Prognózy počasíTýdenní výhledy

Ke konci týdne zimní počasí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V převládajícím západním proudění budou přecházet naše území jednotlivé frontální systémy. Počasí bude teplejší po většinu pracovní části týdne. Poté se bude ochlazovat a čeká nás ke konci týdne zimní počasí. To včetně nížin. V nočních hodinách bude častěji mrznout.

Týden 16. až 22.11.2020

Předpověď

Jíní na trávníku, ke konci týdne zimní počasí

Převážně více oblačnosti a srážky zejména v oblasti frontálních vln nás čeká v dalším listopadovém týdnu. Oblačnost se bude protrhávat jen mezi frontami ve výběžcích vyššího tlaku vzduchu. Počasí bude oproti minulému týdnu o poznání více střídavé. Ochlazovat se začne ke konci pracovní části týdne. Čekat lze ke konci týdne až zimní počasí. Hodně chladno bude o víkendu, současně lze čekat hodně oblačnosti a srážek. Vzhledem k teplotě budou srážky sněhové od středních poloh a zejména v nočních hodinách se setkáme poprvé se smíšené či sněhovými srážkami i v polohách nižších.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: 7 až 2°C a místy mrazíky, na konci týdne +1 až -4°C. Nejvyšší teplota: 6 až 11°C, na konci týdne 1 až 8°C. Průměrná teplota: 4 až 7°C. Shrnutí období: Nadprůměrné.

Celkové srážky: 215mm. Shrnutí období: Podprůměrné.

Synoptická situace a závěr: Ke konci týdne zimní počasí

Přes naše území budou postupovat jednotlivé frontální systémy v západním proudění. Tyto budou střídány přechodnými výběžky vysokého tlaku vzduchu. Ke konci týdne začne na území ČR pronikat po přechodu studené fronty studený vzduch od severozápadu až severu.

Přehled bude upřesňován podobnějšími výhledy na týden. Je ovšem přirozené, že teplota vzduchu bude i nadále během druhé poloviny listopadu klesat. A to s určitými výkyvy, které jsou v našem klimatu přirozené. Noční minima se budou častěji dostávat i v nížinách v noci po bod mrazu. Vzhledem k očekávanému ochlazení se vytvoří ke konci týdne minimálně od středních poloh sněhová pokrývka. Vyjma horských poloh bude pravděpodobně ještě přechodná. Srážek bude méně v první polovině týdne, kdy budou méně vydatné. Mírně jich přibude během druhé poloviny týdne. Modelové mapy najdete například na stránce wxcharts.com.