Chladnější a vlhčí počasí, na konci týdne i mrazíky

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Chladnější a vlhčí počasí, na konci týdne i mrazíky.

Týden 29.4. až 5.5.2019

Předpověď

Velmi teplé počasí, které nebylo v dubnu příliš obvyklé, a současně také nebývale suché počasí končí. Příští týden, přelom dubna a května, bude ve znamení převážně studenějšího a více oblačného počasí. Na celém území se budou vyskytovat častěji srážky, zajisté budou místa, kde jich spadne více (v tom modely ovšem zatím jasno nemají) a budou místa, kde půjde o nedostačující úhrny vzhledem k současné vláhové bilanci. Počátek a poté opět konec týdne přinese dosti studené počasí. Při malé oblačnosti se objeví na konci týdne četné přízemní mrazíky, ojediněle bude slabě mrznout i ve dvoumetrové výšce.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty 8 až 2°C, na konci týdne +4 až -1°C a četné přízemní mrazíky.

Nejvyšší teploty 10 až 17°C, krátce až kolem 19°C, na počátku a na konci týdne 6 až 12°C.

Průměrné teploty 6 až 10°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 15 až 30mm, místy 45mm a ojediněle až 60mm.

Shrnutí

Nadcházející dny budou kompenzovat velmi teplé a suché počasí, které panovalo v ČR v posledních týdnech, velké sucho už více než měsíc. Počasí bude chladné, častěji i mírně teplotně podnormální než by mělo na přelomu dubna a května být.

Období bude:

teplotně podprůměrné

srážkově průměrné.

Synoptický vývoj

V prvních dnech týdne ovlivní počasí u nás okludovaný frontální systém spojený s cyklonou nad východem Evropy, včetně patrného nízkého tlaku ve výšce. Během noci na středu se rozšíří nad centrální Evropu výběžek vysokého tlaku vzduchu. Na počátku druhé poloviny týdne k nám krátce pronikne o něco teplejší vzduch, jehož příliv ukončí přechod další poměrně výrazné studené fronty. Počasí na konci týdne bude u nás určovat tlaková níže nad jižní Skandinávií. Tato by se měla postupně vyplňovat a odsouvat k severu, přičemž na přelomu týdnů se nad naše území rozšíří v přílivu studeného vzduchu nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu až jihozápadu.

Více informací o očekávaném počasí v dalším týdnu najdete na naší stránce Výhled na týden. Modelové mapy pak v pěkném zpracování na stránce pivotalweather.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality