Čeká nás ještě teplejší počasí

()

Bude o víkendu teplo? Vzhledem k období určitě ano, zejména pak oproti minulému víkendu vyjma hor. Při teplotní inverzi byla mimo horské oblasti skutečně zima. V mlze se teplota vzduchu v maximech přes den udržovala jen slabě nad bodem mrazu. Šlo tedy o zimní ráz počasí. Na horách bylo odpoledne téměř 14-15°C. Nyní se situace obrátí, neboť skončí teplotní inverze. Chod teploty s výškou se vrátí k běžnému. Na horách s celkově ochladí, nyní tam může i sněžit. Na konci týdne k nám bude ale pronikat teplý vzduch a právě v nížinách se dočkáme o víkendu i 14°C. Čeká nás tedy ještě teplejší počasí.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu na sobotu 14.11.2020 podle modelu GFS, zdroj: pivotalweather.com

Během příštího týdne se bude ochlazovat

Teplé počasí vydrží ale několik málo dní. Vzhledem k tomu, že příští týden budeme již za polovinou listopadu, je to zcela realistické. Teplota bude o víkendu v ČR totiž většinou 5 až 8°C nad dlouhodobým normálem pro polovinu listopadu (obr. 1). Příští týden se bude postupně ochlazovat. Počasí u nás budou ovlivňovat frontální systémy v západním proudění. Důležitá bude studená fronta, která přejde naše území od severozápadu během noci na pondělí a v pondělí (obr. 2). Nejprve ovlivní svým okrajem počasí v ČR okluzní a teplá fronta. Pronikat k nám bude teplejší vzduch.

Obr. 2 Předpovědní synoptická situace na neděli 15.11.2020 13 SEČ, zdroj: dwd.de

První ochlazení přijde tedy na počátku nového týdne po přechodu studené fronty. Stále bude teplota ovšem pro polovinu listopadu slabě nadnormální. Odchylky teploty se očekávají do 3°C. Ochlazování bude pokračovat během týdne, teplota se bude snižovat. Až od pátku se bude teplota pohybovat kolem normálu pro toto období. To konkrétně znamená, že maxima teploty budou vystupovat maximálně do 8°C. V noci bude kolem nuly, slabě nad bodem mrazu při větší oblačnosti a při zmenšené oblačnosti naopak slabě pod bodem mrazu. Nyní bude ještě teplejší počasí. Ale to, že bude ke konci listopadu častěji minimální noční teplota klesat pod bod mrazu i v nížinách je samozřejmě běžný chod. Je třeba s tím tedy počítat, stejně tak jako s případným rizikem namrznutí mokrých povrchů. Sledujte průběžný výhled na týden.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Čeká nás ještě teplejší počasí
Název
Čeká nás ještě teplejší počasí
Popis
Čeká nás ještě teplejší počasí. Předpověď teploty vzduchu na nejbližší dny. Informace o teplém počasí ve vztahu k normálu a o ochlazení.
Autor