Hurikán Isaias s rychlostí větru až 135km/h zesílí

Hodnocení článku

Hurikán první kategorie Saffir-Simpsonovy stupnice pro klasifikace hurikánů zasáhl v pátek Bahamy. Následně se přesunul k pobřeží Floridy. Hurikán přinesl typické škody jako jsou vyvrácené stromy a stržené střechy domů. Večer by měl dorazit na východní pobřeží USA, přímo pevninu by zasáhnout nemohl. Na pobřeží by měl způsobit povodně a významné nárazy větru. Předpokládá se ale, že hurikán Isaias s rychlostí větru až 135km/h při svém dalším postupu zesílí.

Hurikán dorazí v noci našeho času k pobřeží USA

Na pobřeží se očekává výskyt povodní a významných poryvů větru. Na Floridě už tento působil značné škody. Ve dvanácti okresech této oblasti je vyhlášen nouzový stav. Hurikán zasáhl Dominikánskou republiku, kde zabíjel. Vyžádal si tam dvě oběti. V Portoriku jsou hlášeny vyvrácené stromy a zaplavené ulice. Též se oblast potýká s přerušením dodávek elektrické energie. Na Floridě se na příchod hurikánu dnes připravují. Uzavírají se pláže, přístaviště, parky a další místa. Místní obyvatelé na pobřeží se mají připravit na komplikace. Byli vyzváni, aby si vytvořili zásoby vody, potravin a nezbytných léků. Též se zde předpokládají další komplikace jako jsou výpadky elektrické energie.

Zařazení v kategoriích stupnice

Saffir-Simpsonova stupnice klasifikuje sílu hurikánů. Obsahuje kategorie 1-5. Hurikány se podle intenzity dělí do dalších stupňů. Nejprve se klasifikují jako tropická porucha (bez cirkulace), následně jako tropická deprese (cyklona v tropické oblasti) a třetím stupněm je tropická bouře (ještě bez významných škod s větrem do 118km/h – síla orkánu). Následně jde o klasifikaci 1. až 5. stupněm, kdy již hovoříme o hurikánu. hurikány kategorie 1 přinášejí rychlost větru do 153km/h a vyvrací četné stromy, převrhávají neukotvené domy.

Ke stávající stupnici byla navržena 6. kategorie s popisem „extrémní ničivý“. Tato byla navržena pro přidání v roce 2005 po řádění hurikánu Wilma. Dosud nebylo její přidání schváleno.

Seriózní články k tématu – reference

ČTK. Zprávy. Svět. K Floridě se blíží hurikán Isaias, úřady zavřely pláže. Online, 2020. Dostupné na https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/k-floride-se-blizi-hurikan-isaias-urady-zavrely-plaze/1917738.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality