Červenec 2020 bude teplotně normální

Druhý měsíc klimatologického léta začíná, podle dlouhodobého výhledu by měl být červenec 2020 teplotně normální. Klimatické modely slibují poměrně velkou jistotu předpovědi odchylek teploty vzduchu. U srážek je situace o poznání horší, viz prezentované naše nové mapy na stránce Výhled na měsíc. Srážek by mělo být spíše průměrné množství až mírně podprůměrné ke konci měsíce. Budou ale vzhledem k období patrně územně nerovnoměrně rozloženy. Půjde totiž často o konvekční činnost. Předpověď vykazuje velmi nízkou pravděpodobnost úspěšnosti u očekávaných odchylek srážek.

Horku se nevyhneme, ale nemělo by trvat tak dlouho

Obr. 1 Očekávané odchylky srážek od normálu dle aktuálních klimatických prognóz, nutno brát orientačně

Oproti minulým rokům by neměly být horké vlny tak významné a trvat delší dobu. Tento trend pozorujeme již nyní, kdy krátké mírně tropické epizody ukončuje příliv studeného vzduchu. S častějšími a významnějšími srážkami je tento ráz počasí snesitelnější pro přírodu (vegetace a zvěř) i pro lidstvo. I přesto, že mezi sebou máme opravdu skalní milovníky horka. Teplota by měla být nejvyšší zhruba kolem poloviny měsíce, kdy bude pravděpodobně častěji a možná i významněji překračovat tropických 30°C. Ke konci měsíce se mírně ochladí. Hlavní srážkovou činnost budeme mít podle předpovědi za sebou hned v prvním týdnu. Půjde často o bouřky. Poté budou srážky méně časté a též méně vydatné. I když v některých případech může jíž o vydatnější srážky v bouřkách.

Hydrologická situace se významně zlepšila i v červnu, vyjma některých lokalit. Tam by mělo sucho nyní přetrvat. Vzhledem k vyšší teplotě vzduchu a méně vydatným srážkám. Srážky budou navíc konvekční, jen výjimečně půjde o srážky v podobě deště. Srážek slibují na červenec některé modely již málo, odchylky slibují nižší až střední. Předpověď odchylek srážek od dlouhodobého normálu se potýká ale u aktuálních výstupů s velkou mírou nejistoty. Je tedy nutné připustit, že se atmosférická cirkulace může vyvinout během měsíce jinak. Některé předpovědi slibují období jako celek co do srážek, stejně jako v případě teploty, vyrovnané.

Klimatický výhled na další měsíc/e najdete například na stránce iri.columbia.edu nebo noaa.gov.

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.