Během týdne léto i tropy

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Nebojte, o teplé či horké počasí nepřijdete. Vrátí se během týdne léto i tropy a možná budete říkat “ať už se ochladí”. Byť jsou výstupy modelů poměrně proměnlivé, některé hovoří o opravdu horké vlně na konci týdne a poté hlavně na začátku toho dalšího. Srážky se v ČR v týdnu objeví jen výjimečně, sucho se bude opět dále rozvíjet.

Týden 11. až 17.7.2022

Předpověď

Podle současné předpovědi se bude celý týden postupně oteplovat. S tím, že počasí bude letní až ojediněle tropické od poloviny týdne. Výraznější oteplení očekávají současné modely v závěru týdne, kdy to vypadá na příliv velmi teplého až tropického vzduchu. Zatím nelze přesně předpovídat konkrétní hodnoty teploty, ale tropických 30°C teplota překročí a dost možná dosáhne i 35°C. Ale to vypadá spíše na první dny týdne následujícího. Tento týden ještě počasí příliš tropické neočekávejme. Teplota tedy nevybočí z normálu, tedy zřejmě kromě neděle. Tam by alespoň místy o vysokou teplotu již jít mohlo.

Srážek spadne ale velmi málo, ve vztahu k současnému období poloviny léta a potřebě většího množství srážek. Ani konvekční činnost neočekáváme nijak významnou. Jak již uvádíme, předpověď vývoje počasí na konec týdne zatím vykazuje vyšší míru nejistoty. Obecně vzato podle současných variantních prognóz můžeme předběžně konstatovat, že na konci týdne začne určitá horká epizoda. A ve výpočtech převažují tedy varianty přiklánějící se k významněji nadprůměrné teplotě. Také tato předpověď potvrzuje srážkový nedostatek.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 13 až 7°C, během týdne kolem 13°C a v závěru kolem 15°C
  • Nejvyšší teplota: 19 až 23°C, během týdne 23 až 28°C a místy 31°C, v závěru kolem 31°C
  • Průměrná teplota: 14 až 17°C, odchylka období: průměrné
  • Celkové srážky: 112mm, odchylka období: silně podprůměrné

Synoptická situace a závěr

Během týdne se nasune mohutnější tlaková výše ze západní do střední Evropy a ovlivní počasí u nás. Až na výjimky půjde o určující tlakový útvar pro naše počasí. Kolem anticyklony pronikne na naše území teplý vzduch, v závěru týdne pravděpodobně až velmi teplý vzduch.

Vzhledem k očekávaným velmi nízkým srážkách a postupně zvyšující se teplotě a výparu nutno čekat zhoršování hydrologické situace. Klesne nasycení půdy, zejména svrchních vrstev, klesnou průtoky vodních toků a spíše setrvalé nebo slabě klesající tendence zaznamená i hladina podzemních vod.

TIP: Sledujte naši stránku Předpověď teploty, podle základních modelů. Grafy variantních předpovědí najdete graficky přehledně zpracované například na stránce Wetterzentrale.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality