Velikonoční počasí už je jasné a jaké bylo loni?

Hodnocení článku

Jasné počasí, ve smyslu stavu oblohy, o Velikonocích příliš nebude. Nicméně jasno v prognóze už je. Během období od pátku 30. března do pondělí 2. dubna 2018 se vystřídá všechno možné počasí, neboť proměnlivost počasí v tomto období nezná meze. Takže i na slunečno dojde, dojde ale také na větrno a deštivo či na sněžení přechodně i v polohách pod 500m n.m. Takže velikonoční počasí už je jasné.

Počasí o Velikonocích v kostce:

  • K ochlazení na konci týdne dojde, ale toto nebude tak významné jak se původně podle některých prognóz předpokládalo
  • Tepleji bude na počátku období
  • Méně oblačnosti bude na počátku a konci období
  • Mrznout bude v ne horských polohách ke konci období
  • Zcela beze srážek se obejde na většině území pátek i pondělí

Nyní se podíváme nejen na průběh počasí o svátcích jara, ale i na příčiny tohoto chování počasí trochu podrobněji. Dále si též počasí srovnáme s loňským rokem.

Velikonoční počasí už je jasné: Předpověď den po dni

Pátek bude dnem, kdy bude nejméně oblačnosti a na celém území nejtepleji. Kromě konce dne bude většinou skoro jasno až polojasno, ranní nízká oblačnost a mlhy nebudou tak časté. Nejnižší teploty klesnou na 5 až 1°C, nejvyšší vystoupí na 10 až 14°C nejčastěji. Vítr bude slabý, přes den pak mírný jihovýchodního směru.

V sobotu přijde oblačnost, polojasno bude jen zpočátku dne na východě země. Přijdou srážky a ty budou od vyšších poloh postupně sněhové. Odpoledne se na východě mohou výjimečně objevit i bouřky. Nejnižší teploty klesnou na 7 až 3°C, odpoledne v Čechách už teploty nestihnou příliš vystoupit, očekáváme 5 až 11°C (chladněji na západě) a na Moravě, ve Slezsku bude ještě 10 až 14°C nejčastěji. Vítr zesílí na 3-7m/s místy s nárazy 15-20m/s.

V neděli bude počasí oblačné místy s deštěm, od 600m a na severu krátce i níže bude sněžit. Během večera budou srážky ustávat, na JZ/Z se bude protrhávat i oblačnost. Teploty klesnou na 4 až 0°C na západě i lehce pod ni, nejvyšší teploty lze čekat do 10°C.

A konečně pondělí, které bude ve znamení polojasné až skoro jasné oblohy, lokálně musíme čekat nízkou oblačnost nebo mlhy. Odpoledne bude až oblačno a výjimečně se objeví přeháňky. Ranní minima čekáme vlivem vyjasnění a ve studeném proudění na +2 až -3°C nejčastěji a odpoledne maxima shodná jako předchozí den do 10°C. Vítr bude už jen slabý.

Sledujte náš Výhled na týden.

Synoptické příčiny průběhu počasí

Ve čtvrtek ovlivní počasí u nás teplá fronta systému, za níž k nám bude pronikat od jihovýchodu teplý vzduch. Proto se bude oteplovat a v pátek, kdy bude tento příliv vrcholit, lze čekat tedy v celé ČR nejvyšší teploty. Příčinou zmenšení oblačnosti bude prostor teplého sektoru tlakové níže mezi frontálními vlnami. Studená fronta systému přejde právě během soboty a přinese od západu snižování teplot, napřed tedy do Čech. Během neděle se do centrální Evropy začne rozšiřovat hřeben tlakové výše nad jihovýchodní Evropou, současně začne slábnout příliv studeného vzduchu. V dalších dnech dojde ke změně cirkulace na jihovýchodní, což bude mít další důsledky (citelnější oteplení).

Loni bylo v březnu často i velmi teplo, 10. dubna léto, po Velikonocích jen kolem 5°C a v noci mrzlo

V loňském roce byly už od konce února v centrální Evropě přílivy teplého vzduchu významné a maxima překračovala 10°C, na počátku dubna se přiblížila 20°C, na konci měsíce tuto hodnotu místy i překročila. Dne 10. dubna bylo dosaženo v ČR 26°C, jednalo se o první letní den roku. Velikonoce loni vyšly na 16. a 17. dubna, kdy bylo ale o mnoho chladněji. Teploty dosahovaly v maximech 5 až 10°C, dne 19. dubna dokonce jen hodnot kolem 5°C se sněhovými přeháňkami i v nížinách. Taková je pestrost brzkého jarního počasí. A studené vpády najdeme pozdě v dubnu i v minulých letech.

Přejeme vám Veselé Velikonoce 2018 bez ohledu počasí, které bylo v minulých letech často i méně příznivé než jaké je očekáváno letos.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality