Chladnější a vlhčí počasí, na konci týdne i mrazíky

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Chladnější a vlhčí počasí, na konci týdne i mrazíky.

Týden 29.4. až 5.5.2019

Předpověď

Velmi teplé počasí, které nebylo v dubnu příliš obvyklé, a současně také nebývale suché počasí končí. Příští týden, přelom dubna a května, bude ve znamení převážně studenějšího a více oblačného počasí. Na celém území se budou vyskytovat častěji srážky, zajisté budou místa, kde jich spadne více (v tom modely ovšem zatím jasno nemají) a budou místa, kde půjde o nedostačující úhrny vzhledem k současné vláhové bilanci. Počátek a poté opět konec týdne přinese dosti studené počasí. Při malé oblačnosti se objeví na konci týdne četné přízemní mrazíky, ojediněle bude slabě mrznout i ve dvoumetrové výšce.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty 8 až 2°C, na konci týdne +4 až -1°C a četné přízemní mrazíky.

Nejvyšší teploty 10 až 17°C, krátce až kolem 19°C, na počátku a na konci týdne 6 až 12°C.

Průměrné teploty 6 až 10°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 15 až 30mm, místy 45mm a ojediněle až 60mm.

Shrnutí

Nadcházející dny budou kompenzovat velmi teplé a suché počasí, které panovalo v ČR v posledních týdnech, velké sucho už více než měsíc. Počasí bude chladné, častěji i mírně teplotně podnormální než by mělo na přelomu dubna a května být.

Období bude:

teplotně podprůměrné

srážkově průměrné.

Synoptický vývoj

V prvních dnech týdne ovlivní počasí u nás okludovaný frontální systém spojený s cyklonou nad východem Evropy, včetně patrného nízkého tlaku ve výšce. Během noci na středu se rozšíří nad centrální Evropu výběžek vysokého tlaku vzduchu. Na počátku druhé poloviny týdne k nám krátce pronikne o něco teplejší vzduch, jehož příliv ukončí přechod další poměrně výrazné studené fronty. Počasí na konci týdne bude u nás určovat tlaková níže nad jižní Skandinávií. Tato by se měla postupně vyplňovat a odsouvat k severu, přičemž na přelomu týdnů se nad naše území rozšíří v přílivu studeného vzduchu nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu až jihozápadu.

Více informací o očekávaném počasí v dalším týdnu najdete na naší stránce Výhled na týden. Modelové mapy pak v pěkném zpracování na stránce pivotalweather.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 1037 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality