Prognózy počasíTýdenní výhledy

Velmi teplý zářijový týden

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Očekávat lze velmi teplý zářijový týden. Letní počasí, které započalo během minulého týdne, bude pokračovat. Často lze čekat na obloze málo oblačnosti, ráno vznik spíše ojedinělých mlh. I v nočních hodinách můžeme čekat během týdne mírné oteplení. V odpoledních hodinách překročí teplota hodnotu 25°C a možná se přiblíží ke konci týdne někde i tropickým 30°C. Srážek bude velmi málo, hlavní spadnou až během víkendu. To se očekává přechod první významnější studené fronty, která ukončí velmi teplé počasí.

Týden 6. až 12.9.2021

Předpověď

Tento týden ani nekrápne. Velmi teplý zářijový týden. Slunečné počasí v září u rybníka.

Chladných a vlhkých zhruba deset posledních dnů srpna kompenzuje slunečný a velmi teplý počátek září. již uplynulý týden teplota dosahovala či slabě přesahovala letních 25°C. Předpověď na týden tedy vyšla, připomenout si ji můžete v článku Během týdne slunečno a léto z minulé neděle. A následující týden model již delší dobu slibují pokračování letního počasí a dosažení i vyšších hodnot teploty vzduchu.

Původně nemělo být letní suché a slunné období kratší, momentálně to vypadá, že celý týden můžeme čekat velmi teplé a převážně málo oblačné počasí. Až během víkendu přijde změna. Objeví se první srážky, vzhledem k průběhu počasí a k teplotě půjde zpočátku o konvekční srážky a to bouřkové. Ty se vyskytnou spíše lokálně. Předběžně to vypadá, že letní počasí skončí, avšak v neděli ještě minimálně na jihovýchodě země letní teplotu naměříme. Celý týden tak přinese hodně slunečního svitu a letní teplotu.

Synoptická situace a závěr: Velmi teplý zářijový týden

Vysoký tlak vzduchu jako určující tlakový útvar pro počasí u nás doplní typicky příliv teplého vzduchu z východního až jižního směru. Tento bude ke konci týdne mírně zesilovat. Tlaková výše se přesune během týdne k východu, střed bude mít nad Běloruskem. Tento se přesune v dalších dnech dále k východu, v závěru týdne ztratí vliv na počasí u nás. Vrcholit k nám bude od jihovýchodu příliv teplého vzduchu, který v úplném závěru týdne ukončí přechod studené fronty.

Vzhledem k vytvoření dostatečné zásoby vody ze srážek při chladnějším počasí z posledních dnů srpna nepůjde o nijak významné snížení půdní vláhy a snížení vodností vodních toků. Mapy numerických modelů nejen s předpovědí průběhu teploty lze sledovat například na wetter3.de.