Červenec 2020 bude teplotně normální

Hodnocení článku

Druhý měsíc klimatologického léta začíná, podle dlouhodobého výhledu by měl být červenec 2020 teplotně normální. Klimatické modely slibují poměrně velkou jistotu předpovědi odchylek teploty vzduchu. U srážek je situace o poznání horší, viz prezentované naše nové mapy na stránce Výhled na měsíc. Srážek by mělo být spíše průměrné množství až mírně podprůměrné ke konci měsíce. Budou ale vzhledem k období patrně územně nerovnoměrně rozloženy. Půjde totiž často o konvekční činnost. Předpověď vykazuje velmi nízkou pravděpodobnost úspěšnosti u očekávaných odchylek srážek.

Horku se nevyhneme, ale nemělo by trvat tak dlouho

Oproti minulým rokům by neměly být horké vlny tak významné a trvat delší dobu. Tento trend pozorujeme již nyní, kdy krátké mírně tropické epizody ukončuje příliv studeného vzduchu. S častějšími a významnějšími srážkami je tento ráz počasí snesitelnější pro přírodu (vegetace a zvěř) i pro lidstvo. I přesto, že mezi sebou máme opravdu skalní milovníky horka. Teplota by měla být nejvyšší zhruba kolem poloviny měsíce, kdy bude pravděpodobně častěji a možná i významněji překračovat tropických 30°C. Ke konci měsíce se mírně ochladí. Hlavní srážkovou činnost budeme mít podle předpovědi za sebou hned v prvním týdnu. Půjde často o bouřky. Poté budou srážky méně časté a též méně vydatné. I když v některých případech může jíž o vydatnější srážky v bouřkách.

Hydrologická situace se významně zlepšila i v červnu, vyjma některých lokalit. Tam by mělo sucho nyní přetrvat. Vzhledem k vyšší teplotě vzduchu a méně vydatným srážkám. Srážky budou navíc konvekční, jen výjimečně půjde o srážky v podobě deště. Srážek slibují na červenec některé modely již málo, odchylky slibují nižší až střední. Předpověď odchylek srážek od dlouhodobého normálu se potýká ale u aktuálních výstupů s velkou mírou nejistoty. Je tedy nutné připustit, že se atmosférická cirkulace může vyvinout během měsíce jinak. Některé předpovědi slibují období jako celek co do srážek, stejně jako v případě teploty, vyrovnané.

Klimatický výhled na další měsíc/e najdete například na stránce iri.columbia.edu nebo noaa.gov.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1074 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality