Velikonoční počasí už je jasné a jaké bylo loni?

Jasné počasí, ve smyslu stavu oblohy, o Velikonocích příliš nebude. Nicméně jasno v prognóze už je. Během období od pátku 30. března do pondělí 2. dubna 2018 se vystřídá všechno možné počasí, neboť proměnlivost počasí v tomto období nezná meze. Takže i na slunečno dojde, dojde ale také na větrno a deštivo či na sněžení přechodně i v polohách pod 500m n.m.

Počasí o Velikonocích v kostce:

  • K ochlazení na konci týdne dojde, ale toto nebude tak významné jak se původně podle některých prognóz předpokládalo
  • Tepleji bude na počátku období
  • Méně oblačnosti bude na počátku a konci období
  • Mrznout bude v ne horských polohách ke konci období
  • Zcela beze srážek se obejde na většině území pátek i pondělí

Nyní se podíváme nejen na průběh počasí o svátcích jara, ale i na příčiny tohoto chování počasí trochu podrobněji. Dále si též počasí srovnáme s loňským rokem.

Předpověď den po dni

Pátek bude dnem, kdy bude nejméně oblačnosti a na celém území nejtepleji. Kromě konce dne bude většinou skoro jasno až polojasno, ranní nízká oblačnost a mlhy nebudou tak časté. Nejnižší teploty klesnou na 5 až 1°C, nejvyšší vystoupí na 10 až 14°C nejčastěji. Vítr bude slabý, přes den pak mírný jihovýchodního směru.

V sobotu přijde oblačnost, polojasno bude jen zpočátku dne na východě země. Přijdou srážky a ty budou od vyšších poloh postupně sněhové. Odpoledne se na východě mohou výjimečně objevit i bouřky. Nejnižší teploty klesnou na 7 až 3°C, odpoledne v Čechách už teploty nestihnou příliš vystoupit, očekáváme 5 až 11°C (chladněji na západě) a na Moravě, ve Slezsku bude ještě 10 až 14°C nejčastěji. Vítr zesílí na 3-7m/s místy s nárazy 15-20m/s.

V neděli bude počasí oblačné místy s deštěm, od 600m a na severu krátce i níže bude sněžit. Během večera budou srážky ustávat, na JZ/Z se bude protrhávat i oblačnost. Teploty klesnou na 4 až 0°C na západě i lehce pod ni, nejvyšší teploty lze čekat do 10°C.

A konečně pondělí, které bude ve znamení polojasné až skoro jasné oblohy, lokálně musíme čekat nízkou oblačnost nebo mlhy. Odpoledne bude až oblačno a výjimečně se objeví přeháňky. Ranní minima čekáme vlivem vyjasnění a ve studeném proudění na +2 až -3°C nejčastěji a odpoledne maxima shodná jako předchozí den do 10°C. Vítr bude už jen slabý.

Synoptické příčiny průběhu počasí

Ve čtvrtek ovlivní počasí u nás teplá fronta systému, za níž k nám bude pronikat od jihovýchodu teplý vzduch. Proto se bude oteplovat a v pátek, kdy bude tento příliv vrcholit, lze čekat tedy v celé ČR nejvyšší teploty. Příčinou zmenšení oblačnosti bude prostor teplého sektoru tlakové níže mezi frontálními vlnami. Studená fronta systému přejde právě během soboty a přinese od západu snižování teplot, napřed tedy do Čech. Během neděle se do centrální Evropy začne rozšiřovat hřeben tlakové výše nad jihovýchodní Evropou, současně začne slábnout příliv studeného vzduchu. V dalších dnech dojde ke změně cirkulace na jihovýchodní, což bude mít další důsledky (citelnější oteplení).

Loni bylo v březnu často i velmi teplo, 10. dubna léto, po Velikonocích jen kolem 5°C a v noci mrzlo

V loňském roce byly už od konce února v centrální Evropě přílivy teplého vzduchu významné a maxima překračovala 10°C, na počátku dubna se přiblížila 20°C, na konci měsíce tuto hodnotu místy i překročila. Dne 10. dubna bylo dosaženo v ČR 26°C, jednalo se o první letní den roku. Velikonoce loni vyšly na 16. a 17. dubna, kdy bylo ale o mnoho chladněji. Teploty dosahovaly v maximech 5 až 10°C, dne 19. dubna dokonce jen hodnot kolem 5°C se sněhovými přeháňkami i v nížinách. Taková je pestrost brzkého jarního počasí. A studené vpády najdeme pozdě v dubnu i v minulých letech.

Přejeme vám Veselé Velikonoce 2018 bez ohledu počasí, které bylo v minulých letech často i méně příznivé než jaké je očekáváno letos.

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: