Předpověď srážekPrognózy počasí

Od pátku místy bouřky

Hodnocení článku

Letní počasí v ČR pokračuje a zatím končit nebude. Očekávat ale musíme od pátku místy bouřky. To znamená, že celodenní slunečné počasí nyní skončí. Současné dny přinášejí až na výjimky jasno nebo malou oblačnost. Takové počasí již během pátku nebude. Očekávat lze místy přeháňky a bouřky. Zatím pouze na západě území, ale během víkendu se očekává vznik oblačnosti i na ostatním území. Vzhledem k teplotě vzduchu a průběhu počasí v minulých dnech půjde o konvekční srážky. Objeví se tedy přeháňky a bouřky. První srážková činnost přijde během pátku, další pak kromě východu území během víkendu. Srážky nutno čekat i v příštím týdnu, kdy to vypadá na další změnu počasí a tedy ochlazení. Vývoj situace je samozřejmě na příští týden ještě nejistý. Nejistotu ukazují pravděpodobnostní předpovědi v podobě grafů, nabízíme je na stránce Meteogramy.

Hlavní srážky zřejmě až příští týden

Zásadnější ochlazení a konec letní teploty se očekává během první poloviny příštího týdne. Velká nejistota ovšem panuje v přesné předpovědi doby, kdy k ochlazení dojde a jaký průběh počasí očekávat. Při ochlazení spadne pravděpodobně více srážek, není zatím ale jisté, kdy to bude a jak moc se ochladí. S letními dny se ale rozloučíme, alespoň s těmi pravými. Ty splňují v současné době znaky babího léta, jen časově je nesplňují. Více obecných informací o singularitě babího léta nabízíme v nedávném článku Co je to babí léto?

Místy přeháňky a bouřky se objeví od pátku do konce týdne hlavně v Čechách, nejprve na západě. Některé bouřky mohou být i silnější. Na Moravě a ve Slezsku se srážky zatím neobjeví, případně budou ojedinělé. Při plánování víkendového výletu se tedy tentokrát vyplatí zjistit si informace o očekávaných srážkách. Další srážky a to zpočátku pravděpodobně opět přeháňky a bouřky, poté spíše déšť nebo přeháňky, můžeme čekat pravděpodobně během pondělí a v úterý. Nejprve opět na jihozápadě a západě, poté i na ostatním území. Kolik kde spadne srážek je zatím otázkou, pohled na výstupy numerických modelů ukazuje jasnou nejistotu.

Příčiny srážkové činnosti a místních bouřek od pátku

Místy bouřky od pátku. Synoptická situace na sobotu 11.9.2021.

Obr. 1 Synoptická situace na sobotu 11.9.2021, zdroj: chmi.cz

Zatímco nyní je střední a východní Evropa pod vlivem poměrně rozsáhlé tlakové výše. Taková synoptická situace přináší právě počasí babího léta, byť se vyskytuje zpravidla později. Změna situace a tedy počasí se ovšem blíží. Tlaková výše se odsouvá k východu, od západu přejde přes ČR okludovaný frontální systém (obr. 1). Ten je zdrojem srážek očekávaných na konec tohoto týdne. Zvlněné frontální rozhraní přinese další srážkovou činnost poté během první poloviny příštího týdne. Společně s ní již zásadnější ochlazení. O tom ale přesněji v aktualizacích výhledu nebo v případném dalším předpovědním článku.