Předpověď teplotyPrognózy počasí

Čeká nás ještě teplejší počasí

Hodnocení článku

Bude o víkendu teplo? Vzhledem k období určitě ano, zejména pak oproti minulému víkendu vyjma hor. Při teplotní inverzi byla mimo horské oblasti skutečně zima. V mlze se teplota vzduchu v maximech přes den udržovala jen slabě nad bodem mrazu. Šlo tedy o zimní ráz počasí. Na horách bylo odpoledne téměř 14-15°C. Nyní se situace obrátí, neboť skončí teplotní inverze. Chod teploty s výškou se vrátí k běžnému. Na horách s celkově ochladí, nyní tam může i sněžit. Na konci týdne k nám bude ale pronikat teplý vzduch a právě v nížinách se dočkáme o víkendu i 14°C. Čeká nás tedy ještě teplejší počasí.

Čeká nás ještě teplejší počasí. Odchylky teploty vzduchu od normálu  na 14.11.2020.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu na sobotu 14.11.2020 podle modelu GFS, zdroj: pivotalweather.com

Během příštího týdne se bude ochlazovat, před tím bude ještě teplejší počasí

Teplé počasí vydrží ale několik málo dní. Vzhledem k tomu, že příští týden budeme již za polovinou listopadu, je to zcela realistické. Teplota bude o víkendu v ČR totiž většinou 5 až 8°C nad dlouhodobým normálem pro polovinu listopadu (obr. 1). Příští týden se bude postupně ochlazovat. Počasí u nás budou ovlivňovat frontální systémy v západním proudění. Důležitá bude studená fronta, která přejde naše území od severozápadu během noci na pondělí a v pondělí (obr. 2). Nejprve ovlivní svým okrajem počasí v ČR okluzní a teplá fronta. Pronikat k nám bude teplejší vzduch.

Synoptická situace na 15.11.2020.

Obr. 2 Předpovědní synoptická situace na neděli 15.11.2020 13 SEČ, zdroj: dwd.de

První ochlazení přijde tedy na počátku nového týdne po přechodu studené fronty. Stále bude teplota ovšem pro polovinu listopadu slabě nadnormální. Odchylky teploty se očekávají do 3°C. Ochlazování bude pokračovat během týdne, teplota se bude snižovat. Až od pátku se bude teplota pohybovat kolem normálu pro toto období. To konkrétně znamená, že maxima teploty budou vystupovat maximálně do 8°C. V noci bude kolem nuly, slabě nad bodem mrazu při větší oblačnosti a při zmenšené oblačnosti naopak slabě pod bodem mrazu. Nyní bude ještě teplejší počasí. Ale to, že bude ke konci listopadu častěji minimální noční teplota klesat pod bod mrazu i v nížinách je samozřejmě běžný chod. Je třeba s tím tedy počítat, stejně tak jako s případným rizikem namrznutí mokrých povrchů. Sledujte průběžný výhled na týden.