Citelně se ochladí a zaprší

()

Poslední minimálně týden, zejména v posledních červencových dnech, bylo v ČR ustálené teplejší a slunné suché počasí. Výskyt několika dnů s tímto počasím zvýraznil sucho na našem území. S prvními srpnovými dny přijde změna a oproti současnému období půjde o poměrně razantní změnu. Citelně se ochladí a zaprší, alespoň místy i vydatněji. První srpnový den bude ještě ve znamení velmi teplého a slunného počasí. Následně se začne projevovat změna. Ta bude spočívat v přechodu význačnější studené fronty. Za tou k nám bude první polovině nového týdne pronikat studený vzduch západního až severozápadního směru. Teplotně počasí léto krátce připomínat nebude.

Ochlazení i déšť přírodě prospějí

A až na výjimky uvítáme vláhu a ochlazení i my lidé. Střídání počasí je důležité z více úhlů pohledu. Proto je nutné brát změnu jednoznačně pozitivně a mít na paměti, že rozhodně to neznamená konec letního a pěkného počasí. Počátek nového týdne bude ve znamení spadu hlavních srážek po delší době. Nicméně modely své výpočty spadu vydatných srážek jako vždy mění a ještě měnit budou. Sledovat aktuální výstupy hlavních modelů je možné na naší stránce Předpověď srážek. Důležité je, že od neděle do úterý zaprší na většině území a místy vydatněji. V neděli se v teplém vzduchu začnou tvořit přeháňky a bouřky, některé z nich budou i silné. Přinést mohou přívalové srážky nebo krupobití, v bouřkách též zesílí vítr s nárazy. Následovat budou déšť a přeháňky zejména v pondělí. Počátek týdne přinese vedle srážek i ochlazení, oproti neděli lze čekat ochlazení na maxima teploty kolem 20°C. Při četnějších a trvalejších srážkách bude spíše pod 20°C a to i kolem 16°C. Během týdne by se mělo oteplovat, vrátí se opět tropické počasí?

Obr. 1 Předpoklad akumulace srážek za 24 hodin do 3.8.2020 8 SELČ dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Vydatné srážky budou pokračovat v pondělí na východě

Frontální rozhraní se bude při postupu přes naše území k východu vlnit, čímž se jeho postup zpomalí. Bude počasí u nás ovlivňovat delší dobu než běžná atmosférická fronta. Přinese lokálně dosti vydatné srážky, jejichž prognóza je komplikovanější. Více obecných informací nabízíme v článku Zvlněná fronta a její charakteristiky. Zejména východní a jihovýchodní část území bude mít velmi deštivé počasí ještě v pondělí a zpočátku úterý. Tam se objeví lokálně intenzivní a trvalý déšť. Opět se tedy vyskytnou hlavní srážky v oblastech, kde je nasycení území spíše vyšší. Naopak v oblastech s rozvinutým suchem jich bude méně. Nejméně srážek spadne právě na západě a severozápadě republiky.

Naopak na východě území spadnou v pondělí hlavní srážky. Naprší většinou do 20-30mm, ojediněle však i kolem 50mm srážek. V Čechách spadnou hlavní srážky v neděli a v noci na pondělí v bouřkách, které budou místy intenzivní a přinesou mimo jiné i přívalové srážky. Aktuální výstrahy ČHMÚ a předpověď výskytu nebezpečných jevů najdete na adrese http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/vystrahy/index.html.

Během týdne se vrátí léto

V úterý budou srážky ustávat. Počasí ve střední Evropě začne ovlivňovat výběžek další tlakové výše nad západní a jihozápadní Evropou. Počasí se bude tedy vylepšovat. Z poměrně studeného počasí, kdy nejnižší teplotu je nutné čekat právě při trvalých srážkách, se vrátíme opět do letního počasí. Oteplování bude poměrně rychlé. Zejména ve druhé polovině týdne se vrátí letní až tropické počasí. Tropických 30°C by mělo být přesaženo už v pátek, hlavně poté o víkendu. Současně se vrátí počasí s malou oblačností, bude tedy opět slunečno. Podstatně tepleji bude jihozápadně od našeho území. Zejména ve Francii se teplota v maximech ve druhé polovině příštího týdne přiblíží 40°C nebo tuto hodnotu i dosáhne. Horká vlna by neměla trvat nijak dlouho, jak bylo zvykem loni nebo předloni. To platí i pro naše území, kdy bude velmi teplo opět několik málo dnů.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Citelně se ochladí a zaprší
Název
Citelně se ochladí a zaprší
Popis
Citelně se ochladí a zaprší. Předpověď srážek v silných bouřkách a vydatném dešti na počátku srpna. Stručný výhled počasí na další dny.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.