Rekordně teplo bylo a opět bude

Hodnocení článku

Rekordně teplo bylo a opět bude, jen co proběhne krátké ochlazení. Teplota vzduchu vystoupila ve čtvrtek místy nad 12°C, ojediněle naměřili stanice v ČR 14°C. Jednoznačně na první polovinu února vysokou a doslova před jarní teplotu. Na takové teplo je ovšem příliš brzy, nicméně počasí se chová trochu jinak oproti původním klimatickým standardům. Dnes za studenou frontou započalo krátkodobé ochlazení, díky němuž se hlavně vlivem jasné oblohy dočkáme v noci mrazu i v nížinách. Přes den ovšem teplota začne vystupovat na vyšší hodnoty hned v neděli. Přeci jen máme skoro polovinu února a sluneční svit má větší sílu. Především ale začne na naše území opět proudit teplý vzduch. A ve znamení teplejšího počasí se také ponese příští týden.

Teplota nad 12°C i během příštího týdne

Rekordně teplo bylo a opět bude. Maxima teploty na 17.2.2022.

Obr. 1 Maxima teploty na 17.2.2022 podle modelu GFS, zdroj: weterzentrale.de

Ve čtvrtek došlo k překročení hodnoty teploty 12°C místy. Nejvyšších hodnot dosáhla teplota ve středních, jihovýchodních Čechách a na jihu Moravy. Čáslav hlásila rovných 14.0°C, podobně teplo měl Borohrádek na jihozápadním okraji Rychnovska s 13.9°C a i polabské Poděbrady s jihomoravskými Dyjákovicemi s 13.8°C. Tyto hodnoty teploty naměříme podle současných předpovědí i příští týden a možná ojediněle i o něco vyšší. Jak uvádíme o víkendu a v pondělí vlivem vyjasnění a zpočátku studeného proudění nutno čekat noční a ranní mráz ve všech polohách. Během pracovní části týdne už přibude oblaků a též vlivem pokračujícího přílivu teplého vzduchu v nižších výškách v noci spíše mrznout nebude. Krátce očekávejme dokonce velmi teplé noci s minimy kolem 5-7°C. A maxima právě po polovině týdne vystoupí opět místy nad 12°C.

Oteplení očekáváme na několika málo dnů, podobně jako v tomto týdnu. Souvisí opět s intenzivním západním přenosem vzduchu a s postupem systémů front spojených s cyklonami. Tato situace se pojí nejen s velkou oblačností a srážkami, potažmo se změnami teploty, ale i se silným větrem. Ten opět ovlivní společně s velkou oblačností zejména noční průběh teploty. Silný vítr nutno očekávat opět od poloviny týdne. Ještě významnější nárazy větru se očekávají v Německu. Tomu bude hluboká cyklona podstatně blíže.

Únor skončí jako výrazně nadprůměrně teplý

Rekordně teplo bylo a opět bude. Teplotní odchylky na únor 2022.

Obr. 2 Očekávané odchylky teploty vzduchu od normálu podle modelu CFS na únor 2022, k 11.2.2022 (podmínky 1. -10.2.), zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

To ukazuje i model CFS ve své poslední předpovědi na tento měsíc. Severových Evropy máme velmi málo studený, tam se očekává teplota až extrémně nad dlouhodobým normálem. Celá střední Evropa a většina Evropy má na únor silně či alespoň mírně kladnou teplotní odchylku (obr. 2). A ukazuje to i střednědobá předpověď, která v žádném případě stále neslibuje větší změnu v převažujícím trendu počasí. Nad dlouhodobým normálem neustále v dalších dnech února. Jen krátce se teplota normálu přiblíží, ale často se od něj značněji odchýlí. Čekat musíme stále tzv. výkyvy teploty. Krátká teplejší období vystřídají krátká chladnější. V obdobích, kdy teplota ve výšce krátce vystoupí nad nulu postihne obleva částečně i horské oblasti.

Sledujme vývoj NAO indexu, Severoatlantické oscilace důležité pro převažující počasí ve střední Evropě. Případně i Arktické oscilace. Jejich kladné hodnoty do centrální Evropy pravou zimu rozhodně nepřinesou. Dále vývoj a stav dlouhodobé prognózy pomocí odchylek základních klimatických prvků. Tyto informace doplňujme střednědobým výhledem numerických modelů den po dni, ideálně variantními předpověďmi (ensemly) na 7-10 dnů s vyhlídkou na 14 dnů. Nejlépe od hlavních modelů GFS, GEM, ECMWF či ICON. Tyto informace nám poskytnou základní přehled o dalším vývoji počasí. Prezentujeme je i těchto webových stránkách.

Ikona informace

Podívat se můžete sami na:

  • Dlouhodobé předpovědi (základní prvky až na 14 dnů, NAO/AO index, klimatický výhled odchylek)
  • Střednědobé předpovědi (hlavně výhled teploty a výhled srážek, mapy modelů na týden dopředu, shrnutí průměrné teploty/celkových srážek a jejich odchylek na 8-16 dní)

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality