Bude o Velikonocích teplo nebo zima, aneb když se prostě ještě přesně neví

Počasí na Vánoce i na Velikonoce by rád každý znal více s předstihem. V případě Vánoc mnoho z vás zajímá zda bude sníh a mráz a svátkům to tak dodá pravou atmosféru (popravdě od spojení pravé zimy a Vánoc bychom měli alespoň v nižších polohách spíše upustit) a v případě Velikonoc zase naopak, zda nebude moc zima a zda nebude pršet či sněžit z důvodu četnějších venkovních aktivit. Vánoce jsou v poslední době ovšem spíše teplejší a to někdy i o mnoho vůči danému období a Velikonoce nejsou z hlediska teplot svátky jara, ale spíše suplují v tomto smyslu Vánoce. Nyní jsou před námi ale svátky jara, takže blíže k aktuálnímu období a k otazníku, který visí tedy nad předpovědí na Velikonoce 2018.

Buď ze severu či severovýchodu nebo z jižních směrů

Jaká bude cirkulace ve střední Evropě na konci týdne nejsou numerické modely stále schopny spolehlivě odhadnout. Různé modely se různí v předpovědích teplot a množství srážek, různé výstupy modelů se též různí zejména v případě předpovědi teplot. V takovém případě nelze sestavit předpověď, jejíž úspěšnost by byla na vyšší úrovni a bylo by jisté, že bude procházet již jen drobnými úpravami. Zatím se modely jednoznačně neshodují na tom, zda dojde na přelomu týdnů k citelnému ochlazení nebo nikoli. Určité výstupy modelů slibují prakticky jaro a teploty kolem 13°C v maximech, další zas přicházejí se zimním počasím i v nížinách a teplotami přechodně jen do 4°C v maximech. V některých výstupech není ani jedno, tzn. je zde vyřčen tzv. kompromis v podobě ne tak významného ochlazení, ale na druhou stranu dané teploty neznamenají ani žádné teplo.

Dnešní modelové výstupy: sněžení, náledí a silný vítr

Pokud by vyšly dnešní předpoklady, zejména poslední výstupy hlavních globálních modelů (různí se zejména v případě množství srážek, ale i v intenzitě ochlazení), tak by i v nížinách v neděli napadl sníh, foukal by silný vítr s nárazy a v noci na pondělí by se vyskytlo četné náledí. Nicméně například globální model GFS slibuje teplotu v 850hPa v ČR pro 1.4.2018 14 SELČ v rozmezí -6 až -9°C, globální model ECMWF v rozmezí +2 až -2°C, což by v přízemní vrstvě žádné významné ochlazení neznamenalo. Kompromis nabízí třeba též globální model GEM s teplotou ve shodném čase ve shodné výšce -2 až -5°C. Některé globální modely na tuto dobu (uvedený čas konkrétně od dnešních 12 UTC vzdálen 144 hodin) raději nepředpovídají a „dělají dobře“. Jednoduše zatím nelze říci, jak bude od soboty do pondělí. Do pátku je prognóza ve svých základních rysech již jistá. Podle posledních běhů většiny modelů k určitému ochlazení během víkendu dojde. Současně bude hodně srážek. Některé modely slibují přechod tlakové níže přes naše území, což by znamenalo místy i vydatné srážky. Každopádně dráha postupu níže bude ještě hodně zpřesňována.

Nepřisuzujme zatím prognózám na konec týdne žádnou větší váhu a berme je orientačně a některé i pro zajímavost, jak moc se může prognóza vyvíjet.

Předpovědní mapy většiny numerických modelů si můžete najít na: Wetterzentrale pod záložkou „Top Karten“ nebo vybrané mapy na jedné stránce vám nabízíme též na hlavním webu na stránce Střednědobé předpovědi.

Co je pravděpodobné?

Závěrem malé shrnutí toho, co je dosti pravděpodobné ohledně počasí na velikonoční svátky (tj. počasí zejména od soboty):

  • Bude spíše více srážek a často tedy velká oblačnost
  • Dojde k ochlazení, možná i citelnějšímu a svátky samotné tak budou spíše chladnější
  • V souvislosti s cyklonálním počasím bude též větrno, krátce možná i výrazněji
  • Od středních poloh bude spíše sněžit, krátce možná i níže

 

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: