Historie počasíKlimatologieZajímavosti

Kdy byl na Martina sníh?

Hodnocení článku

Datum 11. listopadu je spojeno s tzv. “Svatomartinskými pranostikami”. Ty často slibují v tuto dobu výskyt sněhu a ledu a podle toho se hovoří o tom, že svatý Martin přijíždí na bílém koni. Podle pranostik s vývojem počasí v tento den je možné předpovídat i průběh počasí v zimě. Pohybujeme se stále ovšem v rovině pranostik, které se dnes již dávno pro předpověď počasí nevyužívají. V uvedeném odkazu najdete mimo jiné též pranostiky vázající se ke dni svatého Martina. V tomto textu se podrobněji podíváme na to, ve které roce bylo počasí dne 11. listopadu zimní. Přesněji tedy kdy byl na Martina sníh?

Na Martina většinou sníh není, pokud, tak od vyšších poloh

V posledních letech má zimní počasí tendenci přicházet spíše později a proto bývá v listopadu spíše teplé počasí. Často panuje teplotní inverze, jako například letos. Za takové situace není sníh ani v nejvyšších polohách. V polohách středních a nižších nebývá většinou. Jaké bylo přesně počasí v minulých letech právě v tento den?

Rok 2019: Též mlhavo a nízká oblačnost, místy mrholení. V nížinách nízká teplota pohybující se do 5-6°C. Na horách samozřejmě teplo – shodně jako letos.

Rok 2018: Byla velká, ale frontální oblačnosti místy se srážkami. Ty byly dešťové, včetně vyšších poloh. Teplota dosahovala 12-14°C v denních maximech.

Rok 2017: Ochlazovalo se a od vyšších poloh sněžilo. Velká oblačnost a občas srážky z důvodu přechodu studené fronty. Maxima teploty dosahovala 8-9°C. Následující den se objevilo sněžení i v nižších polohách.

Rok 2016: Studené počasí, velká oblačnost mrholení nebo slabé sněžení. Sněžilo i v nížinách, ochlazování pokračovalo zejména v následujících dnech.

Rok 2015: Velmi teplé počasí, velká oblačnost a déšť. Maxima teploty až 15-16°C.

Rok 2014: Nízká oblačnost a mlhavo, zejména na horách zmenšená oblačnost. Spíše teplé počasí, maxima teploty 13-14°C.

Rok 2013: Významněji se ochlazovalo, avšak z velmi vysoké teploty. V tento den bylo hodně oblačnosti, místy srážky. Ty byly sněhové od vyšších poloh. Během dne se vyjasňovalo. Maxima teploty stoupala do 8°C.

Rok 2012: Teplé počasí s velkou oblačností. Maxima na východě země až rekordních 19.5°C, od západu se ochlazovalo.

Rok 2011: Došlo k vpádu studeného vzduchu, takže zimní počasí s maximy teploty do 3-4°C. Avšak slunečné až polojasné počasí, místy s mlhami a bez srážek.

Rok 2010: Velká oblačnost a místy srážky, teplejší počasí a následně významné oteplování. V tento den do 8-9°C, ale 14. listopadu až 21°C. K tomu při přechodu cyklon velmi silný vítr právě na Martina.

Rok 2009: Teplejší počasí s maximy do 8-9°C a v dalších dnech oteplování.

Shrnutí statistiky

Pokud shrneme uvedené, tak zjistíme zhruba následující. Sníh na Martina většinou nebyl. Rozdíl mezi výskytem sněhové pokrývky a výskytem sněžení je velký. Pokud budeme brát tuto pranostiku šířeji a vezmeme v potaz obecně zimní počasí se sněžením, jako splnění pranostiky a naopak, tak jsou následující výsledky (za uvedené období). Kdy byl na Martina sníh? Velice zřídka, pokud se totiž vyskytovaly zimní prvky počasí, šlo spíše o sněžení bez výskytu sněhové pokrývky.

Bez zimního počasí dne 11.11.: 7 let

Se zimním počasí od vyšších poloh 11.11.:  3 roky

Se zimním počasím i v nížinách 11.11.: 1 rok

Předpověď podle pranostik a závěr

Známé pranostiky, které se vztahují k 11. listopadu lze označit jako Svatomartinské. Obecně se spojují se sněhem právě v tento den nebo v tuto dobu. Nejznámější pranostika praví, že když “Svatý Martin se sněhem přiběžel, bude v něm celý měsíc ležet”. Další pranostika odhaduje, že pokud je na Martina led a tedy mráz, tak bude na Vánoce bláto a tedy teplo. A další pranostika odhaduje vývoj počasí podle oblačnosti, slibuje levnou (tedy teplou) zimu pokud je na Martina zamračeno. Máme jasnou předpověď? V žádném případě.

Podle aktuálních pranostik bude tedy za prvé dále spíše tepleji, následně bude na Vánoce sníh a do třetice bude celkově zima teplá. Berte to samozřejmě s velkou rezervou a pouze jako zajímavost. Ostatně tento článek slouží pouze pro ilustraci a zajímavost, má nabídnout zejména pohled na počasí do minulých let pro tento sledovaný den.

Ohledně pranostik doporučujeme stránku www.rceni.cz.