PočasíPrognózy počasíSezónní výhledy

Červenec 2020 bude teplotně normální

Hodnocení článku

Druhý měsíc klimatologického léta začíná, podle dlouhodobého výhledu by měl být červenec 2020 teplotně normální. Klimatické modely slibují poměrně velkou jistotu předpovědi odchylek teploty vzduchu. U srážek je situace o poznání horší, viz prezentované naše nové mapy na stránce Výhled na měsíc. Srážek by mělo být spíše průměrné množství až mírně podprůměrné ke konci měsíce. Budou ale vzhledem k období patrně územně nerovnoměrně rozloženy. Půjde totiž často o konvekční činnost. Předpověď vykazuje velmi nízkou pravděpodobnost úspěšnosti u očekávaných odchylek srážek. Teplotně by měl být červenec ale normální.

Červenec 2020 bude teplotně normální: Horku se nevyhneme, ale nemělo by trvat tak dlouho

Postupně se vrátí tropické počasí. Letní kupovitá oblačnost. Červenec 2020 teplotně normální.

Oproti minulým rokům by neměly být horké vlny tak významné a trvat delší dobu, červenec 2020 bude teplotně normální. Tento trend pozorujeme již nyní, kdy krátké mírně tropické epizody ukončuje příliv studeného vzduchu. S častějšími a významnějšími srážkami je tento ráz počasí snesitelnější pro přírodu (vegetace a zvěř) i pro lidstvo. I přesto, že mezi sebou máme opravdu skalní milovníky horka. Teplota by měla být nejvyšší zhruba kolem poloviny měsíce, kdy bude pravděpodobně častěji a možná i významněji překračovat tropických 30°C. Ke konci měsíce se mírně ochladí. Celkově lze čekat měsíc červen co do teploty normální. Hlavní srážkovou činnost budeme mít podle předpovědi za sebou hned v prvním týdnu. Půjde často o bouřky. Poté budou srážky méně časté a též méně vydatné. I když v některých případech může jíž o vydatnější srážky v bouřkách.

Hydrologická situace se významně zlepšila i v červnu, vyjma některých lokalit. Tam by mělo sucho nyní přetrvat. Vzhledem k vyšší teplotě vzduchu a méně vydatným srážkám. Srážky budou navíc konvekční, jen výjimečně půjde o srážky v podobě deště. Srážek slibují na červenec některé modely již málo, odchylky slibují nižší až střední. Předpověď odchylek srážek od dlouhodobého normálu se potýká ale u aktuálních výstupů s velkou mírou nejistoty. Je tedy nutné připustit, že se atmosférická cirkulace může vyvinout během měsíce jinak. Některé předpovědi slibují období jako celek co do srážek, stejně jako v případě teploty, vyrovnané.

Klimatický výhled na další měsíc/e najdete například na stránce iri.columbia.edu nebo noaa.gov.