Evropa a SvětExtrémní počasí

Hurikán Isaias s rychlostí větru až 135km/h zesílí

Hodnocení článku

Hurikán první kategorie Saffir-Simpsonovy stupnice pro klasifikace hurikánů zasáhl v pátek Bahamy. Následně se přesunul k pobřeží Floridy. Hurikán přinesl typické škody jako jsou vyvrácené stromy a stržené střechy domů. Večer by měl dorazit na východní pobřeží USA, přímo pevninu by zasáhnout nemohl. Na pobřeží by měl způsobit povodně a významné nárazy větru. Předpokládá se ale, že hurikán Isaias s rychlostí větru až 135km/h při svém dalším postupu zesílí.

Hurikán Isaias na Floridě. Hirikán Isaias s rychlostí větru až 135km/h zesílí.

Hurikán dorazí v noci našeho času k pobřeží USA

Na pobřeží se očekává výskyt povodní a významných poryvů větru. Na Floridě už tento působil značné škody. Ve dvanácti okresech této oblasti je vyhlášen nouzový stav. Hurikán zasáhl Dominikánskou republiku, kde zabíjel. Vyžádal si tam dvě oběti. V Portoriku jsou hlášeny vyvrácené stromy a zaplavené ulice. Též se oblast potýká s přerušením dodávek elektrické energie. Na Floridě se na příchod hurikánu dnes připravují. Uzavírají se pláže, přístaviště, parky a další místa. Místní obyvatelé na pobřeží se mají připravit na komplikace. Byli vyzváni, aby si vytvořili zásoby vody, potravin a nezbytných léků. Též se zde předpokládají další komplikace jako jsou výpadky elektrické energie.

Zařazení v kategoriích stupnice

Saffir-Simpsonova stupnice klasifikuje sílu hurikánů. Obsahuje kategorie 1-5. Hurikány se podle intenzity dělí do dalších stupňů. Nejprve se klasifikují jako tropická porucha (bez cirkulace), následně jako tropická deprese (cyklona v tropické oblasti) a třetím stupněm je tropická bouře (ještě bez významných škod s větrem do 118km/h – síla orkánu). Následně jde o klasifikaci 1. až 5. stupněm, kdy již hovoříme o hurikánu. hurikány kategorie 1 přinášejí rychlost větru do 153km/h a vyvrací četné stromy, převrhávají neukotvené domy.

Ke stávající stupnici byla navržena 6. kategorie s popisem “extrémní ničivý”. Tato byla navržena pro přidání v roce 2005 po řádění hurikánu Wilma. Dosud nebylo její přidání schváleno.

Seriózní články k tématu – reference

ČTK. Zprávy. Svět. K Floridě se blíží hurikán Isaias, úřady zavřely pláže. Online, 2020. Dostupné na https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/k-floride-se-blizi-hurikan-isaias-urady-zavrely-plaze/1917738.