Silný vítr v sobotu přinese níže Toni

O víkendu nás čeká význačné počasí, půjde zejména o silný vítr a významnější tlakovou změnu. Ta započne již zítra. Jedná se o typický průběh počasí a jeho význačné projevy při vlivu významnější cyklony. Tato bude postupovat typicky z Atlantiku a dále přes Británii a Severní moře. Podle německého Institutu pro meteorologii nese přesně název Toni II, jedná se o druhý střed shodného tlakového útvaru. Nejnižší tlak ve středu této níže bude zítra dosahovat 970hPa, jde o hlubokou cyklonu. Tato bude postupovat relativně blízko našeho území a je nutné počítat s důsledky v průběhu počasí. Informace o očekávaném význačném počasí přinášíme níže.

Velmi větrno bude zejména během soboty, nejprve významně klesne tlak

Velký pokles tlaku vzduchu započal již dnes. Pokračovat bude ovšem v noci na zítřek a zítra dopoledne. Dnes odpoledne se tlak v ČR pohyboval kolem 1005hPa, což je snížený tlak. Nejde o nijak dramaticky nízký tlak, nicméně jeho pokles bude pokračovat a tlak se dostane v Čechách i významně pod 1000hPa. Zítra dopoledne a kolem poledne bude nejnižší, na západě Čech klesne k 983-984hPa (obr. 1). Během soboty bude tlak mírně stoupat, v neděli se udrží jeho slabý vzestup.

.

Obr. 1 Izobary a předpoklad jejich rozložení k 13.12.2019 13 SEČ dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 2 Předpokládaná poloha tlakové níže zvané „Toni“ se dvěma středy k zítřejší 13. hodině, zdroj: met-fu.berlin.de

Nejsilnější vítr v sobotu i v neděli přes den

Nejsilnější vítr bude foukat ale v sobotu či případně ještě v neděli, protože to budou izobary na našem území sobě nejblíže a to bude vypovídat o největším tlakovém rozdílu mezi toto cyklonou, postupující přes jižní část severní Evropy, a mohutnější tlakovou výší zvanou „Tatjana“ nad Ruskem (obr. 2).  Jde o typickou zimní situaci s ideálními podmínkami pro vznik silného větru. S cyklonou bude spojen okludující frontální systém. Během víkendu k nám krátce pronikne teplý vzduch. Vlnit se nad námi bude následně frontální rozhraní, po jehož přechodu dojde opět k přílivu studenějšího vzduchu.

Obr. 3 Nárazy větru (v km/h) pro sobotní odpoledne a podvečer dle globálního modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Nárazy větru budou nejvýznamnější v sobotu, zhruba od 10. hodiny do 17. až 18. hodiny. Dosahovat budou 15 až 25m/s, zejména v Čechách pak i mimo horské polohy přesáhnou místy i 25m/s. Na hřebenech S/SV hor budou ojediněle i vyšší než 30m/s. Nutno dbát základních opatření při výskytu silného větru. Větrno bude již v pátek, ale nárazy větru lze čekat především od vyšších poloh. Hlavně na severu a severovýchodě země. A do třetice, větrno bude ještě i v neděli. Nárazy větru se objeví i v nížinách, ale budou o něco méně významné než v sobotu. V neděli znovu zesílí vítr během dopoledne a hlavně odpoledne. Na naše území bude pronikat v teplém sektoru teplý vzduch před přechodem frontálního rozhraní.

Vedle velkých tlakových změn a silného větru se také významně oteplí, v neděli budou maximální teploty v Čechách vystupovat mírně nad 10°C. Teplo bude přechodně i v nejvyšších polohách.

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: