Prognózy počasíTýdenní výhledy

Během týdne léto i tropy

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Nebojte, o teplé či horké počasí nepřijdete. Vrátí se během týdne léto i tropy a možná budete říkat “ať už se ochladí”. Byť jsou výstupy modelů poměrně proměnlivé, některé hovoří o opravdu horké vlně na konci týdne a poté hlavně na začátku toho dalšího. Srážky se v ČR v týdnu objeví jen výjimečně, sucho se bude opět dále rozvíjet.

Týden 11. až 17.7.2022

Jaké je ideální letní počasí? Počasí na 25. týden 2023. Během týdne léto i tropy. Střední čočkovité oblaky na letní obloze.

Předpověď

Podle současné předpovědi se bude celý týden postupně oteplovat. S tím, že počasí bude letní až ojediněle tropické od poloviny týdne. Výraznější oteplení očekávají současné modely v závěru týdne, kdy to vypadá na příliv velmi teplého až tropického vzduchu. Zatím nelze přesně předpovídat konkrétní hodnoty teploty, ale tropických 30°C teplota překročí a dost možná dosáhne i 35°C. Ale to vypadá spíše na první dny týdne následujícího. Tento týden ještě počasí příliš tropické neočekávejme. Teplota tedy nevybočí z normálu, tedy zřejmě kromě neděle. Tam by alespoň místy o vysokou teplotu již jít mohlo.

Srážek spadne ale velmi málo, ve vztahu k současnému období poloviny léta a potřebě většího množství srážek. Ani konvekční činnost neočekáváme nijak významnou. Jak již uvádíme, předpověď vývoje počasí na konec týdne zatím vykazuje vyšší míru nejistoty. Obecně vzato podle současných variantních prognóz můžeme předběžně konstatovat, že na konci týdne začne určitá horká epizoda. A ve výpočtech převažují tedy varianty přiklánějící se k významněji nadprůměrné teplotě. Také tato předpověď potvrzuje srážkový nedostatek.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 13 až 7°C, během týdne kolem 13°C a v závěru kolem 15°C
  • Nejvyšší teplota: 19 až 23°C, během týdne 23 až 28°C a místy 31°C, v závěru kolem 31°C
  • Průměrná teplota: 14 až 17°C, odchylka období: průměrné
  • Celkové srážky: 112mm, odchylka období: silně podprůměrné

Synoptická situace a závěr: Během týdne léto i tropy

Během týdne se nasune mohutnější tlaková výše ze západní do střední Evropy a ovlivní počasí u nás. Až na výjimky půjde o určující tlakový útvar pro naše počasí. Kolem anticyklony pronikne na naše území teplý vzduch, v závěru týdne pravděpodobně až velmi teplý vzduch.

Vzhledem k očekávaným velmi nízkým srážkách a postupně zvyšující se teplotě a výparu nutno čekat zhoršování hydrologické situace. Klesne nasycení půdy, zejména svrchních vrstev, klesnou průtoky vodních toků a spíše setrvalé nebo slabě klesající tendence zaznamená i hladina podzemních vod.

TIP: Sledujte naši stránku Předpověď teploty, podle základních modelů. Grafy variantních předpovědí najdete graficky přehledně zpracované například na stránce Wetterzentrale.de.