Předpověď srážekPrognózy počasí

O víkendu místy vydatněji zaprší

Hodnocení článku

O víkendu místy vydatněji zaprší, ne však tam, kde by byla potřeba. půjde zejména o lokální srážky v podobě bouřek, takže zůstanou místa s jejich nedostatkem. Na druhou stranu někde spadne srážek poměrně hodně. První srážková činnost započne dnes později večer a pokračovat bude v noci na sobotu. Dotkne se hlavně Čech a Vysočiny, kde spadne místy v bouřkách i extrémní množství srážek. Zakolísat tak mohou menší vodní toky. Totéž platí pro sobotu, kdy se srážková činnost přesune na severovýchod a východě země. Tam mohou být srážky opět extrémní a to velmi lokálně, zejména na horách. Na samotném východě čekejme srážky po celý den.

O víkendu místy vydatněji zaprší: Při srážkách bude velmi chladno

Sobotní počasí k výletům lákat nebude a co teprve ke koupání. Oblačnosti musíme čekat převážně hodně a k tomu se vyskytnou dosti četné srážky. V Čechách spadnou hlavní srážky v noci a v sobotu ráno. Na ostatním území v sobotu během dne. Půjde o přeháňky a bouřky, i silné, postupně po ochlazení o déšť. Při srážkách čekejme v sobotu nízkou teplotu vzduchu a to kromě východní části země maximálně do 20°C.

O víkendu místy vydatněji zaprší. Akumulace srážek za den do 30.7.2022 8h.

Obr. 1 O víkendu místy vydatněji zaprší. Akumulace srážek za den do 30.7.2022 8h podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

O víkendu místy vydatněji zaprší. Akumulace srážek za den do 31.7.2022 8h.

Obr. 2 O víkendu místy vydatněji zaprší. Akumulace srážek za den do 31.7.2022 8h podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

V bouřkách spadne v Čechách 20 až 40mm, ojediněle přes 50mm. Ještě vyšší úhrny čekejme v sobotu na SV/V země a to 15 až 40mm, ojediněle kolem 70mm a to pravděpodobně na návětří Jeseníků. Tam může dojít k rozvodnění nyní velmi málo vodných toků. Většinou však dojde ke krátkodobému zakolísání průtoků vodních toků a vlivem jejich současně nízkého stavu nedojde k dosažení žádných vysokých stavů.

Poslední červencové dny přinesou vhodnější počasí vzhledem k současnému suchu a toto zejména místy zmírní. Avšak spásu od něj i vzhledem k dalšímu průběhu počasí nepřinesou.

Srážky na severozápadě Čech

Zůstanou místa, kde srážek příliš nespadne. Zejména v nížinných oblastech jich nespadne tolik, kolik by bylo třeba. V nížinách je vodní kapacit v půdě dosti nízká. Zlepšení zde tedy čekejme spíše mírné. V požárem zasažené oblasti severozápadního výběžku Čech lze čekat situaci bohužel podobnou. Ani zde nespadne tolik vody, kolik by zde bylo potřeba tak, aby sama příroda pomohla zastavení či velkému zmírnění požáru. Zaprší zde, ale modely neslibují pro oblast České Kamenice a okolí nijak velké srážky. I když se prognózy liší a lokálně se mohou lišit i srážky. Každopádně zítra nad ránem a během dne můžeme čekat i v této oblasti podstatně příznivější počasí vzhledem k situaci než doposud.

Pozor ale příští týden, kdy se očekává razantní oteplení. Sucho se tak velmi rychle vrátí a s ním i nebezpečí vzniku požárů v přírodě. O tom v dalších prognózách pravidelně nebo speciálně v podobě následných článků.