PočasíPrognózy počasí

Chladno z rána, vrátí se ještě tropy?

Hodnocení článku

Pro mnohé velká úleva po mnoha dnech se slunečním svitem od východu až po západ sluníčka a po vysokých teplotách ve dne, v noci. Sluníčka a tepla bylo v minulých týdnech opravdu hodně a to se místy začalo podepisovat i na vegetaci, vidět je to také na mnohých vodních tocích. Studená fronta přinesla v noci na dnešek významné ochlazení a na většinu území srážky. Tyto jen zmírnily nebezpečí vzniku požárů, hydrologickou situaci však většinou nijak neovlivnily. Teploty budou nyní na konci týdne skutečně nízké, při vyjasnění nás čeká v noci a ráno hodně studené počasí. To ovšem ke konci srpna patří, určitě více než tropické noci. Vrátí se ještě tropy, tedy teploty dosahující tropických 30°C nebo se bude počasí více střídat a čekají nás jen přiměřeně teplé dny?

Při dešti bude zítra chladno, příští týden tepleji, ale nikoli už horko

Zítra lze čekat při vlivu vlnící se studené fronty nad východní částí našeho území trvalejší déšť. Ten potrvá od noci do zítřejšího odpoledne, kdy začne ustávat. Srážky tam mírně zlepší hydrologickou situaci. Zítra lze v této oblasti čekat ale nevlídné počasí pro venkovní aktivity. Teplota vzduchu tam bude při srážkách jen kolem 15°C, na ostatním území také nevystoupí tak, jak bylo zvykem v minulých týdnech. Očekávat je nutné maximálně 21°C. Vrátí se ještě tropy?

Příští týden se oteplí, maximální teploty budou opět překračovat letních 25°C a ojediněle dosáhnou 30°C, ale skutečně velmi krátce. Numerické modely slibují během druhé poloviny týdne opětovné ochlazení. Počasí tedy nebude tedy trvale horké a ani tak suché jako doposud. Srážkový deficit se ovšem zatím nijak moc nevyrovná, neboť srážek nebudou nijak plošné a vydatné, ale spíše místní nebo též s kratším trváním. Modelové mapy s předpovědí nejen teploty vzduchu lze sledovat například na wetterzentrale.de.

Je naděje na dobrou houbařskou sezónu? S blížícím se podzimem se uchylujeme k jiným aktivitám. Opouštíme ty letní v podobě slunění a koupání či jiné a vyrážíme například do lesů sbírat tamní plody, nikoli ale ty letní, ale ty podzimní, houby. Sucho houbám nesvědčí a nyní panují velmi špatné podmínky pro jejich růst. Nějaké snad najdete v horských oblastech, ale nebude to také jaksi žádná sláva. S příchodem alespoň nějakých srážek (ideálně trvalejších a hlavně pravidelnějších) a s ústupem horkého počasí je naděje na zlepšení situace. Houbařská sezóna vrcholí během září a na začátku října, proto může být ještě docela vydařená. Některé klimatické modely slibují vlhčí září, zároveň také teplejší, avšak teploty v tomto období už nebudou tak vysoké jako doposud. S vlhkým počasí bez hrozby ranních nízkých teplot je naděje na to, že houby růst začnou. Důležitý bude zářijový průběh počasí.

TIP: Podmínky pro růst hub shrnujeme dle proběhlého počasí v souhrnné mapě s předpokládaným vývojem počasí pro houbaření každé pondělí na stránce Počasí na houby.