Silný vítr v sobotu přinese níže Toni

Hodnocení článku

O víkendu nás čeká význačné počasí, půjde zejména o silný vítr a významnější tlakovou změnu. Ta započne již zítra, čeká nás silný vítr v sobotu. Jedná se o typický průběh počasí a jeho význačné projevy při vlivu významnější cyklony. Tato bude postupovat typicky z Atlantiku a dále přes Británii a Severní moře. Podle německého Institutu pro meteorologii nese přesně název Toni II, jedná se o druhý střed shodného tlakového útvaru. Nejnižší tlak ve středu této níže bude zítra dosahovat 970hPa, jde o hlubokou cyklonu. Tato bude postupovat relativně blízko našeho území a je nutné počítat s důsledky v průběhu počasí. Informace o očekávaném význačném počasí přinášíme níže.

Velmi větrno bude zejména během soboty, nejprve významně klesne tlak

Velký pokles tlaku vzduchu započal již dnes. Pokračovat bude ovšem v noci na zítřek a zítra dopoledne. Dnes odpoledne se tlak v ČR pohyboval kolem 1005hPa, což je snížený tlak. Nejde o nijak dramaticky nízký tlak, nicméně jeho pokles bude pokračovat a tlak se dostane v Čechách i významně pod 1000hPa. Zítra dopoledne a kolem poledne bude nejnižší, na západě Čech klesne k 983-984hPa (obr. 1). Během soboty bude tlak mírně stoupat, v neděli se udrží jeho slabý vzestup.

.

Obr. 1 Izobary a předpoklad jejich rozložení k 13.12.2019 13 SEČ dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 2 Předpokládaná poloha tlakové níže zvané “Toni” se dvěma středy k zítřejší 13. hodině, zdroj: met.fu-berlin.de

Nejsilnější vítr v sobotu i v neděli přes den

Nejsilnější vítr bude foukat ale v sobotu či případně ještě v neděli, protože to budou izobary na našem území sobě nejblíže a to bude vypovídat o největším tlakovém rozdílu mezi toto cyklonou, postupující přes jižní část severní Evropy, a mohutnější tlakovou výší zvanou “Tatjana” nad Ruskem (obr. 2).  Jde o typickou zimní situaci s ideálními podmínkami pro vznik silného větru. S cyklonou bude spojen okludující frontální systém. Během víkendu k nám krátce pronikne teplý vzduch. Vlnit se nad námi bude následně frontální rozhraní, po jehož přechodu dojde opět k přílivu studenějšího vzduchu.

Obr. 3 Nárazy větru (v km/h) pro sobotní odpoledne a podvečer dle globálního modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Nárazy větru budou nejvýznamnější v sobotu, zhruba od 10. hodiny do 17. až 18. hodiny. Dosahovat budou 15 až 25m/s, zejména v Čechách pak i mimo horské polohy přesáhnou místy i 25m/s. Na hřebenech S/SV hor budou ojediněle i vyšší než 30m/s. Nutno dbát základních opatření při výskytu silného větru. Větrno bude již v pátek, ale nárazy větru lze čekat především od vyšších poloh. Hlavně na severu a severovýchodě země. A do třetice, větrno bude ještě i v neděli. Nárazy větru se objeví i v nížinách, ale budou o něco méně významné než v sobotu. V neděli znovu zesílí vítr během dopoledne a hlavně odpoledne. Na naše území bude pronikat v teplém sektoru teplý vzduch před přechodem frontálního rozhraní.

Vedle velkých tlakových změn a silného větru se také významně oteplí, v neděli budou maximální teploty v Čechách vystupovat mírně nad 10°C. Teplo bude přechodně i v nejvyšších polohách. Sledujte předpověď větru.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality