémy spojené se silným větrem. Vše co jde nutno zabezpečit a učinit další možná opatření pro zmírnění následků tohoto extrémního počasí. Jak silné lze čekat nárazy větru a od kdy do kdy musíme se silným větrem počítat. Stejně jako kde lze čekat nejsilnější vítr a v poslední řadě také proč se dozvíte v dalších odstavcích tohoto článku. Podle dosavadních předpovědí nepůjde o žádné větší rozdíly v nárazech větru mezi horami a nížinami. A vypadá to, že i v nížinách se vyskytnou větší nárazy než při poslední větrné situaci v podobě vlivu níže Nadia.
Další vichřice ve čtvrtek: V nížinách nárazy i kolem 35m/s, tedy vítr o síle orkánu
Obr. 1 Nárazy větru podle modelu GFS na 17.2.2022 7h, zdroj: wetter3.de
Čtvrtek čekejme opravdu hodně větrný a jak již uvádíme v předchozích textech, většinou se v určitém odstupu vyskytnou dvě extrémní větrné situace. Stejné to máme tedy i letos, kdy po silném větru 30. ledna přichází po více než 14 dnech další extrémní situace. Maximum síly větru můžeme očekávat ve čtvrtek 17. února 2022. Vítr zesílí ale už v noci na čtvrtek a větrné počasí nás provede i zbytkem týdne. Vítr může dosáhnout i významnějších nárazů, avšak už ne tak vysokých jako ve čtvrtek. Tedy alespoň ne na našem území. V Německu se očekávají ještě výraznější nárazy a tím pádem intenzivnější dopady.
V ČR očekáváme významné poryvy větru už ve čtvrtek nad ránem a ráno (obr. 1). Dále pak během dopoledne a poledne, kdy pravděpodobně padne maximum nárazů větru na většině míst a to právě i v nížinách v centru a jihu republiky. Velmi větrno zůstane ale celý čtvrtek a ještě v noci na pátek nutno počítat s tím, že vítr bude silný. V českých nížinách očekávají některé modely nárazy větru 20 až 30m/s, místy 35m/s a to i s možností přesažení hodnoty 35m/s, tj. 126km/h. Samozřejmě velmi ojediněle se může jednat o vyšší nárazy. Na horách se nárazy dostanou na hodnoty kolem 45m/s a opět lze čekat krátkodobě v exponovaných lokalitách i vyšší nárazy. Těmito lokalitami jsou zejména Sněžka a Milešovka co se týče území Čech.
Obr. 2 Jet stream nad Evropou na 17.2.2022, zdroj: netweather.tv
A další vichřice na víkend
Po páteční pauze, kdy lze čekat zeslabení proudění, můžeme čekat silný vítr opět v sobotu. Hodnoty síly větru včetně nárazů budou nižší, vítr lze čekat silný více lokálně než při situaci ve čtvrtek. Větrné počasí nás provede ale i začátkem nového týdne, hodnoty nárazů čekejme opět o něco mírnější. V polovině týdne by mělo proudění slábnout. Nárazy větru se očekávají ve druhé, víkendové, vlně až 30m/s, na horách i 35m/s. Podobné, jen o něco mírnější, nárazy můžeme očekávat na počátku týdne dalšího. Větrné počasí související s níže uvedenou situací ovšem zcela neskončí ani během toho dalšího týdne. S přestávkami nutno čekat zesílené proudění. A změny dalších prvků půjdou ruku v ruce, zejména změny teploty vzduchu v souvislosti s přechodem systémů front. Tyto oddělují rozdílné vzduchové hmoty, které nejsou jinak plošně rozsáhlé a proto dochází k častým změnám teploty.
Synoptický vývoj jako příčina větru
Týdny již pokračuje s malými pauzami přenos v západním proudění, tzv. Atlantik-Evropa. V tomto přenosu postupují ze severního Atlantiku i významné cyklony a to přes Británii, Skandinávii dále k východu a některé i více k jihovýchodu. Tyto postupují i přes sever střední Evropy a závisí samozřejmě na jejich hloubce, tedy vývoji tlaku. V jižní části Atlantiku a částečně v jižní Evropy se trvale rozprostírá v pásu tlaková výše. Mezi těmito útvary se vyskytuje často silné proudění tak, jak zesílí tlakový rozdíl. Toto proudění vyjadřuje jet stream, pásy s extrémně silným větrem ve vysoké troposféře a to ve výškách kolem 9-11km nad povrchem. O extrémy počasí nejen co se týče významných poryvů větru není v oblasti tohoto proudění nouze.
Na obrázku 2 vidíte rozložení pásů silného větru v podobě jet streamu nad Evropou v podobě předpovědi právě na čtvrtek 17. února. Cyklona postoupí přes Severní moře a pomezí Skandinávie a střední Evropy. Tlak v jejím středu se očekává ve čtvrtek kolem poledne 970hPa, tlak ve středu anticyklony na jihozápadě Evropy se predikuje na 1030hPa. Významný rozdíl vznikne v poli tlaku právě mezi těmito útvary v oblasti západní až střední Evropy, jak to ilustrují pásy s tryskovým prouděním.