Chladnější a vlhčí počasí, na konci týdne i mrazíky

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne.

Týden 29.4. až 5.5.2019

Předpověď

Velmi teplé počasí, které nebylo v dubnu příliš obvyklé, a současně také nebývale suché počasí končí. Příští týden, přelom dubna a května, bude ve znamení převážně studenějšího a více oblačného počasí. Na celém území se budou vyskytovat častěji srážky, zajisté budou místa, kde jich spadne více (v tom modely ovšem zatím jasno nemají) a budou místa, kde půjde o nedostačující úhrny vzhledem k současné vláhové bilanci. Počátek a poté opět konec týdne přinese dosti studené počasí. Při malé oblačnosti se objeví na konci týdne četné přízemní mrazíky, ojediněle bude slabě mrznout i ve dvoumetrové výšce.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty 8 až 2°C, na konci týdne +4 až -1°C a četné přízemní mrazíky.

Nejvyšší teploty 10 až 17°C, krátce až kolem 19°C, na počátku a na konci týdne 6 až 12°C.

Průměrné teploty 6 až 10°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 15 až 30mm, místy 45mm a ojediněle až 60mm.

Shrnutí

Nadcházející dny budou kompenzovat velmi teplé a suché počasí, které panovalo v ČR v posledních týdnech, velké sucho už více než měsíc. Počasí bude chladné, častěji i mírně teplotně podnormální než by mělo na přelomu dubna a května být.

Období bude:

teplotně podprůměrné

srážkově průměrné.

Synoptický vývoj

V prvních dnech týdne ovlivní počasí u nás okludovaný frontální systém spojený s cyklonou nad východem Evropy, včetně patrného nízkého tlaku ve výšce. Během noci na středu se rozšíří nad centrální Evropu výběžek vysokého tlaku vzduchu. Na počátku druhé poloviny týdne k nám krátce pronikne o něco teplejší vzduch, jehož příliv ukončí přechod další poměrně výrazné studené fronty. Počasí na konci týdne bude u nás určovat tlaková níže nad jižní Skandinávií. Tato by se měla postupně vyplňovat a odsouvat k severu, přičemž na přelomu týdnů se nad naše území rozšíří v přílivu studeného vzduchu nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu až jihozápadu.

Poslední články

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: